Ongelma sekin. Olemme uusiopari, lapset aikuisia molemmilla. Mieheni kadehtii lasteni yhteydenpitoa, soittelua, kyläilyä, ystävieni soittelua, kyläilyä, omaisuuttani (jota on vähän enemmän kuin hänellä).
Siis hän kadehtii kaikkea mitä minulla on mutta hänellä mielestään ei. Itsellään hän ei huomaa samoja seikkoja, koska hän ei pidä huolta omista suhteistaan. Hän on tyly jos vaikkapa lapsiensa soittaa tai tulee käymään "väärään" aikaan. Hän ei halua muuttaa omia suunnitelmiaan, (jos on esim. lähdössä lenkille) minkään takia, ei vaikka äitinsä pistäytyisi kylään.
Hän sanoo, että minä olen kaikkien kuuntelukuppi ja aina valmis auttamaan. Asia ei kuitenkaan ole niin, osaan kyllä kieltäytyäkin jos haluan.
Kertokaa minulle miten saan tämän kateuden vähenemään, voinko sanoa, tai tehdä miehelleni jotakin, että hän lakkaisi kadehtimasta minua. Se myös loukkaa, kun hän puuttuu minun käyttäytymiseen muita ihmisiä kohtaan. Haluan olla tallainen, tulen siitä tyytyväiseksi, jos minuun luotetaan ja jos apuuni turvaudutaan.
puolisoni kade
1
654
Vastaukset 1
- tämäkin..
Ensiksikin, sun pitää olla onnellinen siitä, ettet kärsi samanlaisista luonteenpiirteistä kuin miehesi. Olen aina itse ajatellut, että olis kamalaa olla mustasukkainen ja/tai kateellinen luonne, niissä piirteissä on jotain tosi sairasta. Miehesi siis siitä eniten kärsii, että vanne kiristää päätä!
Tuohon kateuden tunteeseen auttaisi ehkä se, että loisit kollektiivisuuden tunnetta, sellaista, että miehesi on mukana siinä lapset ja sinä -ympyrässä. Vaikea neuvoa. Auttaakohan ihan vaan se, että pyrit osoittamaan hänelle, että välität?
MUn mielestä kateuden tunne on tietynlainen mielisairaus, ja suurin osa ihmisistä kärsii negatiivisella tavalla - jotkut enemmän, jotkut vähemmän.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olivia Oras kuollut
Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS1212977Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.161061Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.63883Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?
Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke51846- 52799
- 47694
Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍79655- 80636
- 52630
Tönölän hukkaputki
Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le35614