Sirukortti

turvaohjeita

"Turvaohjeita korttien käyttäjille
Opettele tunnusluku ulkoa äläkä kerro sitä kenellekään missään tilanteessa"
http://www.luottokunta.fi/

Ja sitten numeronäppäimistöt ovat liikkeissä ilman mitään suojia siten, että kaikki varmasti näkevät mitä niihin näppäillään.

Eli käytännössä asiakas joka maksaa sirukortilla syyllistyy turvaohjeiden laiminlyötiin.
Eikö siinä ole ristiriita?

4

518

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mielestäni pahin epäkohta on se, että monien - varsinkin iäkkäiden - ihmisten on mahdotonta painaa mieleensä sitä salaista tunnuslukua niin, että sen sitten juuri tietyllä hetkellä varmasti muistaisi. Käytännössä se on pakko kirjoittaa jonnekin muistiin ja tarvittaessa katsoa muistilapulta.

      Itselläni on ollut varmaankin jo parikymmentä korttia alkaen siitä, kun ensimmäiset seteliautomaatit tulivat käyttöön joskus 1970-luvun lopussa. Sen lisäksi minulla on yli 80 voimassa olevaa käyttäjätunnusta ja salasanaa erilaisiin tietojärjestelmiin, kuten tälle foorumille. En millään voi muistaa niitä kaikkia ulkoa, varsinkaan sellaisia, joita ei ole saanut itse valita jonkin oman muistisäännön mukaisiksi.

    • eikä hätää

      Ei sitä tunnusta nyt niin helppo ole katsoa. Kaikissa minun käyttämissä liikkeissä se on ollut reunuksilla suojattu ja en kyllä lyö yhtään numeroa, jos joku on olkapään takana kurkkimassa, lisäksi se kortti pitää varastaa ennen kuin sillä mitään voi ostaa.
      Pankissa voi tehdä sopimuksia automaatilta noston rajasta päivässä, samoin höyläämisestä.
      Jos epäilee vakoilua ja ryöstöä, niin ilmoittaa vain rajat pankkiin ei häviä ainakaan paljon.

      • takaisin käteiseen

        Vai pitäisi ihmiset hätistää kassajonosta pois ja alkaa peittelemään näppäimistöä.
        Helpompi on siirtyä takaisin käteiseen rahaan.
        Pankkiautomaatilla systeemi toimii kun siinä on oma rauha ja seinät, mutta ei kaupan ,huoltoaseman tai baarin kassalla.
        Ja kuten sanottu kortin myöntäjä velvoittaa pitämään tunnusluvun salassa. Jos on epäilys kortin tunnus voi näkyä korttia ei pidä käyttää.


      • epäluotettava
        takaisin käteiseen kirjoitti:

        Vai pitäisi ihmiset hätistää kassajonosta pois ja alkaa peittelemään näppäimistöä.
        Helpompi on siirtyä takaisin käteiseen rahaan.
        Pankkiautomaatilla systeemi toimii kun siinä on oma rauha ja seinät, mutta ei kaupan ,huoltoaseman tai baarin kassalla.
        Ja kuten sanottu kortin myöntäjä velvoittaa pitämään tunnusluvun salassa. Jos on epäilys kortin tunnus voi näkyä korttia ei pidä käyttää.

        kun olet kassalla maksamassa ja sinut pakotetaan syöttään tunnuslukusi kyseiseen laitteeseen, tulet samalla valvontakameran nauhalle ja näin tunnuslukusi näkyy nauhalla pitkään.
        Myös tässä tapauksessa kyseinen systeemi on kyseisen ohjeen vastainen ja sitäpaitsi hirveen kömpelö verrattuna nimikirjoitukseen.
        Myöskin ei ikinä tiedä miten tätä tilannetta aletaan käyttään hyväksi, koska eihän ikinä voi taata ettei kyseinen laite kopio tietoja toiselle sirulle ja kun tunnukset saa kamerankautta niin ei mikään ihme jos kyseinen systeemi on epäluotettava.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen kannatusromahdus ilahduttaa

      Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.
      Maailman menoa
      216
      4917
    2. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      35
      4105
    3. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      239
      3910
    4. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      135
      3097
    5. Pitkän päivän ilta

      Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel
      Ikävä
      161
      3086
    6. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      65
      2974
    7. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      16
      2781
    8. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      69
      2645
    9. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      96
      2399
    10. En selvinnyt ilman naarmuja

      Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa
      Ikävä
      13
      2195
    Aihe