koditon kirkoton isänmaaton pääoma

Näinkö tässä sitten käy.
2279
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Entäs sitten kun kuluttaja on kuluttanut kunnolla.

Eli kun kulutat aikaasi työssäsi, niin kuluu siinä ihminenkin.
olet kuluttanut terveytesi ja osaamisesi.

Kuluttajana kulutat vaimosi vanhaksi ja lapsesi kuluttavat sinua ja työsi hedelmää.
Sitten he katoava kulumaan maailmalle.

Kuluttajana kulutat rahasi, tavarasi, aikasi, terveytesi, ihmissuhteesi ja viimein kaikki on kulunut puhki ja pois.

Hautakivessä ei lue olit hyvä kuluttaja.

Tosiasiassa joku toinen kuluttaa sinua ja sinulta.
Kuluttaminen tarkoittaa pohjatonta taloudettomuutta ja näköalattomuutta.

Järjestäytynyt tarjonta kuluttajalle on loogista eli johdonmukaista kekseliästä ja ei varmasti kuluttamista.
Se puoli on täynnä vähennyksiä, voittoja, vaatimuksia, varastoja ja kuljetus logistiikkaa.
Kaikki numerot ovat paperilla kuluina ja tuloina.
Kaikki pannaan tuottamaan ei kuluttamaan.

Äänestä

tiedä miten tässä tulee käymään, mutta ihmisellä on ollut tapan tuhota oma sivilisaationsa tasaisin välein.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nautilus kirjoitti:

Näinkö tässä sitten käy.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu