GALLUP:PALJONKO KUUKAUDESSA KÄYTÄT

Eli paljonko perheenne kuluttaa ruokaostoksiin kuukaudessa jos otetaan huomioon myös esim. pyykinpesuaineet ja talous- ja vessapaperit yms. talouskama?
292231
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 29

Vanhimmat

menee noin 2500 kuussa.
Mutta meitä on monta.

;-)

Äänestä

Noin 700e, ei bensoja. Joskus nipistänyt 400e:kin. Viidenhengen talous :-)
ps. Mun äiti osais nipistää tosta vielä puoleen ;-)

Äänestä

Mutta varmaan se on tuollainen 350-450 euroa. Bensoihin siitä menee sata euroa. Ja meitä on äiti ja kouluikäinen lapsi.

Äänestä

suurinpiirtein 400 - 500 kuussa.Riippuu onko synttäreitä tms ylimääräistä.2 aik ja lapset 4v,10v ja 14v.

Äänestä

ja meni palttiarallaa 900 euroa.

Äänestä

Meillä menee noin 350 euroo kuussa ruokaan ja siinä on myös bensat mitä tankataan ABC-asemalta. Meitä on minä äiti ja lapset 7v ja 9v.
Pesuaineita tossa ei ole,koska ostan kerralla 8 kilon paketin pyykkipulveria ja 5 litran kanisterin. Nää kestää meillä aikas kauan... =D =D vaikka sitä pyykkiä pestään meilläkin tiuhaan tahtiin.

Jos oikein viel pihistäis ruoasta niin saattais säästyä 50-100 euroo kuussa. Mut sit ei kyl leivällekään laitettais ku voi vain... ja leipänä olis tasan tarkkaan vain yhtä laatua ellei sitten ottais ja leipois itte.

Äänestä

Meillä kaksi aikuista ja lapset 13 ja 6v. rahaa ruokaan menee noin 700-800 euroo kuukaudessa ja bensaan 150-250euroa. Vähemmälläkin tulisimme toimeen, mutta tällä hetkellä rahat riittää ja olemme nautiskelijoita; emme säästä mihinkään erikoiseen ja käytämme rahat hyvään ruokaan, matkusteluun ja kulttuuriin niin ja tietenkin kauniiseen sisutamiseen ja vaatteisiin... Jokainen tyylillään : ) ps. olen ollut kotona lasten kanssa 10v ja silloin jouduin oikeasti joka asiassa miettimään mihin rahat riittää, nyt tuntuu kyllä hyvältä kun voi syödä mitä mieli tekee. Tosin jos lapset olisivat pieniä, olisin yhä valmis tinkimään rahallisesta hyvin voinnista ja jäisin kyllä taas kotiin, rahalla ei voi mitata lasten kanssa vietettyä aikaa.

Äänestä

pihistää, niin 500 euroa, mutta jos ei yritetä, niin yli. Ei sisällä bensaa, mitä menee työmatkojen takia. Kaksi aikuista ja kolme poikaa.

Äänestä

mut kaikki mitä jää kodinhoidontuesta,lapsilisistä,elatuksista ja asumistuesta vuokran ja laskujen jälkeen menee vaippoihin,ruokaan (enemmän muksun ruokaan kun mun koska mä syön tosi vähän muutenni),pesujauheisiin,pesuaineisiin,hygienia tuotteisiin jne..

eli ootasku lasken..about 200-300..riippuu laskujen määrästä ja siitä tuleeko sähkölasku mukaan vai ei. mut mittää ei jää ikkään kätee eikä esim mun vaatteisiin tai menoihin..toivon et jos nyt töitä sais ku saan ton muksun 1vuotiaaks ni jos jäis ni pystys ostaa sen uuden turaistuimen ku tohon kaukaloon ei mahu enää kunnolla.. mutta kiitos meidän pärjäämisestä kuuluu mun lähimmäisille, mummolle/ukille,kummeille ja kavereille. ilman heitä oltas oltu kusessa..mä toivon et joskus ku he tarviivat apua ni tulevat pyytämää multa sitä. tahon auttaa vastapalveluksena..hyvää kevättä kaikille ja ajakaa varovasti..hirveesti onnettomuuksia nyt tullu..

