Hei!
Onko teillä kokemuksia yksityisen henkilön velkajärjestelystä? Mietin tässä vain kaikkia vaihtoehtoja kun ulosottoon on menossa yli 30000e ja en tiedä kuinka tässä olisi järkevin edetä.
Kyseessä on kulutusluottoja jotka jäivät maksamatta kun lapsemme sairastui erittäin vakavasti syksyllä ja meillä jäi monen kuukauden postit avaamatta ja sitä myöten maksut maksamatta.
En pystynyt/jaksanut soittaa kenellekään velkojalle ja nyt onkin jo liian myöhäistä.
Onkohan tuollaisella summalla ulosotossa niin iso korko ettei pääomat lyhene ollenkaan?
Luottotietojen menetys tuntuu lapsen sairauden ohella niin pieneltä ongelmalta että voin ilman niitä elää vaikka koko loppuelämän. Haluisin vaan maksaa velkani pois mutta en tiedä mikä lie paras tie?
Onko teillä kokemuksia yksityisen henkilön velkajärjestelystä? Mietin tässä vain kaikkia vaihtoehtoja kun ulosottoon on menossa yli 30000e ja en tiedä kuinka tässä olisi järkevin edetä.
Kyseessä on kulutusluottoja jotka jäivät maksamatta kun lapsemme sairastui erittäin vakavasti syksyllä ja meillä jäi monen kuukauden postit avaamatta ja sitä myöten maksut maksamatta.
En pystynyt/jaksanut soittaa kenellekään velkojalle ja nyt onkin jo liian myöhäistä.
Onkohan tuollaisella summalla ulosotossa niin iso korko ettei pääomat lyhene ollenkaan?
Luottotietojen menetys tuntuu lapsen sairauden ohella niin pieneltä ongelmalta että voin ilman niitä elää vaikka koko loppuelämän. Haluisin vaan maksaa velkani pois mutta en tiedä mikä lie paras tie?
Vastaukset 10
Vanhimmat
minulla oli paljon pienemmät velat kun hain velkajärjestelyä jo v 1994. se hylättiin perusteluilla että olen niin koulutettu (merkantti...joopajoo) että varmaan saan töitä millä ansioilla selviydyn veloista. eli katsottiin että mulla oli liian vähän velkaa.
Kyllä noiden korot tulee olemaan ulosotossa ulosottolisineen niin huikeat että maksat koko loppuelämäsi pelkkiä korkoja, mikäli on normaalituloinen ansio. ulosottopalkkiokin on 25 €/lasku ja korot juoksee ihan koko ajan.
Kannattaa ottaa yhteyttä kuitenkin kuntasi velkaneuvojaan pikimmiten.
25E maksun per lasku?Ei minulta ainakaan sellaista peritty,kun maksoin laskun heti korkojakin tuli vain 0,20 E.Kyseessä siis vain yksi lasku.
Ei tarvinnut valitettavasti "vetää hatusta"
Minä maksoin ulosoton kautta velkojani yli kahden vuoden aikana 250 €/kuukausi. eli ei ihan hatusta - ikävä kyllä - tarvinnut "vetäistä".
Silloin 250 €:n tilityssummasta ulosottomaksu oli 25€. Juuri on nuo vanhat kuitit tuossa silmien alla. kun teen paperi ja kuitti inventaariota.
Mutta vaikka minun palkkatuloni oli vajaa tonniviissataa, niin ulosottoerä kuukaudessa oli tuon 250 €, silti velkojen pääomiin en päässyt koko aikana käsiksi, kun korot sun muut perintäkulut veivät leijonan osan.
Jäin työttömäksi, niin nyt velat ovat kasvaneet nuo selkänahastani revityt eurot takaisin.
kysyn vaan - kuka hyötyi? ei kukaan muu kun kolmas osapuoli; ulosottotaho. ehkä velkojakin sai joitain "kipurahoja".
eli jokainen voi allaolevasta linkistä lukea uutta lakitekstiä asiasta.
Toki siinä kirjoitin väärin, että se olisi 25 €/ lasku. allaolevan taulukonkin mukaan maksetaan tuota ulosottomaksua tilitettävän summan mukaan.
