Miksi Tamperelaiset keljuilee Turkulaisille ja päinvastoin, onko se vaan sellasta viha/rakkaus suhdetta ;)
Mää ainakin tykkään enempi käydä särkänniemellä ku Lintsillä.
Jotkut vitsit ja haukkumiset ottaa päähän.
Mää ainakin tykkään enempi käydä särkänniemellä ku Lintsillä.
Jotkut vitsit ja haukkumiset ottaa päähän.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Minäkään miksi Turkulaisia pitää haukkua.
Musta turun murrekin on kivan kuuloista.
Mutta luultavasti syy miksen vihaa Turkulaisia on se kun meitin sukulaisia asuu siel ja eivät Turkulaiset ole mulle mitään pahaa tehnyt, toisin kun eräs savolainen mutta sekin on vain se yksi ihminen ja sen äiti, niitä pahoja.
Minun mielestäni -olen syntyperäinen Tamperelainen- Turku on tosi kaunis. Ainakin sinä kesänä kun vietin siellä muutaman kuukauden. Turkulaiset naiset olivat kauniita. Taisin siellä saada jotain mukavaa :)
Ei Tamperelaisten Turku vitsejä tarvitse ymmärtää kielteisenä asiana. Kiinnostuksen kohteita on aina lähestytty hyvin erilaisilla tavoilla.
Turku on rakentunut omillansa Turuksi samoin Tampere ei ole pahemmin saanut työntö- tai vetoapua mistään. Helsinki on kasvanut muun Suomen kustannuksella. Suomi on liiaksi rakennettu Hesa keskeiseksi. Kaikki mukamas tapahtuu Hesassa.
Ilmeisesti sinulle nimimerkki Turun tyttö17 on joku tuntematon ihmisen Tampereella jotain huudellut, jos se oli Tamperelainen, se oli susta kiinnostunut. Jos ei ollut - ei sunkaan kannata häntä tai hänen huutelua miettiä. Joka kaupungissahan on aina ikäviä valittajia ja toisen ilon pilaajia, mutta antaa vain olla.
Tuu toistekin, vahinko kun olet noin nuori, muuten olisin tyrkyttämässä seuraani.
tuo tampere/turku "vihanpito" on menettänyt jo merkityksensä, toki sitä vieläkin on, mutta nytten jostain syystä turku ei ole enään pelkästään tamperelaisten hampaissa, vaan vitsiä turkulaisista heittää oikeastaan koko suomi.
sais tamperelaiset teekkarit onnistua siinä mitä yrittävät joka vuosi, eli turun irroittamista suomesta kiilojen yms. avulla, niin ei tarvitsisi enään vitsailla turkulaisista :)
vitsit
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=2000000000000006&conference=4500000000000045&subcat=971
Teekkarit yrittää.. ;)
http://www.students.tut.fi/cgi-bin/run/eto/eto.py
Tuo on muakin usein mietityttänyt että mistä se juontaa juurensa että tamperelaiset nälvivät turkulaisia?
Onko historiassa joku tapahtuma tai jotain miks näin tehdään vai onko se vaan "tullut jostain" ja polyteekkarit pitävät tätä yllä?
Asuin Turussa pari vuotta, enkä ikinä kuullut mitään muuta kuin Tamperetta ylistäviä kommentteja. Kaupunkia kehuttiin aina kauniiksi, ihmisiä mukaviksi. Varsinkin yrityselämä kunnioitti Tampereen mahtavaa kehitystarinaa muuttuvana ja kehittyvänä kaupunkina.