Äänestä

Meillä on ruokatilillä ruokarahat 500 € bensarahat. Niillä pitää pärjätä ja ihan hyvin pärjätty onkin. Tehdään yleensä ruoka itse siis tarkoitan että ei osteta pakastevihanneksia tms. valmiita juttuja ja kun näin on toimittu riittää raha ruhtinaallisesti. Jos taas joskus jos koko poppoo on sairastanut peräjälkeen eikä yksinkertaisesti jaksa kokata niin sitten se raha kyllä tulee käytettyä viimeistä penniä myöten. Näiden ääripäiden välillä sitten pyöritään...

Äänestä
  • Meitä siis 2 aikuista 1 leikki-ikäinen, 1 vaippaikäinen ja yksi etälapsi

    Äänestä

Mutta pelkän ruoan osuus on 300-500€/kk ja vaatteita yms. heräteostoja 100-200€/kk. Yleensä ruokakaupan ostot on 500-600€/kk ja se sisältää kaiken mitä kaupasta saa (ruoan, vaatteet, pesuaineet, kodintekstiilit, urheiluvälineet jne.)

Ne kuukaudet jolloin ruokaan menee vähemmän on yleensä sellaisia että ostetaan sitten jotain muuta kuten tytölle polkupyörä. Perheeseemme kuuluu 2 aikuista 2 lasta.

Äänestä

lopulta kaikki, mikä liikenee niin menee suusta alas tai ainakin siltä tuntuu..

Meillä juokseviin menoihin niin ruokaan, bensaan, vaatteisiin sun muihin menee kuussa semmoinen 1800€ koskapa ei säästöön ole jäänyt..

Tosin esim bensaan meillä menee ihan kivasti semmoinen 500-800€ kuussa työmatkoista riippuen. Onneksi tulee vähän takaisinkin kyllä..

Normi viikonloppu on sellainen satasen pieti ja siihen kuuluu papereita tai pesuaineita mukaan. Tosin viikonloppuna syödään vähän toisenlaista monasti.

Äänestä

ostatteko kaiken ruoan valmiina?

Äänestä

äiti isä 2 lasta (10v ja 14 v)n. 300 euroa/kk. Säästöönkin jää vielä rahaa kun teen kaiken ruoan itse. Valmisruoat maksavat maltaina. Mutta kukin tavallaan : ) kiva on kun jää matkakassaan rahaa.

Äänestä
  • Minusta terveellinen, laadukas ruoka on välillä sikakallista. Esim. ranskalaisia saa usein halvemmalla kuin ihan tavallista perunaa. Tai jos ostaa hyvää lihaa tai parempaa jauhelihaa tai kanaa muussa muodossa kuin yöks-broilerinsuikaleina. Esim sianlihaa meillä ei käytetä oikein koskaan, en kaipaa, enkä pidä mausta. Samoin hedelmät ovat usein tosi kalliita. Hedelmiä ja kasviksia saa myös halvalla, mutta silloin täytyy tyytyä aika suppeaan valikoimaan.

    Niin ja kysymykseen vastaus: 2 aikuista ja 3 lasta: n. 600 e/kk, ei sisällä bensoja.

    Äänestä

ruokaan, pesuaineisiin, vaippoihin ja "prismahömppään" (eli heräteostoksiin) noin 500-700 e kuussa. joskus yli jos jotain synttäreitä, vieraita tulossa viikonloppukylään tms, ja joskus jää alle.

bensaa tuossa ei ole, sitä menee kuussa noin 250 euron verran, suurin osa miehen työmatkojen vuoksi. mut nyt onneksi ens kuussa siirtyy kotikaupunkiin töihin ja fillarin käyttöön ni bensalaskutkin putoo ainakin parilla sadalla...

niin ja kaks aikuista ja 4,5 v ja 4 kk ikäiset lapset kuuluu meidän perheeseen.

Äänestä

Meillä menee n. 1200-1500€/kk.
Polttoaineita en siihen laskenut, enkä heräteostoja.
Teen ruuan itse(kotiäiti), erittäin harvoin ostan eineksiä. Viikonloppuisin on usein syömässä vielä 17v tytär, joka kuitenkin asuu jo "omillaan".
Ostan paljon vihanneksia ja hedelmiä, mieluiten luomua. Pää-asiassa syömme lihaa(kanaa tai possua) tai kalaa. Joskus ostan jauhelihaa(=spagettikast.,makaronilaatikko tai lihapullat) tai (grillattavaa)makkaraa.

