Matikaisen toimistosta

laatukamaa!

Saamieni tietojen mukaan Jere Karalahti on palkattu Pentti Matikaisen toimistoon. Hänelle on ostettu oma "Pentti", siis Pentium prosessorilla varustettu tietokone, jossa on nettiyhteys.

Tietokoneen kokonpano on hiukan erikoinen, koska siinä on 50 tuuman supertarkka näyttö, mutta ei näppäimistöä lainkaan. Kun koneen käynnistää, ruudulle ilmestyy Suomi24 keskustelupalstan jääkiekkosivusto suoraa. Hiirtä klikkaamalla voi vastata viesteihin. Automatiikka huolehtii mm. otsikoiden kirjoittamisesta ja allekirjoituksista.

Varsinainen viestin kirjoitus tapahtuu jokseenkin samalla tavalla kuin kännykässä. Jere-poika vetää hiirellä erilaisia kirjaimia ja kone arpoo sen jälkeen asiayhteyteen sopivia sanoja, joista Jere valitsee sopivimman.

Näitä Jeren kirjoittamia vastauksia on täällä paljon, monessa paikassa. Jeren vastaukset tunnistaa siitä, että ne ovat lyhyitä eikä niissä ole mitään järkeä. Yleensä Jere vähän pelleilee ja hihittelee teksteihin erilaisia muotisanoja, kuten homo, vittu, itkupilli jne.

Terveisiä vaan Jerelle!

Siirrä nyt hiiren osoitin siihen vastaa -tekstin kohdalle ja laadi oikein vekkuli vastaus. Kyllä puolessa viikossa syntyy helposti monen sanan vastaus, vai kuinka kauan sitä pelikieltoa vielä onkaan jäljellä.

2

282

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ändi

      Mielikuvitukselle ehkä tiukka 8, mutta sinuna harkitsisin kumminkin lääkärillä käyntiä..

      • MML

        JOKSENKIN LAPSELLISTA JA TYPERÄÄ


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      91
      2933
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      86
      2420
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      36
      2237
    4. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      75
      2228
    5. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      7
      1746
    6. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      13
      1486
    7. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      83
      1267
    8. Taas alkoi soidinmenot.

      Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis
      Ikävä
      8
      1150
    9. Mitä eniten haluat

      Kaivatustasi.
      Ikävä
      69
      1097
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      119
      1064
    Aihe