Mistä Porin ja Rauman vihanpito on aikoinaan saanut alkunsa??
Mistä vihanpito peräisin??
ihmettelevä...
111139
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
menestys ässillä kautta-aikain.
Porilainen itsetunto ei kestä jollain toisella olevanasiat paremmin ja se purkautuu kateutena joka on muutenkin oikein helmasynti meille porilaisille!
Ja huomautan, etten ole raumalla asuva!
Eikä kyse ole kateudesta, ei raumalaisten eikä porilaisten.
Asuin Porissa 30 vuotta ja tunnen hyvin seudun henkisen tilan. Porilainen on todella kiero ja kateellinen. Tämä on erilaista kateutta kuin muualla Suomessa.
Paikkakuntalaisten kanssa on erittäin vaikeaa "tulla juttuun", kun hän on epäluotettava. Voit jutella, nauraa ja olla kuin hyvä veli, mutta heti kun et ole kuulolla, se sama juntti heittää lokaa ja kaivaa maata altasi, puhuu siis paskaa.
Porilaiselle ei kannata koskaan kertoa mitään henkilökohtaisia asioita, koska niistä hän punoo sinulle negatiivista.
Pori on täysi Junttila, en ihmettele, jos kukaan ei näiden kanssa pärjää. En tiedä kommentoida raumalaisia, mutta porilaiset tunnen ja todellakin tiedän sanoa, että tämä on vaikea kansanluonne.
Kyllä Porissa kohtaa joskus mukaviakin ihmisiä...kuitenkin pian ilmenee, että tällainen tyyppi on muuttanut muualta tai hänen sukujuurensa on muualta.
Paikalliset ovat perseestä syntyneitä autisteja.
toihan siis pätee meihin kaikkiin, eikös?
Ymmärrän ketjun aloittajaa, varmaankin on alkanut ihmetellä että WTF täällä palstalla oikein tapahtuu.. Samaa ihmettelen minkäkin. Eniten ehkä sitä että täällä on niitä päänaukojia, jotka saa vielä kaiken kukkuraks tukea muilta solvaamiseensa. Luojalle kiitos tämä ilmenee vain täällä.. Mahtaa Riinalla olla händyleerot täynnä meikäläisistä aiheutuneita huolia..
ketjuun, tuo WTF on joku unicef-juttu...
NO porissahan on kaikki mahdollista!
Pori on Suomi-neidin persreikä ja siksi täällä kasvaa vain peräpukamatyyppejä, lieroja ja kusipäitä.
ja hyvä niin ja "kansanluonne"? Eihän Pori vielä kansakunta ole;Yyteri pian kylläkin...
Pori on ihan hyvä mesta, ei valittamista. Raumakin on ihan ok.
what a fuck is going on Pori is fucking nice place what a fuck wtf WTF tota se tarkottaa ei mitään ihmeempää
Jepajee.
Et näytä saavan asiallista vastausta koska minunkaan kirjoitukseni ei koskaan päätynyt tänne joten totuutta ei haluta kertoa ,nää vastaukset mitä tänne päätyy on yhtätyhjän kanssa
olipa asia mikätahansa ,
kirjoitat asiallisesti niin se poispyyhitään