Onko YEL pakko maksaa aina? Jos on mistä tuo summa määräytyy? Voiko sen laskea etukäteen?
Toiminimellä jälleenmyyntiä. Tarvitseeko tässä tapauksessa olla kirjanpito yksin vai kaksinkertainen? Monta eriävää mielipidettä näkynyt. faktaa pöytään :) Myynti tulee jäämään ensimmäisenä vuonna alle tuon 8500€ rajan. Eli en ole näillä näkymin ALV-velvollinen. Mitä hyötyä on olla alv-velvollinen?
Toiminimellä jälleenmyyntiä. Tarvitseeko tässä tapauksessa olla kirjanpito yksin vai kaksinkertainen? Monta eriävää mielipidettä näkynyt. faktaa pöytään :) Myynti tulee jäämään ensimmäisenä vuonna alle tuon 8500€ rajan. Eli en ole näillä näkymin ALV-velvollinen. Mitä hyötyä on olla alv-velvollinen?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kyllä se on niin, että tuo YEL on yhtä pakollinen kuin autovakuutus. Tosin siitä voi saada päätöksen, että ei tarvitse maksaa. Silloin toiminta on lähinnä harrastusluontoista ja eläke karttuu palkkatyöläisenä.
YEL:n voi laske suurinpiirtein etukäteen. Se on n. 20% sinun ilmoittamastasi "palkan" määrästä.
On myös olemassa minimit eli ei YEL:ä voi maksaa 1000€:n tulosta, oliskohan se minimi jotain 6000 ja siitä sitten on maksu n. 1200€.
Kyllä olet silloin liikkeenharjoittaja ja liikkeenharjoittaja pitää kaksinkertaista kirjanpitoa aina.
Ammatinharjoittaja voi pitää yksinkertaista kirjanpitoa. Ammatinharjoittajan määritelmä on hieman vaikea joskus, mutta pääsääntöisesti saavat elantonsa omaan osaamiseen perustuen esim. kampaaja/hieroja/sähkömies...
Löysin nyt yhden lauseen, josta sinulle ehkä selviää jotain. Kun yksityisen yrittäjän ansion saaminen perustuu olennaiselta osalta myyntiin, missä yrittäjän henk.kohtainen ammattitaito ei ole ansion kannalta ratkaisevaa, kyseessä on liiketoiminta, josta on pidettävä kahdenkertaista kirjanpitoa.
erinomaisesta vastauksesta!
"Kyllä se on niin, että tuo YEL on yhtä pakollinen kuin autovakuutus. Tosin siitä voi saada päätöksen, että ei tarvitse maksaa. Silloin toiminta on lähinnä harrastusluontoista ja eläke karttuu palkkatyöläisenä."
Mistä tuota päätöstä voi mahdollisesti hakea? Eläke kuitenkin karttuu juuri palkkatyöläisenä.
Jos tulot on alle tuon 8500 niin olisiko alveista tosiaan jotain hyötyä siltikin?
Minusta siitä mennään neuvottelemaan vakuutusyhtiön yrityspuolelle. Jokaisella vakuutusyhtiöllähän on myös sisaryrityksenä "eläkevakuutusyhtiö".
Mikäli tuote/palvelu menee suoraan loppukäyttäjälle, joka ei hyödy alveista mitään, niin silloin siitä on tietysti hyötyä eli asiakas saa tavaran halvemmalla ja liikevaihto kasvaa.
Mikäli ostaja on alvillinen yritys, niin osaavat kyllä laskea sen hyödyn, eli jos sinä myyt tavaran 100:lla alvittomana ja naapuri myy samalla hinnalla alvillisena, niin naapurilta ostaa.
"Mistä tuota päätöstä voi mahdollisesti hakea? Eläke kuitenkin karttuu juuri palkkatyöläisenä."
Ei siitä YEL-maksusta tarvitse erikseen mitään vapautusta hakea, koska YEL eli yrittäjän eläkelaki ei koske ollenkaan sellaisia yrittäjiä joiden työtulo on vuoden aikana pienempi kuin 5 504,14 euroa.
Vakuutusyhtiöiltä tulee kyllä yrityksen perustamisen jälkeen tiedotteita ja oppaita postissa, mutta ne voi heittää suoraan paperinkeräykseen, jos on sitä mieltä ettei tule tekemään tuon 5 500 euron edestä töitä.
YEL-työtulohan lasketaan siis siten, että paljonko vastaavasta työstä (ja työmäärästä) pitäisi ulkopuoliselle työntekijälle vähintään maksaa palkkaa. Eli työtunnit ja työn vaativuus ratkaisee, ei yrityksen oikeat tulot. Yrittäjän sivu- tai päätoimisuus ei vaikuta asiaan mitenkään.
että saa vähentää sen ostoissa olevan alv:in. sittenhän sen saa hakea sen maksetun alv:in pois huojennushakemuksella jos liikevaihto jää alle tuon 8500e. mulle ainakin te-keskuksessa neuvottiin, että kannattaa kuitenkin ilmottautua alv-velvolliseksi.