Köyhät vs pienyrittäjät.

Todellisuudessa köyhin osa kansasta on pienyrittäjien suurin asiakas ryhmä, ja käytettävissä oleva raha siirtyy suoraan seuraavalle portaalle.
Pienilukuinen suurituloisten luokka on kulutustottumuksiltaan ja tavoiltaan erilainen, se ei ole kovinkaan merkittävä osa tuloista.

Siis pienyrittäjät hyötyvät, tai ainakin toiminta on mahdollista, jos köyhin osa saa käyttöönsä tarpeellisen määrän rahaa. Siitä kiertää raha heti takaisin, veroina ja maksuina. Suuryritykset siirtävät usein voittonsa suoraan ulkomaille, tai sijoittajille jotka eivät kierrätä rahaa kotimaassa.

Ketähän ne äänestäjät ovat?
Olisiko niitä, jotka ovat kyllästyneet SDP n köyhdyttämislinjaan. Aidosti euroja lisää köyhimmille, se virkistää koko yhteiskuntaa.

5

611

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hexdex

      Samaa olen minäkin arvostellut viimeaikojen politiikassa. Tulopohjan laajentaminen ja yhteiskunnallisen tasa-arvon lisääminen tätä kautta ei ole totuuden nimissä sopinut oikein minkään viime aikoina vallassa olleen puolueen tavoitteisiin.

      Samaan aikaan itketään, ettei maassa ole tarpeeksi yrityksiä. Mistäpä niitä olisi ja tulisi, kun pienituloisilta ryhmiltä viedään veroina juuri ne rahat joilla paikallisia palveluita voisi ostaa. Nyt varsinkin eläkeläiset ja työttömät leikkaavat jo paljolti tukkansakin toisiltaan.

      Kokoomus on ollut ainakin tähän asti hyvin nihkeä pienimpienkin eläkkeiden korotuksiin, työttömyyskorvauksista puhumattakaan. Viimemainitussa vaateet ovat olleet pikemminkin toissuuntaiset. Ei tuolla politiikalla palveluperustaista pienyritystoimintaa edistetä. Työssäkäyvien veronalennuksilla on hoidettu vain osa asiasta, koska merkittävä osa tästä lisärahasta valuu ulkomaanmatkailuun.

    • dooris

      Näin on käynyt, demareiden politiikka on suosinut
      suuri tuloisia. Mutta täytyy muistaa mitä tapahtui aikoinaan kun kokoomus oli hallituksessa. Tuli 500
      päivää, lounasetu poistettiin eläkkeet jäädytettiin
      mm. Tulevan hallituksen on pakko ottaa kantaa hälyttävään eläke pommiin. Eläkkeiden nostamisesta
      tulisi silloin nauttimaan kokoomus kansan silmin, miten noloa demareille köyhien edustajille. Pienyrittäjien asema on todella vaikea. palkkioita
      kilpailutetaan ja verottaja vainoaa nurkantakana.
      Vapaa yritteliäisyys on kääntynyt vastaan, yrittäjien vapaus on koitunut toimeksiantajan
      eduksi. Kuljetusala on paras esimerkki. Kuuntelin radio suomi poppia, haastatteltava
      pullisteli kokoomuksen vaalivoitosta, toimittaja
      kannusti, tuntui olevan kokoomuksen miehiä. Haastateltavalta kysyttiin, mitenkäs nyt sitten
      näiden köyhien terveyden hoito järjestetään
      jatkossa. Vastaus"no pitäähän kai niille jotain
      antaa, mutta yleisillä kulkuneuvoilla niiden
      pitää matkustaa lääkäriin". On kaverilla huolensa. Että köyhät kyykkyyn seuraavat 4 vuotta.

      • Kyllä se kivi kengässä oli tuo vastakkain asettelu, ja köyhyyden syventämisen kautta tullut ahdistus pienyrittäjille.

        Kokoomuksen ei passaa antaa keppiä enää yhtään, sen kokeilun teki jo edellinen hallitus.

        Viisaalla politiikalla seuraavissa vaaleissa ei tule passitusta vilttiketjuun, niin kuin edellisen kerran "syököön kansa silakkaa" puheilla tuli. Kyllä ne teot muistetaan, varsinkin kun omia äänestäjiä luullaan tyhmiksi.

        Kannattaa ajaa myös vastustajan kannattajien etuja, siitä ropisee eniten omaan pussiin.


      • dooris
        pohjmies kirjoitti:

        Kyllä se kivi kengässä oli tuo vastakkain asettelu, ja köyhyyden syventämisen kautta tullut ahdistus pienyrittäjille.

        Kokoomuksen ei passaa antaa keppiä enää yhtään, sen kokeilun teki jo edellinen hallitus.

        Viisaalla politiikalla seuraavissa vaaleissa ei tule passitusta vilttiketjuun, niin kuin edellisen kerran "syököön kansa silakkaa" puheilla tuli. Kyllä ne teot muistetaan, varsinkin kun omia äänestäjiä luullaan tyhmiksi.

        Kannattaa ajaa myös vastustajan kannattajien etuja, siitä ropisee eniten omaan pussiin.

        Puhut viisaita.


    • Andronikos

      Näinhän se on. Valitettavasti sosialidemokratikkalaisessa unelmassa tuo kioskin täti on pahimman luokan luokkavihollinen ja työläisen riistäjä.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      241
      2034
    2. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      188
      1627
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      46
      1260
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      50
      972
    5. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      40
      789
    6. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      780
    7. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      30
      761
    8. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      750
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      24
      725
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      637
    Aihe