Söin ensin Orloc 5 mg/1 tbl, paineet pysyivät kurissa n. puoli vuotta. Viime kesällä alkoivat sydäntykytykset, huimaukset ja pahanolontunne. Kävin lääkärissä, ei lisätty ei vaihdetty Orloc'a. Kärsin myös niska-hartiaseudun kivuista, niin sain fysikaaliseen lähetteen. Ehdin käydä 6 x ja
huimaukset ym. pahenivat.
Menin toiselle lääkärille ja hän vaihto lääkitykseni 1/2 tbl Orloc ja 1 tbl Atacand 16 mg. Reilun viikon olen syönyt tuota yhdistelmää, huimaukset ja pahanolon tunne jatkuu.Paineet on ehkä vähän laskenu 140-150/80-90. Sain myös lääkäriltä tykytykseen Propral (1-2 tbl tarvittaessa).Yhden kerran olen koemielessä ottanut. Verikokeet ja sydänfilmi on otettu, huomenna lääkärin kommentit.
Muutenhan kaiken kestäisikin, mutta töissäolo on joskus suoranaista kärsimystä. Ei pysty keskittyyn, kun miettii koko ajan oloaan. Jos ei ole huimausta ja pahaaoloa sillähetkellä, niin odottaa sen kohta tulevan...Huimausta ilmenee esim. kävellessä. Lenkilläkin saan miettiä, että selviänkö kotiin, vai soittanko hakijan. Onko samansuuntaista kokemusta kellään ja mitä pitäisi tehdä seuraavaksi?
Tiedän, että lääkityksen vaihdon totutteluun menee aikaa...kuinka kauan, sitä en tiedä! Tuntuu, että kaikki sosiaalinen elämä on kohta loppu, kun mietin vain oloani (eli jos lähden johonkin, niin kauanko menee, että huimaus ym. iskee)Kuulostaa jo paniikkioireilta, ja siksi varmaan lääkäri määräsi ton propralin. Lisätietona, että olen 45 v ja ollut samassa työpaikassa 25 v. (en onneksi ihan samassa tehtävässä, mutta kuitenkin...)
onko tuttua
3
668
Vastaukset
- mutta mutta
Minulla on juuri täsmälleen kuvailemasi oireet jopa paniikkioireineen. Nimittäin rapulassa mutta siitä ei liene sinun tapauksessasi ole kyse. Epäilen, että asia ei liity myöskään verenpainelääkitykseen.
- huimaava+
Orloc voi olla syypää vaikka ei vaikuttaisikaan paineiden kautta. Kannattaisi kokeilla olla ilman OR fuckin' lockkia!
- löytyisikö apua mist
Aloittaja,tunnen paineesi, elämä pyöriin nykyään vain huonon voinnin ja huimauksen kanssa. Ei tahdo jaksaa. Nyt minulla on lähes kaikki verenpainelääkkeet käyty läpi ja mitään ei sovi. Kokeita on otettu tuhottomasti. Mikään ei auta. Toivon sinulle kaikkea hyvää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun1244902Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja1954693Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle
Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku112348Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.1211997- 4031741
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a371518Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan
Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann101338Upeeta! Rauha tulee pian!
Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is3781235- 841209
- 741065