Köyhät vs pienyrittäjät.

Todellisuudessa köyhin osa kansasta on pienyrittäjien suurin asiakas ryhmä, ja käytettävissä oleva raha siirtyy suoraan seuraavalle portaalle.
Pienilukuinen suurituloisten luokka on kulutustottumuksiltaan ja tavoiltaan erilainen, se ei ole kovinkaan merkittävä osa tuloista.

Siis pienyrittäjät hyötyvät, tai ainakin toiminta on mahdollista, jos köyhin osa saa käyttöönsä tarpeellisen määrän rahaa. Siitä kiertää raha heti takaisin, veroina ja maksuina. Suuryritykset siirtävät usein voittonsa suoraan ulkomaille, tai sijoittajille jotka eivät kierrätä rahaa kotimaassa.

Ketähän ne äänestäjät ovat?
Olisiko niitä, jotka ovat kyllästyneet SDP n köyhdyttämislinjaan. Aidosti euroja lisää köyhimmille, se virkistää koko yhteiskuntaa.

5

556

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hexdex

      Samaa olen minäkin arvostellut viimeaikojen politiikassa. Tulopohjan laajentaminen ja yhteiskunnallisen tasa-arvon lisääminen tätä kautta ei ole totuuden nimissä sopinut oikein minkään viime aikoina vallassa olleen puolueen tavoitteisiin.

      Samaan aikaan itketään, ettei maassa ole tarpeeksi yrityksiä. Mistäpä niitä olisi ja tulisi, kun pienituloisilta ryhmiltä viedään veroina juuri ne rahat joilla paikallisia palveluita voisi ostaa. Nyt varsinkin eläkeläiset ja työttömät leikkaavat jo paljolti tukkansakin toisiltaan.

      Kokoomus on ollut ainakin tähän asti hyvin nihkeä pienimpienkin eläkkeiden korotuksiin, työttömyyskorvauksista puhumattakaan. Viimemainitussa vaateet ovat olleet pikemminkin toissuuntaiset. Ei tuolla politiikalla palveluperustaista pienyritystoimintaa edistetä. Työssäkäyvien veronalennuksilla on hoidettu vain osa asiasta, koska merkittävä osa tästä lisärahasta valuu ulkomaanmatkailuun.

    • dooris

      Näin on käynyt, demareiden politiikka on suosinut
      suuri tuloisia. Mutta täytyy muistaa mitä tapahtui aikoinaan kun kokoomus oli hallituksessa. Tuli 500
      päivää, lounasetu poistettiin eläkkeet jäädytettiin
      mm. Tulevan hallituksen on pakko ottaa kantaa hälyttävään eläke pommiin. Eläkkeiden nostamisesta
      tulisi silloin nauttimaan kokoomus kansan silmin, miten noloa demareille köyhien edustajille. Pienyrittäjien asema on todella vaikea. palkkioita
      kilpailutetaan ja verottaja vainoaa nurkantakana.
      Vapaa yritteliäisyys on kääntynyt vastaan, yrittäjien vapaus on koitunut toimeksiantajan
      eduksi. Kuljetusala on paras esimerkki. Kuuntelin radio suomi poppia, haastatteltava
      pullisteli kokoomuksen vaalivoitosta, toimittaja
      kannusti, tuntui olevan kokoomuksen miehiä. Haastateltavalta kysyttiin, mitenkäs nyt sitten
      näiden köyhien terveyden hoito järjestetään
      jatkossa. Vastaus"no pitäähän kai niille jotain
      antaa, mutta yleisillä kulkuneuvoilla niiden
      pitää matkustaa lääkäriin". On kaverilla huolensa. Että köyhät kyykkyyn seuraavat 4 vuotta.

      • Kyllä se kivi kengässä oli tuo vastakkain asettelu, ja köyhyyden syventämisen kautta tullut ahdistus pienyrittäjille.

        Kokoomuksen ei passaa antaa keppiä enää yhtään, sen kokeilun teki jo edellinen hallitus.

        Viisaalla politiikalla seuraavissa vaaleissa ei tule passitusta vilttiketjuun, niin kuin edellisen kerran "syököön kansa silakkaa" puheilla tuli. Kyllä ne teot muistetaan, varsinkin kun omia äänestäjiä luullaan tyhmiksi.

        Kannattaa ajaa myös vastustajan kannattajien etuja, siitä ropisee eniten omaan pussiin.


      • dooris
        pohjmies kirjoitti:

        Kyllä se kivi kengässä oli tuo vastakkain asettelu, ja köyhyyden syventämisen kautta tullut ahdistus pienyrittäjille.

        Kokoomuksen ei passaa antaa keppiä enää yhtään, sen kokeilun teki jo edellinen hallitus.

        Viisaalla politiikalla seuraavissa vaaleissa ei tule passitusta vilttiketjuun, niin kuin edellisen kerran "syököön kansa silakkaa" puheilla tuli. Kyllä ne teot muistetaan, varsinkin kun omia äänestäjiä luullaan tyhmiksi.

        Kannattaa ajaa myös vastustajan kannattajien etuja, siitä ropisee eniten omaan pussiin.

        Puhut viisaita.


    • Andronikos

      Näinhän se on. Valitettavasti sosialidemokratikkalaisessa unelmassa tuo kioskin täti on pahimman luokan luokkavihollinen ja työläisen riistäjä.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      66
      7110
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      70
      7103
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      149
      5653
    4. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      53
      4728
    5. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      20
      4119
    6. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3770
    7. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      31
      3367
    8. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      37
      3328
    9. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      80
      2823
    10. Köysi alkaa kiristyä putinin kaulalla....

      Putin pelkää eniten juuri omaa porukkaansa, ja siihen on varmasti syytä kun sota ei ole mennyt hyvin, tappiot ovat valta
      Maailman menoa
      40
      2299
    Aihe