Äänestä
  • mutta rahaa menee vain 300 euroa/kk, äiti, isä 2 teiniä. Teillä varmaan syödään paljon : )

    Äänestä

  • syödään kirjoitti:

    mutta rahaa menee vain 300 euroa/kk, äiti, isä 2 teiniä. Teillä varmaan syödään paljon : )

    Kyllähän meillä ruokaa menee.. ;o)
    Nytkin odottelen ruuan kypsymistä vesi kielellä!
    Laitoin uuniin rintafileitä, joiden kanssa syödään riisiä, ruusukaalia ja tomaatteja. Katsoin oikein kuitista, että mitä aterian hinnaksi tulee; kanat olivat melkein kympin, kaali 1,5€ ja tomaatit 5€. Jos kerron tuon 30 päivällä niin se tekee jo lähes 500€, siis päivän yhdestä ateriasta. Viikonloppuisin syömme joskus ravintolassa(1-2 krt/kk).
    Laktoositonta maitoa menee päivässä väh.4 litraa(=6€x30pv=180€/kk).
    Aamupalalla syödään muroja/mysliä, jukurttia tai leipää tuoremehua/kahvia ja/tai hedelmää.
    Lapset ja mies syövät päivällä "maailmalla", itse en juuri aamiaista/lounasta arkisin syö, vaan brunssin.
    Välipala ja iltapala koostuu yleensä leivästä päällisistä, maitotuotteista, vihanneksista ja hedelmistä.
    Kyllähän noista välipaloistakin kertyy aika summat kuukautta kohti.
    Meillä menee jo pelkästään kasviksiin ja hedelmiin tuo 300€/kk.

    Äänestä

Meillä menee siinä 1000-1400e/kk riippuen mitä marketista käteen tarttuu ja kuinka on rahaa. Meillä on 8 lasta ja pari koiraa ja vanhemmat. Lapset on jo kaikki koululaisia tai lukiossa, joten kulutusta on. Bensaa kuluu lisäksi siinä 800e, josta osa tulee takaisin ehkä 200-300e, asumme lähimmästä kaupasta 25km, joten kaupppamatka kuluttaaa tosin en käy kuin 2*vkossa.

Äänestä

noin 450e-650e kuussa. Ostan tähän summaan kaikkea mitä citymarketista saa.

Välillä menee enemmän rahaa mm. pesuaineisiin ja muihin tarvikkeisiin tai vaikkapa tarvitaan uudet kurahanskat.

Pyrin pitämään summan lähempänä tuota 450 euroa, mutta silloin mitään extra iltapaloja ei voi viikonloppuna laittaa.
Jos tulee vieraita kauppalasku nousee tuonne 650 euron lähelle.

Teen ruokaa itse perusraaka-aineista, lihat, kala, muna, kerma, kasvikset.Vältän jalostettuja tuotteita ja tyhjää hiilihydraattia ja kasvirasvaa.

Mitään erikoista ei voi ostaa, kun maksaa heti enemmän. Meidän pitää säästää!

Äänestä

ja pesuaineisiin meillä menee 400-500e. Taloudessa 2 aikuista ja 4 lasta. Olen tällä hetkellä koti-äitinä, joten kotona syödään kaksi lämmintä ateriaa päivässä, aamupalat ja ilta- sekä välipalat. Ruoan valmistan pääsääntöisesti itse ja leivon leipää sekä kaikki suolaiset ja makeat leivonnaiset. Yhdellä perheestä erikoisruokavalio, ja kerran kuussa haetaan pizzaa tai vastaavaa. Tarkkaa kirjaa pidän ruokamenoista että pysyttäisiin budjetissa, aika helpolla päästy tohon summaan kuukaudessa, mutta helposti kyllä saa enemmän kulumaan .....

Äänestä

Neljä lasta ja aikuset. Lapsille kun on tehtävä melkeen aina eri ruuat, kun joku ei tykkää kaalista, ja joku ei syö makkaraa,, yks haluu sitä ja toinen tätä. Me aikuset syödään mitä vaan yleensä samaa, mutta lapsille on tehtävä joka päivä lempiruokaa jokaiselle omat, ja jälkkärit vielä.

