keisarinleikkaus edessä

Olin eilen äippäpolilla ja koska vauva on vielä sitkeästi perätilassa ja lantio ei anna periksi synnyttää normaalisti,meidän vauva syntyy 29.3 keisarinleikkauksella!
Outoa,kun tietää millo oma vauva syntyy,jos ei sitten tule etukäteen(Toivottavasti ei, koska sit o hätäsektio edes)
Jännittää aika pirusti....Onko täällä muita joiden vauva on syntynyt tai syntyy keisarinleikkauksella?
4561
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Meillä synty tyttö vuonna 2002 hätäsektiolla, eipä siinä kauan nokka tuhissu kun tyttö oli ulkona. Ensin yrittivät koko yön saada tyttöä tulemaan alapään kautta, mut eipä tullu. Lopuks alko sydän äänet heikkenemään, niin turvauduttiin hätäsektioon, tais kestää noin 5 minuuttia siitä kun päättivät että viedään leikkaukseen, siihen kun likka oli ulkona. Hauskaa oli se kun kirurgi joka leikkauksen suoritti sanoi että tyttö ei olis edes mahtunut tulemaan perinteisellä menetelmällä, sen verran iso oli. Eli näin meillä TAYS:sissa...

ai niin ja syy sydänäänten heikkenemiseen oli napanuora kiertyneenä jalan ympärille.

Äänestä

yllätysperätilan vuoksi turvauduttiin sektioon.selvisi vasta yliaikaisuus kontrollissä että poika oli väärin päin.alakautta synnytys olisi ollut mahdoton ja hengenvaarallinen sekä vauvalle että minulle (en tiedä miks,olin niin pihalla kun minulle selitettiin kaikki) sain olla hereillä koko leikkauksen aikana ja sain pitää mieheni kädestä kiinni.6min siitä kun puudutus laitettiin,kirurgi veti pojan jaloista ja sanoi "pojaltahan tää näyttää"=) jälkeenpäin oli pirun vaikeeta,kun sain vain yhden panadolin/ päivä kipuihini!! Joten vaadi lääkettä sitten kun päivä koittaa,minä tyhmä en vaatinut mitään!
onnea teidän koko perheelle=) kyllä kaikki hyvin menee=)

Äänestä

täälläkin, joten kyselen millä viikolla sulle keisarinleikkaus tehdään. Itse menossa äippäpolille huomenna ja jännittää jo mitä siellä sitten päätetään kohdalleni.

Äänestä
  • rv 39 2.Mitkä viikot sulla on nyt?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


äheli kirjoitti:

Olin eilen äippäpolilla ja koska vauva on vielä sitkeästi perätilassa ja lantio ei anna periksi synnyttää normaalisti,meidän vauva syntyy 29.3 keisarinleikkauksella!
Outoa,kun tietää millo oma vauva syntyy,jos ei sitten tule etukäteen(Toivottavasti ei, koska sit o hätäsektio edes)
Jännittää aika pirusti....Onko täällä muita joiden vauva on syntynyt tai syntyy keisarinleikkauksella?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu