Nykyisessä suomalaisessa elokuvassa ei ole kuin muutama hyvä miesohjaaja: Aki Kaurismäki, Veikko Aaltonen, Matti Ijäs, Jari Halonen, Janne Kuusi, Kari Paljakka, Petri Kotwica ja Anssi Mänttäri.
Muut miehet.tekevät melko lailla surkeita ja parhaimmillaankin vain kohtalaisia elokuvia.
Naisohjaajista kuitenkin hyvin harva tekee surkeita elokuvia. Auli Mantila, Kaisa Rastimo, Kaija Juurikkala, Liisa Helminen, Johanna Vuoksenmaa ja Pirjo Honkasalo ovat tehneet alussa mainittujen miesohjaajien ohella viime vuosien parhaimmat suomalaiset elokuvat. Naisohjaajista oikeastan Lenka Hellstedt (Minä ja Morrison) ja Minna Virtanen (Levottomat 3) ovat ainoat, jotka ovat alittaneet riman.
Miesohjaajien joukossa rimanalittajia on kuitenkin useita: Aku Louhimies, Aleksi Mäkelä, Dome Karukoski, Raimo O. Niemi, Ilkka Vanne, Pekka Mandart, Lauri Törhönen, Jarno Laasala, Åke Lindman sekä Olli Saarela, joka pääsi joukkoon Suden vuotensa ansiosta.
Tässä mielessä on ehkä väärin sanoa, että suomalaisilta ohjaajilta puuttuu munaa. Ei, heiltää näyttää puuttuvan vittua. Eli enemmän naisille mahdollisuuksia ohjata elokuvia, niin loppusivat puheet Suomalaisen elokuvan huonoudesta.
Suomalaiset naisohjaajat
2
3840
Vastaukset
- väärin
aika mielenkiintonen näkökulma. hyvissä ohjaajissa esim. Petri Kotwica ja Janne Kuusi. ensimmäinen on ohjannu yhden (eikö?) melko ok leffan. jälkimmäinen yhden loistavan ja yhden täysin paskan (saippuaprinssi ja kukkia&sidontaa).
dome karukoski taas on ohjannut yhden leffan. eikä se ollut huono. päinvastoin omassa genressään pätevä tuotos. rimanalittajissa myös aku louhimies. totta, että mies on enimmäkseen tehny skeidaa, mutta paha maa oli hyvä. oikeasti hyvä.
eli perusteluja kehiin. hassua laittaa listaan esikoisohjaajia ja pitkään alalla olleita. ei se kaurismäki tai aaltonen pelkkää huippua oo tehny.
eli pointti on se, että kukaan ohjaaja ei ole tehnyt "täydellistä" uraa. - Anonyymi
MUN SUOSIKKIOHJAAJAT
MATTI KASSILA 1924
ÄKE LINDMAN 1928
EDVIN LAINE 1905
NO NÄÄ ON KUOLLEITA...MUT NYKYISISTÄ ON 2 KOVAA ANSSI MÄNTTÄRI JA AKU LOUHIMIES
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi1887794Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä1425335Vasemmistoliiton Minja Koskela ihailee suunnattomasti Maduroa
Minjan mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita vasemmistodiktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen. https:/1284250Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y692855Perussuomalaisten Jani Mäkelä ihailee suunnattomasti Maduroa
Janin mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita diktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen.42539- 2822469
Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu1452380Persuilla paniikki, kun diktaattorit yksi kerrallaan kaatuvat
Hallapersut halusivat sivarineidostaan sotilasjuntan komentajan Suomeen, jotta persuaatteen mukaiset puhdistukset olisi112373Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota
Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v5772186Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont822147