Sirukortin käyttö

Parempaa tekniikkaa

Tulipa tänään uutisesta juttu miten turvaton on tämä uusi sirukortti. Niin esittelen siihen parempaa ratkaisua.
Luulisin sen olevan helppo ratkaista jos käytetään kortin todentamiseen vaikkapa peukalon ja etusormen jälkiä. Eli työnnetään kortti lukijaan ja odotetaan tunnistusta sormenjälkien perusteella. Vois olla jopa nopeampi kuin numeroiden naputtelu ja vois unohtaa kaiken maailman tunnusluvut.
Hei mitä mieltä olette!

6

606

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tämän takiako pelastimme No...

      TV-uutisten jutussa tuli taas todistettua, että pankit ovat kaikkea muuta kuin asiakkaidensa asialla. Mikä intressi pankeilla tunnusluvun käytössä on? Voivatko ne tunnusluvun avulla ja uusilla laitteilla tarkistaa suoraan, onko ihmisen tilillä saldoa vai mitä? Pankkia ei tietenkään kiinnosta tippaakaan, jos joku urkkii kapakan baaritiskillä kännisen asiakkaan tunnusluvun, nappaa tämän kortin jo ravintolassa tai viimeistään kadulla kapakan ulkopuolella ja painaa suoraan automaatille tyhjentämään asiakkaan tilin. Asiakas huomaa kortin hävinneen vasta aamulla tai vasta saadessaan seuraavalla kerralla automaatilla asioidessaan tiliotteen. Pankki tietysti vetäytyy kaikesta vastuusta, kun korttia ei ole ilmoitettu kadonneeksi.

      TV-uutisissa esiintynyt Nordean johtaja opasti, että asiakas voi "suojata vaikka omalla vartalolla tai toisella kämmenellä, jos kokee, että joku sitä tunnuslukua kurkkii".

      Hoh-hoijaa. Että joku Nordeassa oikeasti kuvittelee ja esittää, että ongelma hoituu opastamalla etukäteen pankin asiakkaita, että nämä kapakassa lärvät vedettyään baaritiskillä käydessään ensin tarkkailevat, kurkkiiko joku olan takaa tunnuslukua ja sitten muistavat suojata näppäilyään "omalla vartalolla tai toisella kämmenellä".

      • KurreOvaba

        siellä olla "lärvät" ja kortin kanssa???? Ota vain käteistä mukaan! Ettei vain olisi alkoholin käyttöongelma.


      • Maksoin hiljattain pienessä asennusliikkeessä sirukortilla. Asentaja ojensi eteeni pöydälle taskulaskimen kokoisen laitteen, johon salainen koodi piti näppäillä. Sitten hän ystävällisesti kääntyi minusta poispäin, ettei nähnyt, mitä numeroita näppäilin. Mutta sen jälkeen jouduin kysymään häneltä neuvoa, mitä seuraavaksi pitää tehdä. Laitteessa oli numeronäppäimien lisäksi vaikka kuinka monta muuta näppäintä melkein kuin television kaukosäätölaitteessa. Kun hän sitten ystävällisesti neuvoi, mitä näppäintä numeroiden jälkeen pitää painaa, samalla hän varmaankin näki myös syöttämäni koodin, jos se siinä näytöllä oli.

        Minkä ihmeen vuoksi samassa laitteessa pitää olla niitä ylimääräisiä näppäimiä? Huoltoasemien tiskeillä on ollut jo vuosikausia sellaisia kiinteitä laitteita, joissa ylimääräisiä näppäimiä ei ole.


      • Outo ajatus
        Timontti kirjoitti:

        Maksoin hiljattain pienessä asennusliikkeessä sirukortilla. Asentaja ojensi eteeni pöydälle taskulaskimen kokoisen laitteen, johon salainen koodi piti näppäillä. Sitten hän ystävällisesti kääntyi minusta poispäin, ettei nähnyt, mitä numeroita näppäilin. Mutta sen jälkeen jouduin kysymään häneltä neuvoa, mitä seuraavaksi pitää tehdä. Laitteessa oli numeronäppäimien lisäksi vaikka kuinka monta muuta näppäintä melkein kuin television kaukosäätölaitteessa. Kun hän sitten ystävällisesti neuvoi, mitä näppäintä numeroiden jälkeen pitää painaa, samalla hän varmaankin näki myös syöttämäni koodin, jos se siinä näytöllä oli.

        Minkä ihmeen vuoksi samassa laitteessa pitää olla niitä ylimääräisiä näppäimiä? Huoltoasemien tiskeillä on ollut jo vuosikausia sellaisia kiinteitä laitteita, joissa ylimääräisiä näppäimiä ei ole.

        > samalla hän varmaankin näki myös syöttämäni koodin, jos se siinä näytöllä oli.

        No ei se koodi kyllä siinä näytöllä ole. Koko ajatuskin on täysin järjetön!

        Kun nostat rahaa automaatista niin tuleeko se näppäilemäsi tunnusluku siihen näytölle? Eipä taida tulla! Ei tuo kortin lukulaite eroa siitä mitenkään.


    • ratkaisu kuva

      hyvä ratkais korttiin?????????????
      Saahan nykyisin vaikka mitä kuvia muutta ei omaa, vaikka postimerkkiin kylläkin.
      Minusta tuntuu ettei pankkit ole kiinnostuneita asdiakkaista.

      • Oma kuva oma kuva

        Kerroppa jotain uutta, kuvallinen kortti on kyllä ikivanha keksintö. Toisaalta, mikään ei estä tekemästä uutta korttia uudella kuvalla. Se kun on varsin yksinkertaista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen kannatusromahdus ilahduttaa

      Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.
      Maailman menoa
      216
      4917
    2. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      35
      4105
    3. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      239
      3910
    4. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      135
      3097
    5. Pitkän päivän ilta

      Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel
      Ikävä
      161
      3086
    6. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      65
      2974
    7. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      16
      2781
    8. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      69
      2645
    9. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      96
      2399
    10. En selvinnyt ilman naarmuja

      Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa
      Ikävä
      13
      2195
    Aihe