Tänään alkoi rasismin vastainen viikko varsinaisella rasismin vastaisella päivällä.
Seurataanpa ohjelmaa, onko antirasistinen propaganda edelleenkin aidosti rasistista leimaten vain tiettyyn ihmisryhmään (suomalaiset ja/tai valkoiset) kuuluvat ihmiset rasisteiksi.
Rasismin vastainen viikko
12
1150
Vastaukset
- valkoinenlakana
Vain valkoinen voi olla rasisti. Rasismi on yksisuuntaista ja sitä voi harjoittaa vain valkoiseen rotuun kuuluva. Sehän tuntuu olevan tämän rasistinatsi viikon teemana.
- -karvapää-
laulaa kuorossa...
- -karvapaä-
-karvapää- kirjoitti:
laulaa kuorossa...
mamu ryhmittymät raiskaa kuorossa (lue joukolla)...
Alkuillan uutisissa näytti asia olleen esillä. Mistään ei käynyt ilmi, että maahanmuuttaja tai ulkomaalainen voisi olla rasisti. Sensijaan suomalaisten ennakkoluulot tuotiin esille.
Myöhemmän illan lähetyksissä en huomannut aihetta.
Antirasismipropagandan teho taitaa ylittää Oikeusministeriön miljoonan €:n "äänestä"-propagandan tehon.- rasismi suomalaisia kohtaan
Jos ulkomaalainen on rasisti suomalaisia kohtaan, ei hän tule tänne,
Suurin osa ulkomaalaisia ei tule koskaan Suomeen edes käymään. Ovatpa rasisteja. - kimmo12
rasismi suomalaisia kohtaan kirjoitti:
Jos ulkomaalainen on rasisti suomalaisia kohtaan, ei hän tule tänne,
Suurin osa ulkomaalaisia ei tule koskaan Suomeen edes käymään. Ovatpa rasisteja.Jos valkoinen asennoituu "väärin" tummaa/ulkomaalaista kohtaan, se on rasismia. Mutta jos taas jälkimmäinen asennoituu väärin valkoista kohtaan on se rasismin vastaisuutta, ja jopa ylemmyyttä.
Mikäli valkoiset ovat parempia kuin mustat, niin miksi mustat sitten ovat parempia esim kaikessa urheilussa.
Valkoiset voittaisivat sodan, mutta ennen sotaa voimme vain hävitä taistelun. - panteisti
kimmo12 kirjoitti:
Jos valkoinen asennoituu "väärin" tummaa/ulkomaalaista kohtaan, se on rasismia. Mutta jos taas jälkimmäinen asennoituu väärin valkoista kohtaan on se rasismin vastaisuutta, ja jopa ylemmyyttä.
Mikäli valkoiset ovat parempia kuin mustat, niin miksi mustat sitten ovat parempia esim kaikessa urheilussa.
Valkoiset voittaisivat sodan, mutta ennen sotaa voimme vain hävitä taistelun....ja punaiset hävisivät :(
kimmo12 kirjoitti:
Jos valkoinen asennoituu "väärin" tummaa/ulkomaalaista kohtaan, se on rasismia. Mutta jos taas jälkimmäinen asennoituu väärin valkoista kohtaan on se rasismin vastaisuutta, ja jopa ylemmyyttä.
Mikäli valkoiset ovat parempia kuin mustat, niin miksi mustat sitten ovat parempia esim kaikessa urheilussa.
Valkoiset voittaisivat sodan, mutta ennen sotaa voimme vain hävitä taistelun.Eivät mustat ole parempia kaikessa uheilussa. Mutta näyttää siltä, että heidän ruumiinrakenteensa ja fysiologiansa suosii heitä juoksulajeissa, sekä pitkillä että lyhyillä matkoilla.
Tuon avauspäivän jälkeen en törmännyt missään mediassa tms. tähän viikkoon. Eli taisi mennä matalammalla profiililla viikko loppuun.
Suomessa ei käsittääkseni ole minkäänlaista ongelmaa siinä, että valkoihoinen suomalainen saisi osakseen rasistista kohtelua. Sen vuoksi siitä ei ole tarpeen puhua.
Mutta ei rasismi tietenkään ole vain valkoisen ihonvärin omaavien ihmisten piirre. Kyllä sitä esiintyy kaikissa ihmisryhmissä ja kansoissa.Erasmus kirjoitti:
Suomessa ei käsittääkseni ole minkäänlaista ongelmaa siinä, että valkoihoinen suomalainen saisi osakseen rasistista kohtelua. Sen vuoksi siitä ei ole tarpeen puhua.
Mutta ei rasismi tietenkään ole vain valkoisen ihonvärin omaavien ihmisten piirre. Kyllä sitä esiintyy kaikissa ihmisryhmissä ja kansoissa.Rasismin kodistuminen suomalaisiin on yksittäistapauksia, tottakait. Tyypillisin rasistinen syytös lienee se, että suomalaiselle viranomaiselle tms. huudetaan: "Rasisti!" Nuokin herjaukset pitäisi viedä oikeuteen ja saada loppumaan. Mutta näin tehdän harvoin, tuskin koskaan. Yksittäistapauksia. Huuteleehan suomalaisetkin.
Sitten osa raiskauksista voi olla luonteeltaan rasistisia, islamistista sotaa "muita" eli kafiireja vastaan. Yksittäistapauksia. Raiskaahan suomalaisetkin.
Periaatteessa jo tuo väitteesi, ettei ongelmaa ole suomalaisilla rasismin uhreina, on lähtökohtaisesti rasistista vähättelyä. Miksi yksi etninen ryhmä suljettaisiin tutkimuksissa uhrin asemasta pois ja asetettaisiin pelkästään syyllisen asemaan, ellei lähtökohtaisesti oltaisi rasistisia?
- piispa Leo
Veikkaan että, rasisteja ovat Suomalaiset ja muut valkoiset.
Näin se homma etenee. T: Kadunlakaisija.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ajattelen sinua nyt
Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu755824Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin
Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti274937Yritys Kannus
Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett193044- 1802448
Työkyvyttömienkin on jatkossa haettava työtä
Riikalla ja Petterillä on hyviä uutisia Suomen työttömille: ”Toimeentulotuen uudistus velvoittaa työttömäksi ilmoittaut1932138- 172086
- 1031511
Elokapinan mielenosoitussarja alkaa
Varma kesän merkki on, kun planeetastamme huolestuneet ihmiset alkavat pitää tilaisuuksia muistuttaakseen ihmisiä siitä,3211321- 721232
Harmi, se on
Mutta mä tulkitsen asian sitten niin. Olen yrittänyt, oman osani tehnyt, ja saa olla mun puolesta nyt loppuun käsitelty171186