Kun 40 vuotta yrittää ja yrittää ja taas kerran yrittää, saa päällensä pelkkää paskaa koko ajan. Kun ei mitään hyvää, onnea, iloa, positiivisia asioita ole 40 vuoteen elämäni sisällöksi annettu, älkää yrittäkökään tulla sanomaan, että aina löytyy jotakin, jonka vuoksi yrittää. Pitää yrittää. Kenen mieliksi? Teidänkö? Kun ainainen yrittäminen tuo vain uusia vastoinkäymisiä eteeni, niin on parempi, että pysyn hiljaa piilossa, ettevät ne löydä minua - vastoinkäymiset. Hiljaa peiton alla odottaa että Kuolema vihdoin jo yrittäisi jotakin minun suhteeni. Toiset ne onnistuu siinäkin. Minä en. Yksin, koko ajan yksin yrittää, taistella tuulimyllyjä vastaan. Ei ole enää mitään syytä yrittää taistella, mitään syytä nousta aamulla sängystä. Valvotun yön jälkeen. Lääkärit ne myös yrittää, yrittää tainnuttaa yksinäisyyteni lääkkeillä. Eihän se auta, eivätkö he sitä ymmärrä? Ystäviä ja rakasta ihmistä olen yrittänyt etsiä. Ja välillä en edes ole yrittänyt sitäkään. Kun sanotaan, että kyllä se Kohtalo Hänet luoksesi tuo. Eipä näytä Kohtalokaan yrittävän minun suhteeni mitään. Ehkä Se minut unohti? Vai luopui sekin yrittämästä?
ei enää syytä nousta
sängystä
4559
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Minä nousen sängystä siksi etten anna muille sitä iloa että epäonnistun.
Mitä sillä on väliä epäonnistunko vai en. Millä epäonnistuminen edes määritellään? Ei ketään kiinnosta minun onnistumiseni tai epäonnistumiseni.
Epäonnistumisella tarkoitin, että ettei henkilöllä ole mitään ja suurinpiirtein istuu vankilassa.
Valitettavasti elämän onnellisuus on paljon itsestäkin kiinni. Jos et ole iloinen tai milloinkaan hyvän tuulinen, ihmiset eivät tutustu.
Se on vain niin että ylös sängyn pohjalta. Nousen minäkin vaikka huominen ei välttämättä olisi edes muiston arvoinen.
Miksi se elämä on ollut aina noin kurjaa? Mitä sä olet yrittänyt? Etsiä ystäviä, omaa rakasta? Mitä veikkaat syyksi, ettei asiat ole oikein onnistuneet ja edistyneet? Millainen itse olet luonteeltasi ja muolta avuiltasi?