Olen 19- vuotias ja tein 17- vuotiaana abortin poikaystävän painostamana. Itse en olisi halunnut aborttia, mutta myös pelkäsin raskautta ja äidiksi tuloa. Poikaystävä sanoi että jättäisi mut jos pitäisin lapsen, koska ei ole valmis isäksi. Hän ei ollut vihainen minulle, vaan surullinen ja hänestä selvästi tuntui pahalta sanoa niin. Niinpä tein abortin.. Äitini yritti tehdä kaikkensa etten tekisi aborttia, hän vakuutti että selviäisimme pienen kanssa.. Hänelle en kuitenkaan voinut kertoa että poikaystäväni oli uhannut jättää minut vauvan takia.. Hän ei tiennyt sitä sanoessaan, että poikaystäväni ei olisi minun arvoiseni jos ei jäisi rinnalleni.
Tämä asia, abortti, vaivaa minua varmasti aina. Poikaystävältäni en saa riittävää tukea, hän ei ymmärrä kuinka kovasti asia minua repii (seurustelen edelleen saman pojan kanssa). En voi kertoa ystävilleni tästä, niin kamalasti häpeän.. Vain yksi ystäväni tietää, ja sekin on liikaa.. En haluaisi kenenkään tietävän mitä olen mennyt tekemään.. Erityisen pahalta tuntuu, kun poikaystäväni näin jälkeenpäin on myöntänyt että olisi ehkä lopulta voinut rakastaa lastamme ja että päätöksemme oli ehkä väärä :( Älkää siis hyvät ihmiset tehkö aborttia ellette itse sitä halua. Siitä ei ikinä pääse yli.
Tämä asia, abortti, vaivaa minua varmasti aina. Poikaystävältäni en saa riittävää tukea, hän ei ymmärrä kuinka kovasti asia minua repii (seurustelen edelleen saman pojan kanssa). En voi kertoa ystävilleni tästä, niin kamalasti häpeän.. Vain yksi ystäväni tietää, ja sekin on liikaa.. En haluaisi kenenkään tietävän mitä olen mennyt tekemään.. Erityisen pahalta tuntuu, kun poikaystäväni näin jälkeenpäin on myöntänyt että olisi ehkä lopulta voinut rakastaa lastamme ja että päätöksemme oli ehkä väärä :( Älkää siis hyvät ihmiset tehkö aborttia ellette itse sitä halua. Siitä ei ikinä pääse yli.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Tämä on varmasti provo. En mitenkään voi uskoa, että mistään löytyisi noin valistumatonta äitiä, joka yllyttää 17-vuotiasta lasta pilaamaan elämänsä teiniäitiydellä.
Joku pakkosynnytyshihhuli tämän viestin on keksinyt.
olla. Minun äitini kannusti kovin sisartani 18-vuotiaana pitämään lapsen. Tosin hän myös sanoi olevansa 100 -prosenttisesti siskon tukena jos hän päätyy aborttiin. Sisko mietti pitkään, piti lapsen ja, vaikka rankkaa olikin, kyllä selvisi.
Ei äitini minusta väkisin yrittänyt teiniäitiä tehdä. Hän tiesi miten kamalasti katuisin jälkeenpäin. Ja hän oli täysin oikeassa. Äitini on upea ihminen, myöntäisit sen kyllä jos tuntisit hänet.
tapauksia. Kuka vanhempi haluaa tyttärensä tappavan lapsensa? Toivottavasti ei kukaan. Ennen nuori pari meni tällaisissa tapauksissa aina naimisiin ja lapsi syntyi aikanaan. Mutta ennen vanhaan ihmiset olikin opetettu vastaamaan teoistaan. Ei teiniäitiys pilaa tytön elämää. Abortti pilaa sen aina, ja aiheuttaa syvät tunnontuskat loppuelämäksi.
Kerroin äidilleni että aion tehdä abortin, kun olin 16-vuotias. Äitini on uskovainen, hän ei oikeastaan hyväsy aborttia, ja ehdotti minulle vaihtoehtoja. Sltikään hän ei painostanut minua ja oli tukenani abortin aikoihin.
En silti IKINÄ voisi sanoa että äitini on valistumaton, hänhän vain ehdotti minulle vaihtoehtoja.
että kannattaako minun enää olla tässä suhteessa.. Rakastan kyllä poikaystävääni mutta en koe saavani riittävää tukea ja ymmärrystä ja huolenpitoa.. Ilman häntä olisin kuitenkin taas yksin ja mieleen tulee väkisinkin ajatus lapsesta, jonka äitinä minun ei tarvitsisi olla yksin ja jonka ansiosta elämä olisi erilaista.. Ehkä raskasta, mutta antoisaa..
Onko poikaystäväni minun arvoiseni..
Minäkin tein tahtoni vastaisesti ja kärsin siitä yhä. 37-vuotiaana synnytin kuolleen lapsen ja jäin kokonaan lapsettomaksi.
...tehnyt abortin, enkä todellakaan kadu sitä vaikka olinkin 15 vuotta samassa suhteessa ja sain esikoiseni seuravan vuonna. Ihmettelen kyllä kirjoittajaa, että eikö hän ole kuullut ehkäisystä. Joo ja nyt tulee, että "vahinko", sellaista ei olekaan kuin vahinko nykypäivinä ja vaikka "kortsu" menis rikki, niin on jälkiehkäisy olemassa. Olisiko niin, että Sinulla on "perheidyllistä" ja "miehen pitämisestä" vähän liian kiiltokuvamaiset kuvitelmat. Onko tämä poikaystäväs kauheissa morkkiksissa myöntänyt "kamalan" virheensä, jätä se.
se, ettei aborttia kannata tehdä OMAA TAHTOAAN vastaan. Tehkööt abortin ketkä niin itse haluavat.
oli e-pilleriehkäisy joka petti vaikka pillerit otin ajallaan enkä niitä kertaakaan unohtanut. Eli siis vahinko.
että tulisin vielä raskaaksi.vaikka äitini sai minut jo 18 vuotiaana.minä olen nyt 20v ja äitini ei todellakaa haluais että tulisin raskaaksi.olen luonteeltaan villi bailaajatyttö joka tykkää mennä ja seikkailla milloin missäkin.hän pelkäisi kuollakseen että miten hoitaisin lasta:D vaikka kyllä minusta tulevaisuudessa varmasti hyvä äiti tuleekin.mulla on 3 vuotias pikkusisko,joten omistakin pikkusisaruksista saa jo tarpeeks :D