akun vaihto

avuton autoilija

Hei!
Voinko vaihtaa ite v70 akun ja mitä tapahtuu kun virrat sieltä katkeaa kokonaan aikanaan ooppelini alko vvaatimaan vaik mitä radion koodeja ym.
mut onko esim ajotietokoneella, digitaalisel mittaristolla tai jollai muulla liikkuval osalla jotain sanottavaa jos otan akun irti ja tuikkaan uuden sisään. siihen sentäs jopa omat taidot riittäis :p
ootteko yleensä ite vaihtanu vai...?
tuntus aika turhalta viedä siniselle tiskille akku vaihettavaks.

7

8805

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • alkup.

      autossa on jälkikäteen asennettu -ei-volvon oma-soitin joten radio tuskin siitä lakkoon menee.

    • Peuhapete

      Itse en ole akkua vaihtanut, mutta akku on ollut kokonaan irti ilman minkäännäköisiä ongelmia, joten siitä vaan rohkeesti piuhat irti ; )

    • Urkele

      Pähkäilen saman ongelman tiimoilta, voiko se jättää lähtemättä käyntiin jos akun vaihtaa?

      • Sellaistakin_sattuu

        Volvoa ei minulla ole vielä koskaan ollut, joten ei ole mallikohtaista tietoakaan. Olen itse viime aikoina akkua vaihtaessani kytkenyt varmuuden vuoksi akun virtapiiriin rinnalle ylimääräisen akun varsinaisen akun vaihdon ajaksi, jotta järjestelmien virransaanti ei katkea hetkeksikään. Idea ei ole minun omani ja se on vapaasti käytettävissä.

        Minulla oli vm. 1996 Peugeot 406:ssa akku irrotettuna puolen tunnin ajan. Elektronisesta matkamittarista hävisi mystisesti parituhatta kilometriä, ei siis nollautunut kokonaan! Muita haittoja en tunnistanut eikä tuokaan kilometrien katoaminen sinänsä mitään haitannut :•)


    • v70facelift

      senkus vaihdat ei tapahdu mitään jos juuri ajosta niin odota 5 min. miinuskaapeli irti sitten plussa ja takaisin päinvastaisessa järjestyksessä.

    • MakeaMarea

      Vaiha kulkinetta....Fiat on parempi.Joku marea vaikka...

    • Itse_vaihdoin

      Vaihdoin V70 mk1:n akun itse ja muuta ei tarvinut kuin laittaa radion koodi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      50
      967
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      15
      848
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      501
      788
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      46
      727
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      42
      654
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      599
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      596
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      169
      536
    9. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      530
    10. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      56
      487
    Aihe