Miksi pankit puhuvat korkovaihtoehtoina lähes yksinomaan primesta tai 12-kk euriborista? Onko 3-kk euriborissa jotakin huonoa, jotta sitä ei kannata ottaa asuntolainan koroksi?
euriborit
askarruttaa
1328
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
vähän nopeampi ja näennäisesti halvempi.
Voit itse katsoa miten paljon on hintaeroa 3 ja 12 kk euriborin välillä.
Nousevien korkojen aikana todennäköisesti voitat ottamalla pidemmän ja laskevien korkojen aikana voitat ottamalla lyhyemmän.
Pienet korkoerot tekevät isossa lainassa melko paljon euroissa.
Prime toimii kuten lyhyempi euribor, paitsi että se ei ole kytketty suoraan korkopäätöksiin vaan markkinapsykologiaan, koska pankit päättävät siitä itse sen mukaan miten arvelevat lainojen menevän kaupaksi milläkin korolla ja lopuksi kun ovat tulleet siihen tulokseen että kaikki ovat haavissa niin nostavat sen normaalille tasolle.
Joku viisas sanoi että ainoat vaihtoehdot ovat kiinteä tai 3 kk euribor, muut ovat turhia.
Itse saattaisin harkita 12 kk euriborin ja kiinteän esim 5 vuoden sellaisen yhdistelmää: tämä toimisi kuten korkokatto sekä suhteellisen lyhyttä laina-aikaa, silloin viidessä vuodessa saisi jo lyhennettyä lainaa suht mukavasti.
Eli pitäisi ottaa tasalyhenteinen laina, siinä tämä toimisi parhaiten.
Sopimuksessa sitten maininta että viiden vuoden päästä saisi päättää ottaako euriborin tai taas jonkun kiinteän.
Joka pankin nettisivuilla on ohjeita ja opastusta lainanottoon.
Ei velkaa tarvitse pelätä, se on vain mitoitettava oikein.