Te oikeistomölisijät ette ole tainneet huomata että SDP ja VAS saivat yhteensä 62 paikkaa kun taas kokoomus vain 50. Ja kun äänestysprosenttikin oli vain 67 ja risat on päivänselvää että kansa EI ole ilmaissut tahtoaan sille että rikkaat rikastuvat ja köyhät köyhtyvät. Joten rikkaat siat pienempää suuta niiden veronalennusten ja sosiaaliturvan alennusten kanssa, ja myös perintöveron poistaminen myös sikaperinnöiltä jonka Häkämies äsken aamu-TVssä ilmaisi olevan sikapuolue kokoomuksen tavoite.
SDP + VAS > Kokoomus
onkos huomattu?
1169
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
selkeästi: Kokoomus sai maanvyörymävoiton ja vasemmisto ja Keskusta hävisivät. Äänestysprosentin mataluus vain kertoo, ettei osa vasemmiston potentiaalisista kannattajista halunnut antaa ääntään demareille vaan jättivät äänestämättä. Se oli harkittu valinta.
Eduskunnassa on ylivoimainen oikeistoenemmistö ainakin yleisesti käytössä olevan laskutavan mukaan.Onko se matematiikka porvarien kieroilua?