Sinun laskusi taisi olla perintätoimiston- eikä ulosoton lasku. mutta perintätoimistokin toki ottaa omansa.
http://www.oikeus.fi/6553.htm
"Ulosottomaksujen määrät ovat seuraavat:
Taulukkomaksu (Muutokset voimaan 1.1.2007)
Peritty saaminen tai sen osa
* enintään 14 euroa, taulukkomaksu 2,50 euroa
* yli 14 euroa mutta enintään 27 euroa, taulukkomaksu 5,00 euroa
* yli 27 euroa mutta enintään 67 euroa, taulukkomaksu 7,00 euroa
* yli 67 euroa mutta enintään 165 euroa, taulukkomaksu 11,50 euroa
* yli 165 euroa mutta enintään 335 euroa, taulukkomaksu 25 euroa
* yli 335 euroa mutta enintään 670 euroa, taulukkomaksu 51 euroa
* yli 670 euroa mutta enintään 1 680, taulukkomaksu 76 euroa
* yli 1 680 euroa mutta enintään 8 400, taulukkomaksu 118 euroa
* yli 8 400 euroa, taulukkomaksu 185 euroa"
yhteys suoraan velkojiin ja sopimaan maksuaikatauluista. Ilmeisesti teillä kuitenkin on työpaikat ja sitä myötä tuloja ja ainakin jonkin verran maksukykyä.
velkojien kanssa enää siinä vaiheessa sopimaan kun laskut ovat menneet perintään?
Peiintätoimsto vaatii niin suuria kuukausieriä ettei kaikkien velkojen lyhentäminen onnistu...
Hei.
Ajattelin vaan ihan omasta kokemuksestani kysyä, että kuinka monta velkojaa sun perässä juoksee?
Jos velkojia ei ole montaa niin yritä päästä nopeasti velkaneuvojalle!, hän pystyy neuvottelemaan maksusuunnitelman monessa tapauksessa itse velallista paremmin, koska se on hänen työnsä yksi toimenkuva. Velkaneuvoja ottaa sun lainakertymän ja laskee ne yhteen kaikki, sen jälkeen hän tekee sun/teidän tulojanne vastaavan maksusuunnitelman jonka käytte yhdessä läpi. Kun tuo maksusuunnitelma on tehty niin hän on yhteydessä velkojiisi ja yrittää "taivutella" ne hyväksymään tuon suunnitelman.
Jos velkojia on useampia niin, sen huonompi on diagnoosi, eli sen vaikeampaa on sovitella nuo velat maksusuunnitelmaan. Mutta omasta mielestäni sun ei kannata itse mennä sopimaan maksusuunnitelmaa jos velkojia on useampia, sillä kuukausieräksi tulee niin iso, että sitä on aika vaikea noudattaa.
Tsemppiä.
niitä on aika monta. Yhteensä viisi...
On niin neuvoton olo ettei oikein tiedä mistä pitäisi aloittaa...
analyysiä... otsikkonasi on "mahdollinen velkajärjestely". Tarkoitatko sitä oikein virallista vj-tä, josta käräjäoikeus päättää? Näyttäisi siltä, että teidän perheenne tilanteeseen ei velkajärjestelylaki olisi sovellettavissa.
Miksikö?
Laissa maksukyvyttömyydellä tarkoitetaan sitä, että velallinen on muuten kuin tilapäisesti kykenemätön maksamaan velkojaan niiden erääntyessä.
Tällaiselle maksukyvyttömälle henkilölle voidaan myöntää velkajärjestely, jos
1) maksukyvyttömyyden pääasiallisena syynä on velallisen maksukyvyn heikentyminen sairauden, työkyvyttömyyden, työttömyyden tai muun olosuhteiden muutoksen vuoksi pääasiassa ilman velallisen omaa syytä tai
2) velkajärjestelyyn on muuten painavat perusteet ottaen huomioon velkojen ja niihin liittyvien velvoitteiden määrä suhteessa velallisen maksukykyyn
eikä velallinen kohtuudella kykene parantamaan maksukykyään voidakseen selviytyä veloistaan aiheutuneista menoista.
Teidän perheen tilanne näyttäisi siltä, että maksukykyä on, tai se on ollut vain tilapäisesti heikentynyt.
Meillä avomieheni kanssa ihan sama tilanne. Nyt vaan olemme ajatelleet,että parempi on kun menee suoraan palkasta pois niin tuleepahan ainakin maksettua. Vaikeeta tämä on kun on vielä oma asunto mutta ei auta kuin päivä kerralla elellä.
Tsemppiä teille!
Olisko tässä mahdollisuus hakea vapaaehtoista järjestelyä. Sieltä lähtis asiat rullaamaan ja olisi mahdollisuus lyhentää velkojille suoraan.