Leopardigekoista..

lisko.

Hei!
Kysyisin että syökö leopardigekko salaattia,perunaa,tomaattia yms.?? ja sitten syökö kärpäsiä/banaanikärpäsiä?
Entä minkä kokoisen terraarion tarvitsee 2 gekkoa? ja siitä wetboxista käykö siihen esim.muivinen jäätelölaatikko jossa on sitä turvetta?pitääkö turve kastella joka päivä??

Kiitos jo etukäteen vastauksista!!

4

1548

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hjhjhjhj

      Mh hha haa ootko tosissas. Jos nyt meittii mitä matelijat syövät luonnossa, niin olisko se peruna ykkösvaihtoehto max 25sm kokoiselle gekolle:)

      Leopardigekot syövät sirkkoja, matoja, yms.Eivät banaanikärpäsiä/kärpäsiä tai muita liian pieniä/nopeita.

      www.matelijat.info kertoo lisää leoskeista.

      Kahdelle gekolle vaikka 100cm x 40cm ja muistathan, että uroksia ei voi pitää yhdessä ja uroksella pitäisi olla vähintään 2kpl naaraita, ettei se kiusaa vallan yhtä kaiken aikaa.

    • leeko_

      Heissan!

      Eli leopardigekot ovat vain ja ainoastaan hyönteissyöjiä. Joten ruokavalioon kuuluu vahakoisat, jauhomadot, sirkat, perhoset, niiden toukat, hämähäkit ja kaikki muut ötöt joilla ei ole pistintä, eivätkä pure, eivätkä omista karvoja (eli ei muurahaisia, ampiaiaisia jne.)
      Kärpäsiä ne syövät joskus, riippuen yksilöstä, parhaita ovat lentokyvyttömiksi jalostetut banskut, koska niitä on helpompi saada kiinni.

      2 leoa tarvitsevat sellaisen 80x40 terraarion, tästä tietysti on huomattavasti eriäviä mielipiteitä, mutta tämä siis oma mielipiteeni kasvattajana. Kuten hj mainitsi parempi vaihtoehto olisi hankkia kolme tai vaihtoehtoisesti 2 tyttöä, sillä yksi naaras ei kestä sitä rasitusta jota viriili uros siihen kohdistaa.

      Jäätelö laatikko on siihen tarkoitukseen vallan mainio, kasteleminen on suhteellista, jotkut kastele päivittäin ja jotkut muutaman päivän välein. Kastelun määrä riippuu wetboxin sijoitus kohdasta suhteessa lämmönlähteeseen.

      • Tike88

        Jos ottaa kaksi gekkoa pitää AINA varautua siihen, ettei ne tule toimeen keskenään. Tällöin pitäis olla mahdollisuus erottaa ne omiin terraarioihinsa.


    • nirson liskon omista

      Miniun gekko ei suostu matoja syömään pelkkiä sirkkoja vain. Olen kokeillut jauhomatija ja jotäin toisia joita eläinkaupassa pyydettiin kokeilemaan. Olen jostain lukenut että leopardigekot tarvitsevat monipuolista ruokavaliota. Joten olisiko mitään ötököitä jota voisin sille pyydystää pihalta kenttäsirkkojen lisäksi. Eläinkaupasta sanottiin että heinäsirkat sopii mutta niitää saattaa olla hieman vaikeaa pyydystää.(; joten vinkkejä kiitosettei gekko ressu jou-u syyä vain sirkkoja

      PS. Not torakat!!!!!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      240
      1938
    2. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      188
      1607
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      46
      1240
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      50
      952
    5. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      40
      779
    6. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      760
    7. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      30
      751
    8. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      740
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      23
      722
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      637
    Aihe