Sivuoireita allergialääkkeistä

Olen ollut siitepöly-eläinallergikko pienen ikäni, ja vuosien saatossa olen kokeillut useampia allergialääkkeitä. Viimeisin pitkäaikainen lääkkeeni oli Kestine, jota käytin noin viisi vuotta. Lääkärini suositteli, että vaihtaisin lääkkeen välillä Xyzaliin, jota olen käyttänyt nyt noin puoli vuotta.

Vaihdon yhteydessä huomasin, että Kestine aiheutti minulle turvotusta. Itse olin ajatellut vain lihonneeni, koska turvotus ei ollut millään tapaa "tuskallista". Xyzal on puolestaan alkanut aiheuttamaan kasvojen ja päänahan ihon kuivumista, mutta toisaalta myös finnejä on ilmaantunut kasvoihin enemmän kuin viimeisen 10 vuoden aikana yhteensä.

Onko kenelläkään muulla olut samankaltaisia oireita kyseisistä tai muista allergialääkkeistä? Jos Kestine ja/tai Xyzal on aiheuttanut vastaavia oireita, mikä allergialääke on ollut parempi?

Tiedän, että minun pitäisi keskustella asiasta lääkärini kanssa, ja niin teenkin parin viikon päästä, mutta haluaisin kuulla myös teidän muiden kokemuksia :-))
1602
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Moi!
Mä löysin antihistamiinin nimeltä "Aerius".Sisältää desloratadinia(?). Lääkereseptillä.(Sille on halvempikin rinnakkaislääke, jonka nimeä en muista.)En tiedä kuvittelenko vain mutta muut allergiatabletit aiheutti väsymystä, suun kuivumista ja yleistä ärtymystä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kestine-Xyzal kirjoitti:

Olen ollut siitepöly-eläinallergikko pienen ikäni, ja vuosien saatossa olen kokeillut useampia allergialääkkeitä. Viimeisin pitkäaikainen lääkkeeni oli Kestine, jota käytin noin viisi vuotta. Lääkärini suositteli, että vaihtaisin lääkkeen välillä Xyzaliin, jota olen käyttänyt nyt noin puoli vuotta.

Vaihdon yhteydessä huomasin, että Kestine aiheutti minulle turvotusta. Itse olin ajatellut vain lihonneeni, koska turvotus ei ollut millään tapaa "tuskallista". Xyzal on puolestaan alkanut aiheuttamaan kasvojen ja päänahan ihon kuivumista, mutta toisaalta myös finnejä on ilmaantunut kasvoihin enemmän kuin viimeisen 10 vuoden aikana yhteensä.

Onko kenelläkään muulla olut samankaltaisia oireita kyseisistä tai muista allergialääkkeistä? Jos Kestine ja/tai Xyzal on aiheuttanut vastaavia oireita, mikä allergialääke on ollut parempi?

Tiedän, että minun pitäisi keskustella asiasta lääkärini kanssa, ja niin teenkin parin viikon päästä, mutta haluaisin kuulla myös teidän muiden kokemuksia :-))

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu