Pienpuolueille äänitorvi

eli yhdistys.

Eduskunnan ulkopuolisten rekisteröityjen puolueiden kannattaisi perustaa yhdistys ajamaan heidän etujaan. Vaikka pikkupuolueita on laidasta laitaan, niin ongelmat ovat samoja.

Yhdistyksen ajamia asioita voisi olla esim.

-Koko maan vaatiminen yhdeksi vaalipiiriksi. Tämä takaa demokratian. 0,5% kannatuksella pitää puolueen saada eduskuntapaikka.

-Puoluetuen ja mahdollisten puolueille ennen vaaleja jaettavien vaaliavustusten pitää koskea myös eduskunnan ulkopuolisia puolueita. Rahat on jaettava edellisissä eduskuntavaaleissa saatujen äänimäärien perusteella riippumatta siitä onko puolue saanut eduskuntaan läpi edustajia.

-Ylen pitää kohdella vaalilähetyksissään puolueita täysin tasapuolisesti riippumatta puolueen koosta tai siitä että onko kyseessä eduskuntapuolue.


Kun mahdollisimman moni pienpuolue olisi hankkeessa mukana yhdistys saisi painoarvoa ja se saisi mediassa ajamilleen asioille julkisuutta.

Mitäs mieltä olette tästä ideasta?

7

1609

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • perussuomalaisiin

      Ja sillä selvä.Nytkin olisi saatu yksi paikka lisää,jos senioripuoluelaiset olisivat äänestäneet persuja.-Vaikka ANSSI JOUTSENLAHTEA.

      • vähäänpä tyydyt.

        Jos koko maa olisi ollut yhtenä vaalipiirinä perussuomalaiset olisivat saaneet 8 paikkaa.

        200 paikasta 4,1% oikeuttaa demokratiassa 8 paikkaan.

        Suomalaisessa kansandemokratiassa se oikeuttaa 5 paikkaan.


        Senoripuolue olisi saanut paikan 0,6% kannatuksellaan. Siis demokratiassa, ei nykyisessä kansandemokratiassa jossa paikka annettiin jollekkin kolmesta suuresta. Ja kolmella suurelle on myös ne perussuomalaisillekkin kuuluvat 3 lisäpaikkaa.


        Eli koko maa vaalipiiriksi ja demokratia toteutuu.


      • jugi
        vähäänpä tyydyt. kirjoitti:

        Jos koko maa olisi ollut yhtenä vaalipiirinä perussuomalaiset olisivat saaneet 8 paikkaa.

        200 paikasta 4,1% oikeuttaa demokratiassa 8 paikkaan.

        Suomalaisessa kansandemokratiassa se oikeuttaa 5 paikkaan.


        Senoripuolue olisi saanut paikan 0,6% kannatuksellaan. Siis demokratiassa, ei nykyisessä kansandemokratiassa jossa paikka annettiin jollekkin kolmesta suuresta. Ja kolmella suurelle on myös ne perussuomalaisillekkin kuuluvat 3 lisäpaikkaa.


        Eli koko maa vaalipiiriksi ja demokratia toteutuu.

        .....menee aina yksi paikka lakisääteisesti Ahvenanmaalle !


      • vaalirengas
        jugi kirjoitti:

        .....menee aina yksi paikka lakisääteisesti Ahvenanmaalle !

        ....70-luvulla Liberaalinen Kansanpuolue hallitukseen osallistumisen yhdeksi ehdoksi asetti vaalirengaslain. Siinä puolueitten väliset vaaliliitot olisi sallittu, mutta edustajapaikat eivät jakaantuisi yksittäisten ehdokkaitten saamien äänimäärien perusteella, vaan ne jaettaisiin puolueitten saamien äänimäärien mukaan.


    • pöliisi

      tervehdys...

      olet oikeassa.. vaan pelottaahan tua...

      vaan sille ei voi mitään...
      montako % suomenkansalaisista
      on esim lestaadiolaisia...

      *hyrisee kauhusta*

      vaan liberaalina minun pitää sekin hyväksyä...

      öö...

    • tätä.

      Suuremmat jättävät mielellään pienet keinotekoisen äänikynnyksen taakse piipittämään.

    • Kelol

      Ehdotuksia, yksi vaalipiiri on oikein, mutta koko puoluetuki voitaisiin lopettaa. Puolueet voisivat toimia vain rahoituksilla ja jäsenmaksuilla. Kannatan ylen poismyymistä valtiolta joten lopulta annan ylen tehdä oman päätöksensä ketä se kannattaa yksityistyttyään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      179
      1732
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      109
      913
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      745
    4. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      105
      705
    5. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      207
      654
    6. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      133
      628
    7. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      51
      575
    8. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      51
      562
    9. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      18
      549
    10. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      546
    Aihe