Aikooko kepu syrjäyttää kokoomuksen ja ottaa hallitukseen nörän ja alistuvaisen SDP:n? Olisi tyypillistä Kepulaista pelin politiikkaa.
Kepun pitää ilmoittaa, että porvarihallitus tulee ja lakata pekkaroimasta ja iltalypsemästä.Tarkoitus on vain lyspsää kokoomukselta myönnytksiä.
Sinipuna olisi parempi, mutta pakon edessä pitää mennä kepun kanssa hallitukseen. Paavo Lipposen hallitukset olivat hyviä hallituksia
Kepun pitää ilmoittaa, että porvarihallitus tulee ja lakata pekkaroimasta ja iltalypsemästä.Tarkoitus on vain lyspsää kokoomukselta myönnytksiä.
Sinipuna olisi parempi, mutta pakon edessä pitää mennä kepun kanssa hallitukseen. Paavo Lipposen hallitukset olivat hyviä hallituksia
Vastaukset 8
Vanhimmat
Etukäteen puolueet sopivat vain, että suurin aloittaa hallitustunnustelut.
Ei eniten voittanut. Kokkarit eivät siis sanele ehtoja.
koita miettii montako panssari mersua se sun lipposes osti ja montako ulkomaan reissua teki siel ei tarvittais arkkadianmäellä yhtään tukiaispelleä joka ei tee töitä kyl maajusseja pilkataan et lipponen saa uusia mersuja ja halonen 2 milj. eskon veneen
Sinipunahallitus on mahdollinen, vaalitappion kärsinyt kepu voidaan jättää oppositioon.
Sinipuna oli hyvä hallituspohja, punamulta taas pelkkää sekoilua, siksi SDP otti takkiinsa.
Uuden hallituksen muodostavat Kepu ja Kokoomus, täydennettynä RKP:lla, Vihreillä ja luultavasti myös Kristillisdemokraateilla.
Demarit hävisivät vaalit, eikä asiaa hallitukseen ole. Se on ihan varma. Siitä vaan demut tekemään yhdessä muun vasemmiston ja perussuomalaisten kanssa vahva oppositiorintama.
Kyllä sieltäkin käsin voi vaikuttaa ja pyrkiä parhaansa mukaan pistämään kapuloita hallituksen rattaisiin.
on ihan perseestä.
-kepu pettää aina
-kepu aikoo syrjäyttää kokoomuksen
-pekkaroiminen
-iltalypsy
-lipposen hallitukset oli maailman parhaita
???????????
Nämä vaatisi hieman tarkennusta.
Mitä tarkoitat?
Tällä kertaa kepu pettää äänestäjät, eli ne 70% jotka äänestivät porvarillisia puolueita.
SDP:tä kepu ei petä koska matti on eeron inttikaveri.
... vasta hallitusneuvottelut osoittavat, ketkä puolueet voivat sopia ohjelmasta ja paikkajaosta ja muodosta hallituksen. Jos Vanhanen sanoisi, että Kokoomus sinne tulee joka tapuksessa, hän antaisi sille sellaisen valttikortin, että se voisi vaati aneuvotteluissa mitä hyvänsä.
voit aivan hyvin mennä lipposen hallitukseen.