Olen lukenut viisi kurssia kemiaa ja fysiikkaa lukiossa. KA on 7. En tosin koskaan ottanut opiskelua tosissani, joten olisin luultavasti pystynyt parempaankin. YO-arvosanat on sitten väliltä C ja M. Pitkää matematiikkaa olen opiskellut.. tosin huonolla keskiarvolla.
Onko mitään realistisia mahdollisuuksia päästä lääketieteelliseen jos lukee pääsykokeeseen ahkerasti? Vai tippuvatko mahdollisuuteni nollaan huonojen aloitustuspisteiden (vai mitä ne on) vuoksi? Pelkällä pääsykokeellakin voi päästä, mutta sen luulisi olevan melko vaikeaa.
Onko mitään realistisia mahdollisuuksia päästä lääketieteelliseen jos lukee pääsykokeeseen ahkerasti? Vai tippuvatko mahdollisuuteni nollaan huonojen aloitustuspisteiden (vai mitä ne on) vuoksi? Pelkällä pääsykokeellakin voi päästä, mutta sen luulisi olevan melko vaikeaa.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kirjoitin matematiikan lyhyenä keskinkertaisin arvosanoin.
Galenoksen luen läpi kolmessa päivässä (olen nopea lukemaan ja oppimaan). Fysiikan ja kemian kirjat ajattelin myös kahlata läpi uudestaan. Kemia on vielä hallussa, mutta neljännestä ja viidennestä fysiikan kurssista en muista mitään. Oppiminen tuskin tuottaa ongelmia ja on tässä vielä aikaa jäljellä.
Harjoitusmateriaalia minulla ei vielä ole, mutta pitää kai hankkia jostain fyssan ja kemian tehtäviä, että saan jonkinlaisen idean minkätyylisiä kokeeseen on tulossa (mihinkään kalliiseen ei ole varaa. Jo kirja saattoi vararikon partaalle). Teen kai itse muistiinpanot tai jonkinlaisen systeemin kirjasta vihkoon oppimista tukemaan. Taidan myös hankkia pari vanhaa koetta.
Eniten pelkään täydellistä sekoamista ja hetkellistä muistinmenetystä pääsykokeessa jännityksen vuoksi.
Aina on mahdollista oppia asiat pääsykokeeseen. Ei lukion fy/ke mitään ihan ylivoimaista ole. Pyllylihaksia ja pitkäjänteisyyttä niiden asioiden oppiminen lähinnä vaatii.
Tsemppiä sulle!
Jo jos Galenoksen luet läpi noin nopeasti, käy nyt ihmeessä korottamassa arvosanasi kirjoituksista Laudatureihin. Helpommalla niistä selviää, kuin Galenoksesta.
Yritin korottaa äidinkielen ja luultavasti tulossa on perushyvä arvosana, mutta se ei paljoa auta. Välillä olen kirjoittanut hyviä aineita, mutta yo-kokeet sitten meneekin päin metsää. Kirjoitin myös yhden ainereaalin, mutta taisin vastata liian pitkästi muutamaan tehtävään jolloin arvosanani luultavasti putoaa. En tiedä millaiset pisteet on tulossa, mutta tuskin laudaturia sentään tai edes E:tä.
Jos en satu pääsemään lääkikseen hyvällä onnella niin suurella todennäköisyydellä päädyn tradenomiksi jos en viitsi hakea yliopistoon ensikeväänä uudelleen.
Tradenomikoulutus ei ole koskaan kiinnostanut, mutta ei kai tässä muutakaan oikein voi.