Ollan ostamassa uusia pottia ja mielessä Rooffin Boxer kypärät. Kertokaahan onko hyvä hankinta vai meneekö rahat kaivoon. Toivoisin vastausta ko. kypärän käyttäjiltä.
Roof Boxer
8
9167
Vastaukset
- Boxter
Ei mene rahat kaivoon ajelin viime kesän roofin kanssa ei pahemmin valittamista.Rooffissa on oikeastaan kolme kypärää samassa. Kaupungissa ajellessa voi ajella visiiri ja leukasuojus auki varsinkin kuumalla ilmalla tosi hyvä.Tosin leukasuojan kiinnitys nepparit ei välttämättä pysy kiinni jos alkaa kyntämään asfalttia pitkin,
mutta eihän me niin tehdä toivottavasti.Ajoviima kuuluu aikas kovana mutta bilsomit korviin niin se siittä .Että ei muuta kun kauppaan ja baanalle. - Softail
Minulla on yksi, ja se on painava, rantapallon kokoinen, huutaa kovemmassa vauhdissa sekä, jos kaadut leukaosa ala-asennossa se kuulemma silpoo naaman. Hyvänä puolena on että rankkasateessa ei huurtunut kun jätin leukaosan vähän auki!
- Sporster 1200cc
Roofin Boxer kypärä varmaan ihan ok, itse olin viime vuonna hankkimassa sellaista mutta Roofin tehdas ei saanut uutta mallia (RO5 Boxer V) markkinoille ennekuin ajokauden lopussa. Päädyin LEM:in vastaavaan malliin ja olen ollut tyytyväinen siihen, paljon "sirompi" kuin Roofin pallomainen malli.
Uutta Roofia ei taida Suomen kaupoista saada, mutta esim. Designer Helmet:illä on se jo valikoimassa, ei tule sen kalliimaksi ostaa sieltä, taisi itse asiassa olla halvempi kuin AllRightin valikoimassa oleva vanhempi malli..!?
Uusi malli löytyy täältä: http://www.designerhelmets.com/proddetail.php?art_no=523490&prod=New RO5 Boxer V&cat=Roof - ostettua
Sporster 1200cc kirjoitti:
Roofin Boxer kypärä varmaan ihan ok, itse olin viime vuonna hankkimassa sellaista mutta Roofin tehdas ei saanut uutta mallia (RO5 Boxer V) markkinoille ennekuin ajokauden lopussa. Päädyin LEM:in vastaavaan malliin ja olen ollut tyytyväinen siihen, paljon "sirompi" kuin Roofin pallomainen malli.
Uutta Roofia ei taida Suomen kaupoista saada, mutta esim. Designer Helmet:illä on se jo valikoimassa, ei tule sen kalliimaksi ostaa sieltä, taisi itse asiassa olla halvempi kuin AllRightin valikoimassa oleva vanhempi malli..!?
Uusi malli löytyy täältä: http://www.designerhelmets.com/proddetail.php?art_no=523490&prod=New RO5 Boxer V&cat=Roofboxeri. Tähän saakka ihan ok kokemus. Oikeaan umpikypärään tai avattavaan umpikypärään tätä on ihan turha verratakaan kun ei se sitä ole. Avopotta sade/tuulisuojalla kasvoille.
Äänekkyydeltään samaa tasoa kuin arai condor jos se nyt mitään selventää kellekään mutta ei ihan älytön suhina. - Taistokalevi
ostettua kirjoitti:
boxeri. Tähän saakka ihan ok kokemus. Oikeaan umpikypärään tai avattavaan umpikypärään tätä on ihan turha verratakaan kun ei se sitä ole. Avopotta sade/tuulisuojalla kasvoille.
Äänekkyydeltään samaa tasoa kuin arai condor jos se nyt mitään selventää kellekään mutta ei ihan älytön suhina.Moi
Osta Roadster. Se on hyvä potta, eikä siinä ole sitä typerää leukalappua jota näköjään kuuluu pitää ajettaessa niskassa. Sitäkö sillä suojataan??
- Jasoni
Morjens vaan!
Roof Boxerista sellainen kokemus, että muutaman käyttövuoden jälkeen toinen leukaosan lukituspidikkeistä murtui poikki. Tiedustelin uutta pidikettä paikallisesta, Tampereen, ko. kypärää myyvästä liikkeestä.
Vastaus oli ankeaa kuultavaa... turvallisuuden vuoksi pidikkeitä ei ole yksittäin, eikä kaksittain myynnissä vaan kypärä pitää lähettää RANSKAAN !!!!! KORJATTAVAKSI. Arvaa vaan lähteekö...
Näillä mennään.- HcD
Roof Boxer kestää ajua hyvin mutta ei harlikka kuskeille kun pyörän tärinät tuhoaa peilinvarretkin puolessa tunnissa. Sarvet kestää ehkä kesän, harlikka ralleissakin on aina huoltoauto mukana tätä varten!
- Anonyymi
HcD kirjoitti:
Roof Boxer kestää ajua hyvin mutta ei harlikka kuskeille kun pyörän tärinät tuhoaa peilinvarretkin puolessa tunnissa. Sarvet kestää ehkä kesän, harlikka ralleissakin on aina huoltoauto mukana tätä varten!
Joku kateellinen huutelee harrikoista ajappa esim.2007 fat boylla.ja kerrro sen jälkeen mikä vapisee mikä ei
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 784398
Haleja ja pusuja
Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺744225Onko mukava nähdä minua töissä?
Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭433629Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli163223Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle382860En kirjoita sulle tänne
Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä142592Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm102434IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm341618Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi
Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta1571332Savon murteella viäntäminen asiakaspalvelussa?
Olin äsken tekemisissä puhelimitse rahoitusalan firman asiakasneuvonnassa. Tyyppi väänsi leveää savoa oikein perusteelli851144