mm. Lapin asioista. Hassi ilmeisimmin pääsee luikerteleen pois. Yksi vaihtoehto syytteisiin laittaminen sanoi radioääni.
Lapista suojeltu lainvastaisestikkin. Greenpeace& aletaan etsimään rahoittajia. Mikä takana ..kilpailija?, rahoitajana..noin yksiselitteisesti!
Lapista suojeltu lainvastaisestikkin. Greenpeace& aletaan etsimään rahoittajia. Mikä takana ..kilpailija?, rahoitajana..noin yksiselitteisesti!
Vastaukset 16
Vanhimmat
Joidenkin tietojen mukaan Greenpeace olisi ollut aikoinaan KGB:n luomus tai ainakin osa rahoituksesta olisi tullut siltä suunnalta. Tätä epäilyä puoltaa se, että mm. Putin käytti Greenpeacen juristeja napatessaan Shelliltä ja Mitsubishilta Sahalinin porausoikeudet.
Joidenkin tietojen mukaan on hyvin epävarma tietolähde. Ei kannata uskoa. Totuus on että Lapin vanhoja metsiä ei kannata hakata. Varsinkin seuduilta josta se ei ole kovin kannattavaa edes taloudellisesti.
Lapin liiton Korvahan se siellä huseeraa. Mieshän yritti hukuttaa omaa kotiseutuaan veden alle (Vuotoksen allas). Nyt väittää rauhallista luonnonsuojelujärjestöä terroristijärjestöksi.
sehän on kuun pimeältä puolelta johdettu ihmissyöjähumanoidien salainen järjestö, keittelevät pikkulapsia öisin salaisissa menoissaan!
Kohta ne tulevat hakemaan lisää ihmisuhreja...
kop kop ...
Ei muuta kuin sääskien sikiämislamperoita. Ei mitään muuta..--- Jaa no onhan se Vuotoksen voiman toimitalo siellä, jonka toimitusjohtajana häärii valtion varoilla Helena Tiihonen niminen lekuri! Näin kertoi iltauutiset. Eli mitä tästä opimme? Sen että Vuotos on rakennettava edullisen, lähes ilmaisen kotimaisen energian saannin vuoksi!
Vuotosta ei rakenneta. Siitä on oikeuden päätös. Mikään hallitus ei lähde asiaa ajamaan. Kemijärven vanha horisko kaupunginjohtaja haaveilee siitä vielä.
Tiihosen Helena on tehnyt arvokasta työtä. Vuotoksen alueen pelastamiseksi.
.. minäkin porvari lähden täältä savosta vastustamaan allahanketta. Antakaa jo pelkosenniemiläisille rauha siitä vuotoksesta.
Tämäpä mielenkiintoista. Onko Sinulla tarkempia lähdetietoja? Sopii kyllä Greenpeacen käyttäytymiskuvaan.
allasta, vaikka itse Jumala olisi alueen suojellut. Vielä pilven reunaltakin se hokee Vuotos, Vuotos, Hassi, Hassi.
Uunon radiosta loppuivat patterit?
Harmi, jäi tämäkin kuulematta:
"Sodankylä vaatii valtiolta rahaa Lokan ja Porttipahdan kalatalouden elvyttämiseen"
"Sodankylän kunta vaatii valtiolta vuotuista rahaa Lokan ja Porttipahdan kalatalouden elvyttämiseen. Kunta perää rahaa tekoaltaiden kalantutkimukseen, kalakantojen hoitoon ja istutustoimenpiteisiin.
Kunta perustelee vaatimustaan tekojärvien säännöstelyn aiheuttamilla haitoilla. Kemijoki Oy:n rakensi voimalaitostoiminnan tarpeisiin Lokan ja Porttipahdan tekoaltaat.
Maa- ja metsätalousministeriölle jätetyn kirjelmän mukaan erityisesti peledsiikakantojen elvytys edellyttää poikaskasvatukseen rakennettujen luonnonravintolammikoiden peruskunnostusta.
Tekojärvien kalansaaliit ovat vähentyneet merkittävästi kymmenen viime vuoden aikana."
(Lapin radio)
Huvittava juttu, että nämä Vihreiden verisesti vastustamat tekoaltaat: Lokka ja Porttipahta ovat osoittautuneet todellisiksi bioparatiiseiksi ja tulonlähteiksi:
- ammattikalastajia
- kotkia
- maiseman kaunistajia
- sähköäkin saadaan, kotimaista ja hiilidioksivapaata
Jos Vihreät eivät olisi niin umpipuusilmäisiä kuin ovat, niin voisivat edes tuuman verran joustaa tosiasioiden suuntaan.
Vuotoksen tekoallas tulee olemaan helmi maakunnan kruunussa. Onneksi se tulee vaikka vähän myöhässä.
Mitä yritit sanoa. Pitäskö lopetta ottaminen tai ainakin vaihtaa merkkiä.
Greenpeace kloppaa öljyteollisuudelle. Ei liene niin satasalaisuus, että öljyteollisuus on maksanut "korvauksia"
Oli alunperäinen tarkoitus olla pahaa länsimaailmaa vastaan, mutta muoto muuttunut.
KGB
Stasi
ja heidän luomuksensa Saksassa. Sinne johtaa syntysijat Suomenkin vihreille.
Jos vielä hallitukseen nuo mitättömyydet, eikai! .Mieluummin Vasemmistoliitto, niin on sitten sitä toistakin puolta tasapainoittamassa, heillä kuitenkin erinäkemys maanasioihin
Kasvaako niillä sarvet päässä myös ?
Aivan hirviää ja kauhiaa... herrajumala syämmestä ottaa !!!
Puhut paskoo. Ootko ihan ite kehitelly teorian.
Joo joo.
Nyt Uuno kuuluisit jo tuonne "Salaliittoteoria" -palstalle.
Puuttuu enää että Vuotoksen alta on löydetty öljyä, jonka tosiasian vihreät öljysheikit aikovat lappilaisilta pimittää...
noin äkkiseltään kymmenkunta säiliöautollista päivässä a40 000 litraa.
Luonnollisesti vaihtelee"öljymäärä" vedenjuoksutuksen mukaan, mutta jotenkin noion, noissa lukemissa liikutaan. Aika paljon vai mitä! Vai eikö ole mitään, verrattuna...niin mihin" (USA:n kulutukseen ?)
Arvo vain kasvaa "vuotosöljyllä" kun on säätönä, oikealla hehkellä, oikeaan paikkaan...vai mitä...menikö jo ohi hilseen!