Kertokaahan te naiset, joilla on lapsia, kuinka pian tulitte raskaaksi ehkäisypillereiden lopetuksen jälkeen?
Entä kuinka pitkään tätä ennen söitte e-pillereitä?
Onko suositeltavaa, että yrittää hankkiutua raskaaksi heti kun on lopettanut pillerit, vai jääkö se hormoni vielä vaikuttamaan elimistöön miten pitkäksi aikaa? Voiko aiheuttaa lapselle kehityshäiriöitä?
Entä kuinka pitkään tätä ennen söitte e-pillereitä?
Onko suositeltavaa, että yrittää hankkiutua raskaaksi heti kun on lopettanut pillerit, vai jääkö se hormoni vielä vaikuttamaan elimistöön miten pitkäksi aikaa? Voiko aiheuttaa lapselle kehityshäiriöitä?
Vastaukset 4
Vanhimmat
mulla oli yhdet menkat välissä kun lopetin pillerit ja sit pamahdin paksuksi. eli kesäkuussa lopetin pillerit, heinäkuussa oli menkat ja elokuussa olin jo raskaana... mua ei ainakaan varoteltu mistään kehitys häiriöistä. että ainoastaan sanottiin just että kannattaa pitää silleen että yhdet menkat olis välissä että se hormooni poistuu elimistöstä. ja sitä sanottiin sillon mulle että saattaa kestää jopa puol vuotta ennen kuin tulee pillereitten jälkeen raskaaksi. se on niin yksilöllistä. itse söin pillereitä ennen raskaaksi tuloa 7 vuotta... laskettu aika 22.4 =)
Mun käsittääkseni suositellaan, että pillerien lopetuksen jälkeen annettaisiin tulla yhdet normaalit kuukautiset ja vasta sitten olisi hyvä yrittää raskaaksi tuloa. Taka-ajatuksena siinäkin on lähinnä vain se, että laskettu aika olisi helpompi määrittää kuukautisten perusteella. Mitään haittaa pillereiden käytöstä ei ole todettu sikiöön olevan. Käyhän joskus niinkin, että pillerit "pettävät" ja niitä syödään pitkäänkin ennenkuin raskautta osataan epäillä.
Itse ehdin syömään pillereitä(välillä myös käytössä muu hormonaalinen ehkäisy)noin seitsemän vuotta. Pillerit jätimme pois heinäkuun viimeinen päivä ja tyhjennysvuoto tuli 4.8. Elokuun aikana pamahdin kuitenkin paksuksi, vaikka käytimmekin "ehkäisynä" varmoja päiviä ;) Kaikki on mennyt hyvin, vaikka luonnollisia kuukautisia ei ehtinyt tullakaan ennen raskautumista ja myös laskettu aika on pitänyt ultrienkin mukaan paikkansa, vaikka onkin laskettu tuon "tyhjennysvuodon" mukaan.
et mitä kauemmin syöny niin sitä pidempi aika väliä enneku koittaa.Söin 7v putkeen,mulla väliä oli ainaki riittävästi,5v=).tulin kerran raskaaksi pillereiden aikana,oli hyvin tod.näk hormoonivaavi koska tuli ulos 2viikossa eli suosittelen kyl luovaa taukoa niin kohtu ehtii puhdistua kunnolla.
lopetin pillerit (syönyt pilsuja jo 8v) tammikuun 1.pv ja tuli menkat heti. Tein ystävänpäivänä raskaustestin joka oli positiivinen. tänään 27.3. on viikkoja 11 4. Että ihan heti tärppäs. Ultrassa viikot varmistuivat, luulin että ei vielä näin pitkällä olis, mutta kas, kun olikin.