ihmisten eriarvoisuus

Millonkaan aikaisemmin ei ole suomessa ollut työväestön keskuudessa näin suurta eriarvoisuutta palkkauksessa. otetaan esimerkki vaikka siivoajat 7 € / h ja vaikka raksamies n. 14 € / h työt molemmilla hyvin raskaat toinen vain tienaa tuplasti. ehdotaan siis seuraavaan tupoon että katotaan jumalauta paljoko siivoamisesta ollaan valmiit maksamaan. Työt ei varmasti häviä minnekkään vaikka maksais ton 14 € / h. On vain kysymys tahdosta maksaa.
2406
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Jos siivoojille ei tuo liksa kelpaa niin menkööt töihin raksalle.

Ei niitä kukaan siivoushommissa pitele, irtisanomisaika on pari viikkoa ja jos kauniisti pyytää niin saa lähteä heti.

Äänestä

Ei ihmisen arvoa palkalla mitata, vaan työsuorituksen hintaa. Ihmisarvoa ei voi mitata millään konkreettisella mittarilla. Myönnän kyllä, että siivoojien palkat ovat todella huonot. Eikä kaikki siivoustyö nykyään ole raskasta.

Toisaalta, jokainen on oman onnensa seppä. Olin kolmikymppisenä toimistotyössä, jossa hankin omasta mielestäni huonosti (esim. vähemmän kuin elintarviketeollisuuden pakkaajat). Kun tyytymättömyys kasvoi riittävästi, ja totesin, että vaativampaankin työhön pystyisin, muttei sitä saa ilman parempaa koulutusta, hakeuduin uudelleen opiskelemaan. Sen jälkeen palkkani nousi säännöllisesti aina yli 4000 euroon asti. Silloin totesin, ettei yksin hyvä palkka ihmistä onnelliseksi tee, ja jätin ne työt ja siirryin huomattavasti huonommin palkattuun tehtävään, joka vaikutti mielenkiintoiselta ja on sitä edelleen. Nyt olen onnellinen työni ja elämäni suhteen, mutta raha on tosiaan tiukalla nykyään.

Näin on tietysti helppo sanoa, kun en tiedä elämäntilannettasi. Nuorena ja terveenä on vielä helppo tehdä isojakin valintoja uudelleen. Kannattaa kuitenkin harkita. Jos pidät siivoamisesta muuten, harkitsepa oman siivousyrityksen perustamisesta. Sille palvelulle on aika paljon kysyntää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


poke 12 kirjoitti:

Millonkaan aikaisemmin ei ole suomessa ollut työväestön keskuudessa näin suurta eriarvoisuutta palkkauksessa. otetaan esimerkki vaikka siivoajat 7 € / h ja vaikka raksamies n. 14 € / h työt molemmilla hyvin raskaat toinen vain tienaa tuplasti. ehdotaan siis seuraavaan tupoon että katotaan jumalauta paljoko siivoamisesta ollaan valmiit maksamaan. Työt ei varmasti häviä minnekkään vaikka maksais ton 14 € / h. On vain kysymys tahdosta maksaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu