Stasilistojen salaaja Vanhanen

Mitä ihmettä tähän asiaan kuuluu se, kuka tai mikä taho on aiemmin päättänyt salailusta, kun viimeisn päätös on alapäällään ajattelevan Matti Vanhasen kontolla?
Olisi nysvääjä päättänyt toisin, vai onko tosiaan niin raukka, ettei uskalla?
Ihme, kun oli nettideittailun sijaan nyt uskaltautunut peräti kapakkaan.
Ja se on varma, että vihreät on hallituksessa, kun Matilla on jo noin paljon yhteistä vihreiden kanssa.
Ja RKP, koska RKP:kin on yksi sattumaministerin rakkauden kohteista.
3206
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

... teki viimeisen päätöksen listojen salaamisesta? Ulkopoliittinen valiokunta on kahden institution, valtioneuvoston ja presidentin välinen elin, jossa harrastetaan perustuslain mukaista presidentin johtamaa ulkopolitiikkaa. Puheenjohtajana toimii presidentti ollessaan paikalla, muulloin pääministeri. Halonen on jo kolmas sosupresidentti tässä samassa puuhassa.

Äänestä
  • Pääministeri Matti Vanhasen hallituksen ministerivaliokunnat

    Valtioneuvostolla on neljä lakisääteistä ministerivaliokuntaa, joiden puheenjohtaja on pääministeri.



    * Ulko- ja turvallisuuspoliittinen ministerivaliokunta
    * EU-ministerivaliokunta
    * Raha-asiainvaliokunta
    * Talouspoliittinen ministerivaliokunta

    Ulko- ja turvallisuuspoliittinen ministerivaliokunta



    Ulko- ja turvallisuuspoliittisen ministerivaliokunnan puheenjohtaja on pääministeri sekä jäseninä ulkoasiainministeri, puolustusministeri, sisäasiainministeri ja enintään kolme muuta valtioneuvoston määräämää ministeriä. Jos ulkoasiainministeriön toimialaan kuuluvia asioita käsittelemään on määrätty ministeri, hänkin on valiokunnan jäsen. Lisäksi asian käsittelyyn voi osallistua ministeri, jonka toimialalle käsiteltävä asia kuuluu.



    Valiokunta käsittelee valmistelevasti tärkeitä ulko- ja turvallisuuspolitiikkaa ja muita Suomen suhteita ulkovaltoihin koskevia asioita, näihin liittyviä tärkeitä sisäisen turvallisuuden asioita sekä tärkeitä kokonaismaanpuolustusta koskevia asioita.



    Valiokunnan sihteerinä toimii ulkoasiainministeriön poliittinen alivaltiosihteeri.



    Valiokunnan pöytäkirjat ovat salaisia. Ulko- ja turvallisuuspoliittisen ministerivaliokunnan kokouksiin osallistuu myös valtioneuvoston viestintäjohtaja, joka tiedottaa päätöksistä pääministerin ohjeiden mukaan.


    Ulko- ja turvallisuuspolitiikkaa käsittelevän ministerivaliokunnan ja tasavallan presidentin yhteinen kokous



    Ulko- ja turvallisuuspoliittinen ministerivaliokunta ja tasavallan presidentti kokoontuvat yhteiseen kokoukseen aina kun asiat sitä vaativat. Käsittelyä johtaa tasavallan presidentti asioissa, joissa hän antaa Suomen ulkopolitiikkaa koskevat toimintaohjeet. Näissä kokouksissa käsitellään myös Euroopan unionin yhteistä ulko- ja turvallisuuspolitiikkaa koskevia asioita, jotka kuuluvat valtioneuvoston toimivaltaan.


    Kokoonpano



    Pääministeri Matti Vanhanen, puheenjohtaja

    Valtiovarainministeri Eero Heinäluoma

    Ulkoasiainministeri Erkki Tuomioja

    Puolustusministeri Seppo Kääriäinen

    Sisäasiainministeri Kari Rajamäki

    Ympäristöministeri Stefan Wallin

    Opetusministeri Antti Kalliomäki

    Maa- ja metsätalousministeri Juha Korkeaoja

    Ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Paula Lehtomäki

    ********************

    Äänestä

  • >>Käsittelyä johtaa tasavallan presidentti asioissa, joissa hän antaa Suomen ulkopolitiikkaa koskevat toimintaohjeet. Näissä kokouksissa käsitellään myös Euroopan unionin yhteistä ulko- ja turvallisuuspolitiikkaa koskevia asioita, jotka kuuluvat valtioneuvoston toimivaltaan.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Linnunpönttönikkari kirjoitti:

Mitä ihmettä tähän asiaan kuuluu se, kuka tai mikä taho on aiemmin päättänyt salailusta, kun viimeisn päätös on alapäällään ajattelevan Matti Vanhasen kontolla?
Olisi nysvääjä päättänyt toisin, vai onko tosiaan niin raukka, ettei uskalla?
Ihme, kun oli nettideittailun sijaan nyt uskaltautunut peräti kapakkaan.
Ja se on varma, että vihreät on hallituksessa, kun Matilla on jo noin paljon yhteistä vihreiden kanssa.
Ja RKP, koska RKP:kin on yksi sattumaministerin rakkauden kohteista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu