Vaalit ohi?

Vaalit on käyty ja nyt siirrytään jälkipeliin, joka on yhtä raadollinen kuin itse kisa. Omalta kohdin meni ehdokas läpi kuten aikaisemminkin, muita ilonaiheita että V-S ehdokkaista Perho, Puisto ja Immonen tippuivat, ikävä kyllä Lietolainen Hyssälä ja Vehmaalainen Kanerva istuvat edelleen eduskunnassa mutta eihän kaikkea hyvää voi saada kerralla, kai?. Muita ilonaiheita, Lipposen häntäkärpänen Alho on poissa, toinen jäi eli Jaakonsaari mutta ens kerralla sitten. Niin ja tipahtihan taidesihteeri/oikeusministeri Luhtanenkin joten kansan äänillä on jotain merkitystä.
Muuten koko vaalisysteemi onkin sitten täysin perseestä. Suhteellinen vaalitapa ei päästä vältämättä edustajaa läpi vaikka hänen äänisaaliinsa olisi 10000 ja toinen joka saa 1000. menee sisälle.
Isot puolueet pitävät kynsin hampain kiinni nykyisestä systeemistä mikä on ymmärrettävää. Toinen tapa että suoraan äänimäärän perusteella valittaisiin ei taas toimi nykyisessä vaalialue jaossa.
Ehkä meillä voitaisiin harkita Etelä-Amerikan ja Afrikan mallia jossa edustajat vaihdetaan hakemalla torrakat saunan takaa ja ilmoitetaan että voit häipyä nyt kun vielä kerkiit, ähh, eihän suomalaisia saa edes äänestämään, ainakaan nuoria.
Äänioikeus voitaisiinkin hyvin poistaa alta 30 vuotiailta, antaa meidän vanhempien tehdä päätökset jotka suoraan koskevat nuorten tulevaisuutta.
Meillä kun ei mene aikaa turhaan pulputtamiseen jossain torikokouksessa.
Niin tai näin, nyt ensin tapellaan kuka istuu missäkin jakkaralla ja Niinistö, niin Niinistö voidaan pistää näytille jotta akkalauma joka häntä äänesti pääsee ihailemaan edes vitriinin takaa.

1

364

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PulaKauden Asukki

      Afrikan malli tänne tulee. Ihan juuri sama kuin Iiro Viinasen ja ex. porvarihallituksen aikana.Pian alkaa taas puheet säästöistä ja kansan holtittomista palkkavaatimuksista yms... Lycka till vaan. Eipähän tarvi kattoo kun pääsee onneksi aina ulkomaille töihin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      35
      4236
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      48
      2225
    3. Kun kohtaat jotain ainutlaatuista

      ja upeaa, johon rakastut ehkä ensimmäistä kertaa ihan tosissaan. Sitten sähläät kaiken omien epävarmuuksien vuoksi. Eikö
      Ikävä
      47
      1375
    4. Minkälaisessa asunnossa

      haluaisit kaivattusi kanssa asua?
      Ikävä
      85
      1210
    5. Mua ahdistaa

      Tämä juttu. Miksi nainen torjuit minut vaikka kiinnostuksen merkkejä oli? Eihän tämän jutun olisi tarvinut johtaa sen pi
      Ikävä
      38
      1158
    6. Ei tämä enää tervettä oo

      Sydän pamppaillen oon jo tunnin meinannu laittaa sulle viestiä... Sormi tärisee lähetä kuvakkeen kohdalla.
      Ikävä
      25
      1126
    7. Perämoottoreiden huolto melkoisen kallista

      Minulla on tuollainen keskikokoinen perämoottori ja yleistä merkkiä. Kyselin sille keväthuoltoa paikallisista liikkeistä
      Savonlinna
      50
      1081
    8. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      945
    9. Tanskademarit: ilman risusavottaa ei rahaa!

      Näin persuna on pakko ihailla noita Tanskan demareita. Tanskalaisessa sosiaalidemokratiassa ei työtön saa rahaa ellei os
      Maailman menoa
      175
      879
    10. Mikä siinä on että sinkku yrittää varattua?

      Siis ihan aina yrittävät muiden puolisoita.
      Sinkut
      57
      865
    Aihe