Toiminimen lisävähennys kilometreistä veroilmoitukseen, niin oletteko laittaneet kilometriä sellaisessa tapauksessa että käytössä on ollut laina auto, ei omanne. Bensakulut on kuitenkin pitänyt maksaa tästä laina-auton käytöstäkin mutta polttoainekuitteja ei ole kirjanpitoon laitettu, on neuvottu että niitä ei saa laittaa.
Kilsat
toiminimellä
3377
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Jos laina-auton vuokraa ei ole merkitty kirjanpitoon, totta ihmeessä saat työajoista johtuvat kilometrit vähentää.
Jos taas tuo laina-auton vuokra on kirjanpidossa, kuuluisi sinne sitten polttoainekuititkin, jos ne kerta työajoa on. Silloin ei tietysti mitään kilometrejä vähennellä.
Lisävähennyksessä kyllä puhutaan että saa vähentää yksityisomistuksessa olevalla ajoneuvolla ajetuista kilometreistä.
Lisävähennys on saman suuruinen mutta ei sama asia kuin verovapaat kustannuksenkorvaukset - työnantajahan voi maksaa kyllä km korvaukset työntekijöille huolimatta millä ajoneuvolla hän on ajot ajanut mutta lisävähennyksen ohjeita jos lukee niin siinä kyllä ei puhuta kuin yksityisomistuksessa olevasta autosta. Laina-autohan ei sitä ole.
Laina-auton bensakulut kirjanpitoon, ei laskennallisia lisävähennyksiä tms.