Tyttö nimeltä Metallica =)

NO LOL =)

Seitsenkuisen tyttövauvan vanhemmat voittivat pitkään kestäneen nimiriidan Ruotsissa ja saavat antaa pienokaiselleen nimeksi Metallica.

Ruotsin verovirasto hyväksyi nimenkäytön vanhempien alustavissa tunnusteluissa, koska länsinaapurista löytyi jo entuudestaan yksi Metallicaksi ristitty henkilö.

Verovirasto kuitenkin muutti kantaansa myöhemmin ja kielsi nimenkäytön. Virasto katsoi nimen olevan omiaan aiheuttamaan tyttölapselle tulevaisuudessa nimilain mainitsemaa kärsimystä, koska se on helposti yhdistettävissä tunnettuun heviyhtyeeseen.

Kungälvissä asuvan pienokaisen vanhemmat saivat kuitenkin lopulta tahtonsa läpi. He valittivat asiasta lääninoikeuteen, joka hyväksyi Metallican tyttölapsen nimeksi.

IS/Hanna Vesala, Tukholma

http://www.iltasanomat.fi/uutiset/ulkomaat/uutinen.asp?id=1338164

1

625

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Amadee

      Huomaa, että tytön vanhemmat ovat kovia Metallica-faneja. Menet Ruotsiin töihin, esimiehesi nimi olisi esim. "Metallica Svensson", mukava repeillä vaikkapa työhaastattelussa. :E

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      71
      3125
    2. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      92
      2885
    3. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      51
      2125
    4. Mietin että

      Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin
      Ikävä
      20
      1595
    5. Oot ilkee paha noita

      Paha babushka Luulitko etten tienny
      Ikävä
      15
      1359
    6. Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon

      Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..
      Vimpeli
      5
      1348
    7. Sytyttikö hallin lapsi vai joku mielipuoli

      Onko tietoa? Toivon jälkimmäistä
      Vimpeli
      19
      1314
    8. Aaamu on täällä taas!

      Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa
      Ikävä
      13
      1311
    9. Tajusin vaan...

      Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein
      Ikävä
      13
      1283
    10. Noin ulkonäkö-jutut ei multa

      Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin
      Ikävä
      24
      1242
    Aihe