Miksi keskustaa kannatetaan?

Myöhäinen provokaatio aamun ratoksi:

Keskustaa kannatetaan, koska se tuntuu turvalliselta.

Kokoomuksen vahva kasvu johtuu siitä, että nuoret haluavat uudistumista.

SDP:n rökäletappio johtui luokkayhteiskunnan palautusyrityksestä, mikä epäonnistui, koska ei sellaista ole ollut olemassa enää kymmeniin vuosiin.
12528
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Kokoomuksen vaalivoitto johtuu matalasta äänestysprosentista ja siitä,että juuri nuoret jäivät kotiin ja äänestämättä.Heidän puolestaan ääntä käyttivät hyvätuloiset suurten ikäluokkien edustajat.

Äänestä
  • voi ääntä käyttää. Nukkuvia löytyy joka suunnalta ikään tai puolueeseen katsomatta. Sdp:n on turha selitellä tappiota sillä, että heidän äänestäjät jäivät kotiin. Olisi voinut käydä jopa niin, jos prosentti olisi ollut korkeampi, että sdp:n tappio olisi ollut vielä suurempi.

    Äänestä

  • esimerkistä. Helsingin huonotuloisin kaupunginosa ja äänestysprosentti nippa nappa yli 50 prosenttia. Ne, jotka äänesti, äänesti lähinnä demareita ja Vasemmistoliittoa. Vastaavasti jossain Espoossa oli yli 90 prosentin äänestysprosentti - ja Kokoomus ääniharava. Eli kovatuloisten kaupunginosassa äänestettiin Kokoomusta. Suurin osa kunnista on kuitenkin enemmän tai vähemmän huonotuloisten asuinaluetta joten ...

    Äänestä

  • Alhaisesta äänestysprosentista huolimatta 100000 uutta äänestäjää kokoomukselle.
    Joten se siitä selityksestä

    Äänestä

Sun suosikkisi Jere Lahti, jota kehuit hyväksi yritysjohtajaksi, ei päässyt edes eduskuntaan.

Mikä johtaja se sellainen on, joka ei osaa itseään edes kansanedustajaksi järjestää ja kokoomus muuten menestyy niin hyvin muihin nähden.

Kokoomus - kykyjen puolue joka pitää kyvyt puheissa vaan ei teoissa.

Äänestä

Noinhan se jotakuinkin menee.

Lisään vielä että Keskustaa kannatetaan maaseudulla ja pienissä kaupungeissa joissa paine yhtenäiskultuuriin on vahvimmillaan. Sosiaalinen kontrolli pelaa. Talvella TV:stä tullut dokumentti jossa lapin vanhuksilta käytännössä ryöstettiin rahaa kepun vaalikassaan osoitti kuinka hyvin kepulaiset pikkupolitrukit tietää vahvimpien alueidensa ihmisten äänestyskäyttäytymisen. Urkkijaverkosta on kuin DDR:ssä aikanaan.

Vasemmiston romahdus taas on uskottavuuden rippeidenkin häviämisen seurausta. Demarit ovat 12 vuotta harjoittaneet oikeistolaisempaa politiikkaa kuin Kokoomus konsanaan, ja sitten vaaleissa yks'kaks ovat niin sosialistia, niin sosialistia. Haastetaan se mitä oltiin juuri itse tehty. Aliarvioitiin kansaa, kuunneltiin ensisijaisesti SAK:n järjestöjyriä ja toreilla käyskenteleviä eläkeläisiä, työssäkäyvä aktiiviväestö unohdettiin harmaaksi massaksi.

Kokoomus ainoana oli selkeästi työssäkäyvän kansanosan asialla, heidän verojensa ja maksujensa alentamisen kannalla, työn tekemisen ja sitä kautta palveluiden rahoituspohjan turvaamisen puolella.

Muistanet kuinka tätä keskustelua käytiin täällä jo ennen vaaleja. Edustin jo tuolloin näkemystä jossa demarien touhun tuomitsin vanhakantaiseksi ja älyllisesti epärehelliseksi. Minkä kansa vaaleissa todisti. Kepun olen aina nähnyt opportunistisena vallantavoittelijana joka kääntyy tarpeen mukaan mille kannalle tahansa, niin nytkin kun punamulta sitoumukset vaihdetaan sinivihreään.

Äänestä

Miksi et antanut sitä vastauksena avaukselleni, jossa asiasta on keskusteltu hiukan enemmän? No, samapa tuo; tuskin tuo sielläkään olisi suurempaa riehaa aikaansaanut.

Äänestä
  • Lyhyt avaus iskee ytimeen toisin kuin sinun itserakkaat ja pitkät vuodatuksesi, joita ei jaksa lukea kolmea kappaletta pidemmälle.

    Äänestä

  • Sinä jaksat räkyttää keskustalle. Mutta et ole ainoa Suomessa.

    Teitä varten me keskustassa nimitämme Paavo Väyrysen ulkoministeriksi.

    Siinä sitten mietitte, että olisikohan pitänyt pitää paskaturpa kiinni ja olla räkyttämättä Keskustalle.

    Äänestä

  • "Miksi et antanut sitä vastauksena avaukselleni, jossa asiasta on keskusteltu hiukan enemmän?"

    Korhosen avauksista ei koskaan synny oikeaa keskustelua, lähinnä niissä keskustelijat kettuilevat asiattomasti toisilleen, mikä ei suinkaan ole vähän se. Korhonen vanhana pervona ilmeisesti nauttii tyhmyytensä julistamisesta, ilmiselvä masokisti siis on hän, vaikkei Lasol- ja liimahöyryjen jälkeen häntä ilmiselväksi oikein voi sanoakaan..

    Äänestä

.. on pysyvä ilmiö. Se ehkä muuttaa muotoaan, mutta ei koskaan katoa, kuinka se voisikaan?

Äänestä
  • Kokoomuksen teema "vastakkainasettelun aika on ohi" on samaa utopiaa kuin Karl Marxin proletariaatin diktatuuri,jossa kaikki ovat tasa-arvoisia.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jaba_43 kirjoitti:

Myöhäinen provokaatio aamun ratoksi:

Keskustaa kannatetaan, koska se tuntuu turvalliselta.

Kokoomuksen vahva kasvu johtuu siitä, että nuoret haluavat uudistumista.

SDP:n rökäletappio johtui luokkayhteiskunnan palautusyrityksestä, mikä epäonnistui, koska ei sellaista ole ollut olemassa enää kymmeniin vuosiin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu