Olen opiskelija, ja olen ilmeisesti tekemisissä ADHD-"tapauksen" kanssa opiskelukaverina. En ole varma, mutta monet tilanteet viittaavat siihen. Usein teemme ryhmätöitä, tai ainakin yritämme.. Olen pitkään ihmetellyt, miksi hän ei tunnu osaavan keskustella ryhmätöistä tai ei ole mukana "henkisesti" vaan on jossain muualla..hetken päästä hän keskustelee aivan muusta asiasta, melkein samassa lauseeessa. Hän tekee outoja liikkeitä, hermostuu täysin mitättömistä asioista, ja näyttää painivan itsensä kanssa samalla..hän voi innostua jostain "nolosta" asiasta niin, että puhuu siitä missä vaan ja muut katsovat pitkään...Onko ADHD syynä tähän?Minusta on monesti tuntunut todella oudolta, ei sosiaalisesti normaali ihminen käyttäydy niin.
On jotenkin kiusallista ja samalla vit*****, kun oma opiskelu aika paljon kiinni hänestä, koska opiskelussa tehdään paljon ryhmätöitä. Mutta häneltä puuttuu hahmotuskyky nähdä mikä on oleellista sillä hetkellä..Ei kai normaalisti tarvitse aikuiselle ihmiselle kertoa, että "hei, nyt meidän täytyy miettiä miten tämä asia hoidetaan, eikö niin?"Ihan niinku lapselle puhuisi..
Mitä ihmettä tässä asiassa tekisi, kun ei sitä kai voi mennä suoraan sanomaan, että oletko sä käynyt koskaan tutkimuksissa?
Eniten harmittaa se, että olen itse antanut tämän tilanteen sotkea omaa opiskeluani, kun olen vain ihmetellyt mitä teen hänen kanssaan.. olisikohan siitä tiedosta apua minulle, että hänellä on ADHD, vai haittaisiko se itseasiassa, jos alkaisin toimia sen mukaan..
ADHD-kö? ei ole kiva ryhmätyöpari
3
939
Vastaukset 3
- muttamutta
Voihan se olla mahdollista, että parillasi on adhd oireita, sitä ei voi tekstin perusteella sanoa, eikä siitä ole sinun tilanteessasi korrektia mainita.
Suurempi syy lienee kuitenkin se, että ihmiset ovat erilaisia. On ideoijia, hallitsijoita, yhteensitojia, keskustelun avaajia, monen puolen katsojia, suoraviivaisia jne.
Ryhmätöiden teko ei ole helppoa ja olen melko varma, että lähes aina ryhmän henkilöt kokevat salaa itse tehneensä suurimman työn ;-)
Sen sijaan, että kävisit "ylhäältä neuvomaan", kokeile toista tyyliä. Kokeile sanoa: "Hei, hyvä idea, pysytään tossa vähän aikaa", "Sulle tuli tossa aiemmin mieleen tämmönen juttu - voitko miettiä sitä vielä mahdollisimman monelta kannalta" , "Mä en oo yhtä mieltä tosta, mutta se oli hyvä, mitä sä aiemmin sanoit", Mä en ois itse keksiny tota, mutta mihin yhteyteen sä sijoittaisit sen"
Silleen sä ohjaat toista haluamaasi suuntaan ilman riitaa ja kireetä ilmapiiriä. Usein me suomalaiset ajatellaan, että sanotaan suoraan, ni eiköhän pirulainen opi. Paljon parempaan tulokseen päästäis, kun muistettaiskin antaa sitä kehua toisillemme.
Parisi on ehkä hieman ideanikkari eli pursuaa ajatuksia, mutta toteuttamiskyky puuttuu. Sinun tehtäväksesi jää tässä tapauksessa huomata käyttökelpoinen aines ja johdattaa ja yhteensitoa aineisto. Jonkun toisen tyypin kanssa toisella tavalla. Äärikeinona on parinvaihto, se ei kyllä anna yhteistyökykyistä kuvaa, mutta on parempi vaihtoehto, kuin ilmiriita. - adhd!!
hänen kanssaan on todella toimittava niin, että "muistuttaa" säännöllisesti mitä ollaan tekemässä, häntä on ohjattava pysymään aiheessa. palautettava lempeästi maanpinnalle.
Hänelle voisi antaa jonkun oman vastuualueen ( tiedonahnkinta?) jonka hän hoitaisi omassa tahdissaan.
Ahdh ihmisen kanssa voi työskennellä, mutta hänen persoonallinen tapansa käsitellä on otettava huomioon.
- kokemusta on, jo vuosia naimisissa adhd miehen kanssa! - apua on saatavilla...
Googleta vaikka sensomotorinen keskus tms. jo löytyy apu!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2062042
Ei enää ulkoteltta ruokaa.
Se oli sitten viimmeinen kerta kun tuonne teltalle menen.Laatu heikkenee joka vuosi ja annokset pienenee.Ei enää kiitos,491207Jos sussa toisessa on yhtään miestä
Ja kadut tekemisiäsi niin menet poliisin puheille, paljastat kaiken oman osuutesi ja kerrot mitä kaikkea se toinen on te1741092- 81976
En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen
Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää56871- 100782
- 70781
Mitä eroavaisuuksia sinulla on
kaivattusi kanssa? Esim. luonteessa. Haittaavatko erot vai ovatko vain rikkaus?77737Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL
Martina on kasvattanut fiksun tyttären.340678- 26671