miksi perhe ei saa käyttää yhteistä...?

ihmettelenvain

niin, miksi perhe ei saa käyttää yhteistä plussakorttia tai s-etukorttia? miksi jokaiselle saatanan perheenjäsenelle on hankittava rinnakkaistili?

nimin. eilen kaupassa vihaiset valitukset saanut.

5

1004

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • valvoo

      Koska etukortteja käytetään profiloimaan tietyn ikä/sukupuoliryhmän ostostottumuksia.
      Kauppojen seurantajärjestelmät menisivät sekaisin, jos 40 v isä ja 10 v tyttö ostelisivat samalla kortilla, kaupat eivät voisi yksilöllisesti seurata mitä kukakin ostaa.

      • tietoa

        kun etukortti vedetään kassan magneettilukian läpi ainut tieto mikä lähtee eteenpäin on ostosten loppusumma. tuotteiden myyntiä seurataan niillä kauppojen omilla koneilla! bonus kortit ovat talouskohtaisia...kassahenkilökunta ei voi tietää kuuluuko eri henkilöt jotka samalla kortilla bonuksia ottavat samaan talouteen. lisäksi esimerkiksi tili-ominaisuuden omaava s-etukortti on verrannollistettavissa pankki korttiin...(joka on siis henkilökohtainen)! rinnkkais kortit eivät myöskään maksa mitään!...joten missäkohtaa on se ongelma?


    • Siis kyllähän tili voi olla yhteinen ja sille samalle tilille saa monta rinnakkaiskorttia.

    • ihmettelenvain

      ok. olin just muutama päivä sitten ostamassa anttilasta äidille uutta hiustenkuivaajaa, joka sattu olemaan tarjouksessa plussakortilla. ei mulla mitään plussakorttia ole, koska olen vasta 15-vuotias ja tosi kiinnostunut jostain bonuksista tai plussapisteistä. äiti sitten antoi omansa, että voin käydä ostamassa sen kuivaajaan sille, kun ei itse pystynyt.

      se myyjä oikeasti suorastaan huusi mulle, kun huomasi, että mun luottokortin ja äidin plussakortin nimet ei täsmää. selitin siihen, että joo se on mun äidin kortti ja samaa perhettä ollaan, mutta tämä vaan syyttää mua kortin väärinkäyttäjäksi ja kuuluttaa koko kaupalle mun nimen siitä kortista. että kiitos vaan. eipä kukaan asiakaskaan kattonut. se myyjä olis ottanut sen kuivaajaan takas, jos en olis kortilla sitä maksanut. :D vittu mikä show yhdestä plussakortista.

      • köyhät kyykkyyn

        kortteja-kusetusta sanon minä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      172
      1147
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      867
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      803
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      37
      561
    6. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      549
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      296
      538
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      217
      503
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      50
      494
    10. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      492
    Aihe