Eilen oli elämäni ensimmäinen migreenikohtaus luennon jälkeen, oksetti ja pyörrytti, päätä jyskytti, valot ja äänet häiritti.. olin sängyssä koko illan niin kauan että viimein nukahdin..
mietin vaan millä todennäköisyydellä kohtaus uusiutuu?
ei ole ollut ennen oikeastaan ollenkaan päänsärkyä missään tilanteessa..
toivottavasti oli ensimmäinen ja viimeinen kohtaus..
voimia teille joilla on migreeni, nyt vasta ymmärsin kuinka lamaannuttavaa kohtaus on..
mietin vaan millä todennäköisyydellä kohtaus uusiutuu?
ei ole ollut ennen oikeastaan ollenkaan päänsärkyä missään tilanteessa..
toivottavasti oli ensimmäinen ja viimeinen kohtaus..
voimia teille joilla on migreeni, nyt vasta ymmärsin kuinka lamaannuttavaa kohtaus on..
Vastaukset 2
Vanhimmat
Toivottavasi oli elämäsi ensimmäinen ja viimeinen migreenikohtaus, on se niin hermoja raastava tauti.
Kirjoitan sinulle siksi, että jos ja kun se uusii, menet heti hakemaan apua,että saat kunnon lääkityksen, minä sinnittelin vuosikausia vaan tavallisilla särkylääkkeillä. Vasta vuosi sitten hain reseptilääkkkeitä, ja heti no paljon helpompaa kestää tautia ja kohtauksia.
Myös se kuinka tautiin suhtautuu, vaikuttaa, toivottavasti pystyt unohtamaan sen pois mielestäsi, ettet stressaannu silloin se tulee helpommin.
Voimia sinulle ja toivottavasti se ei ole sittenkään migreeniä!
Voimia migreenin kanssa elämiseen tarvitaan ja huumoriakin - ei kannata pitää liian kireää pipoa.
Käsitykseni mukaan ei ole mitään varmaa keinoa arvioida migreenin kulkua - jollekulle tulee se yksi ainoa kohtaus ikinä; toinen saa kohtauksia läpi elämänsä. Tyypillistä sairaudelle on usein kuitenkin aaltoilu: on helpompia aikoja ja on hankalampia aikoja. Itselläni kohtauksia oli tuhkatiheään lapsuudesta nuoreen aikuisikään, sitten niiden määrä harveni muutamiksi vuosiksi ja lasten teon yhteydessä meni jopa muutama vuosi ilman yhtään kohtausta (ne hormonit!). Nyt taas nelikymppisenä kohtausten määrä on lisääntynyt nuoruuden aikaiselle tasolle. Mutta toivoa on, monella vaihdevuosien jälkeen migreeni taas rauhoittuu.
Mutta tulipa kohtauksia harvoin tai usein, hyviä lääkkeitä on olemassa. Kohtauslääkeet auttavat nopeasti, niin ettei tarvitse koko iltaa sängyn pohjalla tuskissaan kärsiä. Usein toistuviin kohtauksiin voidaan aloittaa estolääkitys, joita löytyy monenlaisia (esim. beetasalpaajat, mielialalääkkeeet, epilepsialääkkeet). Itse olen parhaiten hyötynyt epilepsialääkkeen ja akupunktion yhdistelmästä. Lisäksi tietysti omahoitona elämäntapoihin liittyvät asiat: säännöllinen elämänrytmi, aikainen nukkumaanmeno, laukaisevien tekijöiden karttaminen (mm. alkoholin, kahvin, auringonvalon) ja aktiivisten rentousmenetelmien käyttäminen.
Älä jää asian kanssa yksin, vaan keskustele siitä lääkärisi kanssa. Lisätietoa sairaudesta ja vertaistukea saat Suomen migreeniyhdistyksestä.
Tsemppiterveisin migreenipotilas jo 30 vuotta