olen 38 v nainen, jonka akne "puhkesi" vasta 28 vuotiaana.Murrosiässä ei mitään iho-ongelmia ollut.Itse olen löytänyt avun apocyclin-antibioottikuurista, sekä isotretinoin voiteista. Mielestäni ei mitään keveitä hoitoja kumpikaan.Ulkoisesta Dalacin-kuurista ei ole ollut paljoakaan apua, vaikka toisin toivoin(koska niin paljon helpompaa).
E-pillereitä en halua syödä, onko mitään muuta tapaa vaikuttaa hormonitoimintaani? (mistä suurelta osin luulen iho-ongelmani johtuvan)
E-pillereitä en halua syödä, onko mitään muuta tapaa vaikuttaa hormonitoimintaani? (mistä suurelta osin luulen iho-ongelmani johtuvan)
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ruokavalio: vältä nopeita hiilihydraatteja ja lisää hyvälaatuista rasvaa ruokavalioon: se auttaa ehkäisemään tulehdustilaa kehossa.
Pyri pitämään paino normaalissa.
Vältä stressiä.
Ettei insuliini sekoita sokeriaineenvaihduntaa. Liian tiukkaan ruokavalioon ei kannata mennä omin päin. Aloita tasapainoisesta säännöllisestä ruokailusta, paljon kasviksia, proteiinia ja rasvaa. Sinkin saantia kannattaa myös tarkkailla.
Kävin muutama viikko sitten ihotautilääkärillä, joka kertoi että hermonsa menettäneiden 17-vuotiaiden jälkeen 3-kymppiset naiset ovat suurin aknepotilasryhmä. Sanoi tätä "fertiili-iän vaivaksi" eli suurimmalla osalla liittyy juuri hormoneihin ja vaihtoehtoisina hoitoina ovat e-pillerit tai antibiootit, jotka auttavat vaihtelevasti. Vaikeammissa tapauksissa pitäisi syödä Roa. Paikallishoidot kuten liuokset ja voiteet eivät auta yksinään kuin lieviin näppylöihin, jolloin ei voi puhua aknesta.
Tällä palstalla on suositeltu aknen lieventämiseksi vähähiilihydraattista ruokavaliota, maitotaloustuotteiden pois jättämistä, sinkin ja DHA ja E-EPA rasvahappojen syömistä - näiden kokeilusta ei liene mitään haittaa, tuntuvat joillakin auttaneen. Ihotautilääkärin mukaan todistettua lääketieteellistä näyttöä näistä ei ole.
Itse olen 27-vuotias nainen ja kärsinyt aknesta teini-iästä lähtien. Olen syönyt aikanaan kaksi erillistä Roa -kuuria, jotka auttoivat sekä vuosikausia Diane Novaa, joka piti ihon siedettävänä. Pillerit lopetin viime toukokuussa ja elokuussa iho alkoi selvästi rasvoittua ja siitä on se on pikkuhiljaa pahentunut niin, että oli mentävä sinne ihotautilääkärille. Olisin saanut Roan, mutten sitä kesää vasten halunnut, joten kokeilen nyt 3 kk antibiottien ja paikallishoidon (Differin) yhdistelmää ja jos se ei auta, menen uudestaan lääkäriin. Olen kokeillut myös kosmetologikäyntejä perinteisestä ihonpuhdistuksesta Hjeronymukseen, muttei niistä merkittävää apua minun iholleni ole. Kohtuullisen masentava ajatus, että aknesta on kärsittävä vaihdevuosiin saakka tai syötävä koko ajan e-pillereitä, joskin e-pillereistä lääkäri sanoi että nykytiedon mukaan niiden pitkäaikaisesta syömisestä ei ole mitään haittaa.
Minulla on nyt ollut tuo sama Apocyclin kuuri jo yli kaksi vuotta käytössä melkeinpä yhtä mittaan ja sen avulla finnit pysyvät poissa. Yhtenäkin päivänä jos unohdan ottaa tabletin niin jo seuraavana päivänä ilmestyy finni. Finnejä alkoi tulemaan ala-asteen viidennellä ja nyt olen 24 vuotias mies.