Niinistö kiukutteleva typerys

http://www.hs.fi/teksti/uutiset/tuoreet/artikkeli/Yle keskeyttää puoluekannatusten julkistamisen/1135225977666

Niinistön arvovalta kokisi ruman kolauksen, jos YLE ei pomppisi Niinistön tahdon mukaan.

O-P Heinonen, tuo Saksasta melko lailla kallista ilmaa ostanut palkkiovirassa kelluva saksofonisti on laitettu YLEssä lobbaamaan mielipidetutkimuksia pois.

Näin Sauli (vaikka ei edes ole vielä virallisti kansanedustaja) tekee kiusaa yrittäjille, tässä tapauksessa puolue"toverilleen" Eero Lehdelle joka omistaa Taloustutkimuksen.

Sauli ei sovellu ministeriksi.
7496
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Nyt Ylen ei tarvitse tehdä VAALIENJÄLKEISTÄ gallupia suosituimmasta hallituspohjasta.

Mutta älkää demarit huolehtiko, kyllä muut niitä tekevät sitäkin innokkaammin. ;)

Äänestä
  • Eikö Suomessa ole parempia poliitikoiksi?

    Äänestä

No heti piti parkaista. Kyllä Herra Saulin käytös viittaa itään päin, missä ei vääriä galluppeja levitellä julkisiin kanaviin. Outoa vain, että ylessä ymmärrettiin yskä. Minusta mittauksissa pitäisi ilmoittaa aina myös nukkuvien osuus. Nythän laskelmissa tulee yhteensä 100 prosentin tulos puolueiden osuuksista.

Äänestä

> Niinistön arvovalta kokisi ruman kolauksen, jos YLE ei pomppisi Niinistön tahdon mukaan.

Nooh. YLE päätti lopettaa toistaiseksi puoluekannatustutkimusten tekemisen. Viisien viime vaalien alla on tehty samanlainen mittausvirhe.

> O-P Heinonen, tuo Saksasta melko lailla kallista ilmaa ostanut palkkiovirassa kelluva saksofonisti on laitettu YLEssä lobbaamaan mielipidetutkimuksia pois.

Ilmaa osti yritys nimeltä Sonera. Kyseisen yrityksen poliittisesta valvonnasta vastasi hallintoneuvoston puheenjohtaja Pauli Saapunki (kesk). Ja O-P Heinonen soittaa trumpettia.

> Sauli ei sovellu ministeriksi.
Varmaan pitää pyytää ex-kansanedustaja Juhantaloa tai Sundqvist.

Kansa on puhunut. Pulinat pois.

Äänestä
  • Kokoomuslainen ministerinä on katastrof.

    Äänestä

Taloustutkimus on mitannut kokoomukselle alhaisempia kannatuslukuja kuin Suomen Gallup HS:lle niin kauan kuin kumikin tutkimuslaitos on kannatusmittauksia tehnyt. Asia olisi pitänyt selvittää jo kauan sitten.

Niinistö puuttui vain siihen, että nyt tapahtui jo viidennen kerran - neljissä vaaleissa tätä ennen - että Yle tekee näyttävät uutiset kokoomuksen kannatuksen pienenmisestä, vaikka viimeisimmän gallupin muutos, ei ollut ylittänyt tutkimuksen virhemarginaalia.

Linkkaamasi uutinen valaisee asian hyvin: Yle haluaa selvittää, miksi Taloustutkimuksen mittaustavassa on järjestelmällinen virhe alaspäin kokoomuksen kohdalla.

Kokonan toinen asia on se, että virherajojen sisään jäävä muutos revitään päivän pääuutisiin ja printtimedian sireetattavaksi ikään kuin tutkimus olisi kertonut jotain kokoomuksen kannatuksen muutoksista, kun tutkimus ei kertonut yhtään mitään siitä syystä, että muutos oli sekä tammi-helmikuussa (+1,6%) ja helmi-maaliskuussa (-1,5%) pienemi puin tutlimuksen virhemarginaali 2% kumpaankin suuntaan.

Suomeen tarvittaisi journalistiset pelinsäännöt siitä, miten virherajojen sisään jääviä prosenttilukuja revitellään otsikoissa.

Tämän voisi Yle selvittää eikä kaataa asiaa Taloustukimukseen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Akseli.Koskela kirjoitti:

http://www.hs.fi/teksti/uutiset/tuoreet/artikkeli/Yle keskeyttää puoluekannatusten julkistamisen/1135225977666

Niinistön arvovalta kokisi ruman kolauksen, jos YLE ei pomppisi Niinistön tahdon mukaan.

O-P Heinonen, tuo Saksasta melko lailla kallista ilmaa ostanut palkkiovirassa kelluva saksofonisti on laitettu YLEssä lobbaamaan mielipidetutkimuksia pois.

Näin Sauli (vaikka ei edes ole vielä virallisti kansanedustaja) tekee kiusaa yrittäjille, tässä tapauksessa puolue"toverilleen" Eero Lehdelle joka omistaa Taloustutkimuksen.

Sauli ei sovellu ministeriksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu