Miksi medialle on niin vaikeata käyttää nimitystä keskustaoikeistolainen hallitus porvarihallituksen sijasta?
Parempi nimi
kuin vanha nimi
2146
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Keskustaoikeistolainen hallitus kuvaisi keskustan ja kokoomuksen hallitusta oikein hyvin. Paljon paremmin kuin eduskunnan historiasta periytyvä porvari-termi.
Katsotaan, millaisilla termeillä Vanhanen haluaa hallitustaan nimittää sitten, kun se on muodostettu. Ehkä media alkaa käyttää sitten sitä.
Minä nimittäin en menisi vielä nyt vannomaan, että keskusta haluaa ollenkaan tulla leimatuksi oikeistoon. ;-))
Kokoomus on keskustaoikeistolainen kansanpuolue. Sen tehtävänä on parantaa jokaisen ihmisen asemaa ja hyvinvointia sekä kehittää yhteiskuntaa tämän periaateohjelman mukaisesti. Samojen periaatteiden pohjalta Kokoomus vaikuttaa ihmisten lähiyhteisöissä sekä Suomea laajempaan kehitykseen maailmanlaajuisesti.