ei kokoomus ..kun vähennetään niinistön saamat äänet pois niin kokoomushan olisi ollut tappion saaneita puolueita
niinistöhän
sai vaalivoiton
18589
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
tärkeintä että demarit hävisi ja joutuu oppositioon
historiallinen voitto
ensimmäistä kertaa suomessa kokoomus meni sdpn ohi. olen vipittömästi onnellinen
ohi.
ihan sama kunhan meni ohi. demarit on pettänyt maan ja siksi ne hävisi vaalit.
siitä tässä on kysymys.
ps. osaatteko te demarit mitään muuta kuin haastaa riitaa, voisitteko keksiä jotain rakentavaa
huvikseni.
äänestäneet siinä tapauksessa jotain muuta kokoomuslaista, ainaskin oikeistoa eikä punamafiaa missään nimessä. Että se siitä.
demarit äänesti itteensä ja vasemmistolitto äänesti demarieta ja silti tuli turpaan ja nyt ne keksii selityksiä, seli seli seli
kattokaa demarit peiliin, teidän aika on nyt ohi
2011.
Mitä mafiaa kannatat. Olkoon sinistä-, vihreätä- tai punaista mafiaa. Mafia on mafiaa.
pöydältä vai menikö kermakakku väärään kurkkuun? No, jäihän demareille ja sakilaisille kivat kuvat keittiön seinälle tai jääkaapin oveen:-D
nopeasti ja yli äänivallin herkästi. Vastuullisuutta kehiin sen sijaan. Mafia on makiaa ja näennäisdemokratia kaikkea muuta kuin demokratiaa. Ei kun kaikki nyt köyhyydenpoistoon ihan tosissaan!
millainen takinkääntäjä se sauli oikeesti on. sehän on demari alkujaan. ilmankos se ajelisi mielummin puntolla (lue lada)!
ihan miten sä haluat
vasemmistolittolaiset on aina lahtaamassa omia petturitaan, osisalismista ei muka saa kääntyä pois
vapaa suomi
vain miehille.
Etenkin homoille.
...
Oikeasti Saulin äänimäärä romahti:
Niinistön äänimäärä oli
presidentinvaaleissa 1 518 333,
ja nyt saatu 60 498,
ei edes yhteenlaskettuna (1 578 831)
riitäisi voittamaan naispresidenttiämme Halosta,
joka sai siis 1 630 980.
Näin ollen Saulin äänimäärä romahti,
ollen ainoastaan 3,98% presidentinvaalien äänisaaliista.
Miksikö otin asian esille?
Siksi, että itse Esko Aho sanoi tänään televisiossa vaalien olleen hänen mielestään presidentinvaalien kolmas kierros.
Ihmisten alitajunta on merkillisen yksinkertainen paikka, ja kun tulee tilaisuus kuitata aikaisempi
turpaan saanti, se tehdään.
Ja siksi, koska ennustan kykypuolueen olevan vuoden sisällä syvässä ahdingossa, johtuen nimenomaan tuudittautumisesta Niinistön kapeaan syliin.
Lakimies on luckymies?
perssan vaaleissa oli 2 ehdokasta, eduskunta vaaleissa ehdokkaita oli muutama tuhat ja monta vaalipiiriä.
tämä ei tietenkään mahdu demareiden matikkapäähän.
riitaa pitäää haastaa vaikka mistä, kuhan vaan haastat ja sakn mainos!!!
Joo, ja äänestäjistä suurin osa oli mummoja jotka jostain syystä fanittaa Saulia niinkuin jotain Idols-kokelasta.
naiset äänesti demareita, sdp naisvaltanen puolue