Ei mitään hysteeriaa eikä puputusta, ettei homeista ole haittaa.
http://www.ttl.fi/Internet/Suomi/Tiedonvalitys/Verkkolehdet/Tyoterveiset/1996-03/10.htm
http://www.ttl.fi/Internet/Suomi/Tiedonvalitys/Verkkolehdet/Tyoterveiset/1996-03/10.htm
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
on ajalta, jolloin väärien diagnoosien kirjoittaminen oli jo alotettu.
Kun sen lukee ja ymmärtää, niin astmaanhan tarvitaan IgE-vasta-aineita. Sitä tyrkytetään nimenomaan atoopikoille, joilla jo ennestään on jokin muu allergia, kuin kosteusvauriomikrobeista johtuva.
Minä poistaisin kyllä tämän kirjoituksen näytiltä, koska siinä on raskauttavaa todistetta ttl:ää vastaan.
on:
http://www.ttl.fi/Internet/Suomi/Tiedonvalitys/Verkkolehdet/Tyoterveiset/1996-03/02.htm
Helena Keskinen olet tosi asiallinen, koska et sotke kirjoitukseesi kosteusvauriomikrobien aiheuttamaa "astmaa". Tiesit, että sädesienet eli aktinobakteerit aiheuttavat allergista alveoliittiä. Täydet 10 pistettä kirjoituksestasi.
http://www.ttl.fi/Internet/Suomi/Tiedonvalitys/Verkkolehdet/Tyoterveiset/1996-03/02.htm
Toivottavasti saat auki.
Kirjallisuutta:
Kauppinen T, Vaaranen V, Vasama M, Toikkanen J, Jolanki R. Ammattitaudit 1995. Helsinki: Työterveyslaitos 1996.
Kanerva L, Jolanki R, Toikkanen J, Keskinen H. Työperäiset allergiat v. 1990-1994. Työterveyslaitos, Allergia ja työ-ohjelma, Helsinki 1996.
Anmälda arbetssjukdomar i Norden 1990-1992. TemaNord 1996:545. Kööpenhamina: Nordiska ministerrådet 1996.
Terveystarkastukset työterveyshuollossa. Ohjeet terveystarkastuksiksi erityistä sairastumisen vaaraa aiheuttavissa töissä. Helsinki: Sosiaali- ja terveysministeriö, Työterveyslaitos 1994.
Taulukko 1. Ammattiastman aiheuttajia eri työaloilla
Eläintenhoito
Leipomotyö
Muovituotteiden valmistus
eläinepiteelit
jauhot
isosyanaatit
varastopunkit
varastopunkit
epoksihartsit
rehujauhot
entsyymit
amiinikovetteen
kalajauho
mausteet
happoanhydridikovetteet
entsyymit
kananmuna
atsodikarbonamidi
luonnonkumi
maitojauhe
etyleeni-imini
homeet
sesamin siemen
metakrylaatit
syanoakrylaatit
Työterveiset 3/1996, s. 4-5
asiallinen kirjoitus:
http://www.ttl.fi/Internet/Suomi/Tiedonvalitys/Verkkolehdet/Tyoterveiset/1996-03/05.htm
On aika erikoista, että entsyymien proteiinit aiheuttavat IgE-mekanismilla astmaa, mutta kosteusvauriomikrobien proteiinit EIVÄT. Näin ainakin väittää työterveyslaitos. Tosin vasta vuodesta 1995 lähtien eli vasta sen jälkeen, kun Lipponen-Mönkäre pääsivät valtiolaivamme peräsimeen. Vielä vuonna 1994 eli porvarihallituksen aikana homeet (eivät olleet kuitenkaan varsinaisia kosteusvauriomikrobeja) aiheuttivat astmaa IgE-mekanismilla. Toivottavasti saamme nyt porvarihallituksen, jotta palaisimme sen myötä noudattamaan jälleen luonnonlakeja.
vaiko ?
viikonloppuna vapaata!