Täällä on juteltu Saksan kylpylöistä paljonkin, mutta en vaan löytänyt Berliinin kylpylöistä juttua. Voisiko Jarkko tai joku muu tietäväinen suositella jotain paikkoja? Kiitos paljon jo etukäteen. Kerron sitten reissun jälkeen millaista oli.
Saksan kylpylöistä taas
Menoks
93112
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
http://www.insauna.com/rangliste.htm kehuu Lübbenaussa ja Wendisch Rietzissä olevia saunoja, jotka ovat Berliinin lähituntumassa. Tuolta sivulta pääsee tutustumaan molempiin lähemminkin.
Ei valitettavsti ole omakohtaista kokemusta Berliinin paikoista. Olisi kiva kuulla kokemuksistasi sitten kun tulet takaisin.
Tällä palstalla joku kerran kehui Europa Center-kylpylää
http://www.thermen-berlin.de/galerie.html
ja Saarow Thermeä:
http://www.bad-saarow.de/therme/therme-sauna.php?language=de
Molemmat ovat on käsittääkseni tekstiilikylpylöitä joissa on saunaosasto. Erikoinen voisi olla myös Badeschiff, eli lautalla toimiva kylpylä, http://www.arena-berlin.de/badeschiff.aspx?flagtext=Badeschiff
Kiitos linkeistä. Olin ajatellutkin käydä tuolla Europa Centerissä, joka on keskustassa, ja myös Blub Badebaradiksessa, toiselta nimeltään joku Al-Andalus. Niin muistelinkin että joku niitä täällä kehui, en vaan enää löytänyt vanhoja juttuja.
Pari viikkoa matkaan, kerron kyllä sitten noista paikoista.
Olen käynyt tuossa Europacenter kylpylässä. Vähän vaikea osata sinne. Hissillä mennään ylös ja lippu ostetaan pieneltä tiskiltä. Vaimo joutuu menemään eri pukuhuoneeseen, mutta saunat ja altaat on yhteistä nudealuetta. Paikka on aika pieni. Muuten ihan leppoisa paikka.
Hyvä että saadan kuulla oikeita kokemuksia. Europa centerin sivuilla sanotaan että koko alueella saunoja ja pikkualtaita lukuunottamatta voi käyttää uimapukua, mutta ilmeisesti pitää huomioida sanaa "voi", joka siis ei ole yhtä kuin "pitää". Olen ennenkin itäisessä Saksassa törmännyt kylpylöihin joissa voi mutta ei ole pakko uida alasti. Kukin makunsa mukaan.
"Information zum blub-Badeparadies
Der Badebereich ist zur Zeit wegen Umbauarbeiten und Neupositionierung zur Wasser Wellness Welt außer Betrieb."
Ei ole käytössä muutostöiden takia.
http://www.blub-berlin.de/
Vai silleesti, että kiinni on. Hyvä kun kerroit, eipä tule turhaan mentyä oville meuhkaamaan. Kun en juuri sanaakaan ymmärrä saksaa, niin enpä tuosta tekstistä olisi tajunnut, vaikka se silmiin olisi osunutkin.
Jaaha, minnehän sitä sitten..
http://www.saunawelt-al-andalus.de/
Tuosta taas näkyisi oleva auki. Uimapuoli on suljettu, mutta saunapuoli on ilmeisesti avattu uudestaan uudella nimellä. Ehkä uimapuolikin avataan muutostöiden jälkeen. Veikkaan että vanhasta blubista tulee uudenlainen wellness-kylpylä, hieman Bochumin Medi-thermen tapaan, sekin oli ennen viihdekylpylä.
Jos kiinnostaa kokeile Stadtbad Neukölln – Kleine Halle joka kuvista päätellen on hieman Yrjönkadun uimahallin tapainen. Saunat ovat aina yhteiskäytössä, paitsi maanantaina joka on naisten päivä. Lisäksi on la-su alastonuintia koko uimahallissa klo 20-22. Sama juttu Stadtbad Charlottenburg. (Lähde http://www.berlinerbaederbetriebe.de/home_1024.php)
Viime viikolla kävimme Roetgen Thermessä ja Lüdenscheidin Saunadorfissa. Molemmat olivat auki ja kokonaan FKK eli nudekylpylöitä. Ei hullumpia kumpikaan.