Ollaan varattu 1000 euroo per viikko. Joskus jää rahaa yli ja joskus menee, riippuu mitä ostaa.

Äänestä

en tarkkaan edes tiedä! äiti ja lapsi kokoonpanon ylöspitoon menee helposti 3x30e kauppaan viikossa, eli 360e kuussa, noin äkkiä miettien. aikanaan rutiköyhänä ollessa tingin kaikesta mahdollisesta, mutta lapsen vaipat tuttelit pesuaineet ruoka ja muu pakonpakollinen vei reilu 150e kuussa, vaikka kuinka päin yritin tarjouksia hyödyntää. noihin aikoihin verraten elellään nykyään leveästi :) kesällä tulee vielä kulutuspiikki kun ahmitaan mansikoita ja jäätelöä lähes päivittäin, ja muutenkin syödään enemmän ulkona ja mitä sattuu.

Äänestä

Suunnilleen 800 e / kk ruokaan. Taloudessa kaksi aikuista, kaksi pientä koululaista ja kaksi koiraa. Syömme terveellistä monipuolista ruokaa, pääasiassa kotona tehtyä.

Äänestä
  • Kysyisin sinulta, että minkä ruuan luokittelet kalliiksi?Normaalit kasvikset?muut?

    Äänestä

  • minä väitän että jos asuisimme kaupungissa jossa olisi paremmat ostomahdollisuudet niin minä saisin tiputettua meidän ruokalaskua huimasti.Kun ei ole kuin yksi kauppa jossa ei ole tarjouksia kuin punasella lapulla päiväyksestä meneviä niin on pakko sitten ostaa maksoi mitä maksoi.
    Käymme joskus sitten lähikaupungissa suuremmilla ostoksilla ja kyllä huomaa hinnoissa suuria eroja,halvempaan suuntaan ja kun pakkauksikin saa suuremmissa koossa jotka näin ollen ovat yleensä halvempia jne.
    Meillä ei esim. ole leipämargariinia suurissa rasioissa,ja meidän käyttämää ketsuppia ei ole kuin pienessä pullossa eikä wc-paperiakaan ole kuin kuuden rullapakkauksissa yms....

    Äänestä

  • realniina kirjoitti:

    Kysyisin sinulta, että minkä ruuan luokittelet kalliiksi?Normaalit kasvikset?muut?

    Mielestäni kallista on esim. kotimainen tuore kala (verrattuna kalapuikkoihin, seitiin), kananfilee (verrattuna esim. koipiin, joita meillä kukaan ei syö), kotimaiset vihannekset talviaikaan (silti parempia kuin ulkolaiset eli ostamme niitä), yleensäkin vähänkään erikoisemmat hedelmät (esim. viinirypäleet, ainaisiin omeniin ja banskuihin kyllästyy), laktoositon maitojuoma (samalla hinnalla saisi 3 l appelsiinitäysmehua, minkä muistelen lapsuudestani kalliiksi mehuksi, mutta tietysti hyvä, että tällainen maito löytyy, tätä meillä lapset juovat), vähärasvainen jauheliha (jälleen verrattuna sikanautaan, josta laitan joskus koirille ruokaa), täysjyväinen vaalea leipä (siksi leivon sen itse, ruisleivän ostan, sitä meillä pääasiassa syödään, aamupalalla mielummin lapset kuitenkin syövät sämpylää), täyslihaleikkeleet (verrattuna makkaroihin, jotka maistuvat itseasiassa vuosien tauon jälkeen kamalalta, lukuunottamatta kevytmeetvurstia, joka joskus eksyy mukaan. Sekinon muuten paljon kalliimpaa kuin etova rasvainen meetvursti, jota saa muutamalla eurolla puolenmetrin pötkyn)... siinähän sitä listaa. Ja ainiin, tärkein meinasi unohtua, juusto!!! Ison rasvaisen arkijuustokimpaleen hinnalla saa vain pienen palaisen 9% edamia, joka on mielestäni ainoa hyvänmakuinen kevytjuusto, näitä pieniä juustopaloja meillä menee useita viikossa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


RUOKAOSTOKSIIN? kirjoitti:

Eli paljonko perheenne kuluttaa ruokaostoksiin kuukaudessa jos otetaan huomioon myös esim. pyykinpesuaineet ja talous- ja vessapaperit yms. talouskama?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu