Uskomatonta mutta totta, jopa yliopistoikäisillä on mitä omituisempia mielikuvia ihmisen lisääntymisen mekanismeista ja järkyttäviä taikauskoisia käsityksiä ehkäisystä. Tämän aamun sanomalehti oli todella karua luettavaa. En jaksa lainailla, joten laitan viestin perään linkin artikkeliin.
Viestilläni haluaisin vain sanoa, että abortin vastustajat voisivat mielestäni käyttää tämän ylenpalttisen energiansa näillä artikkelissa mainituilla "nuorten palstoilla" ENNALTAEHKÄISEMÄSSÄ ongelman syntyä, sen sijaan että vaahtovat aborttipalstalla, missä pitäisi käsitellä jo olemassaolevaa ongelmaa.
http://www.turunsanomat.fi/kotimaa/?ts=1,3:1002:0:0,4:2:0:1:2007-03-29,104:2:448554,1:0:0:0:0:0:
Viestilläni haluaisin vain sanoa, että abortin vastustajat voisivat mielestäni käyttää tämän ylenpalttisen energiansa näillä artikkelissa mainituilla "nuorten palstoilla" ENNALTAEHKÄISEMÄSSÄ ongelman syntyä, sen sijaan että vaahtovat aborttipalstalla, missä pitäisi käsitellä jo olemassaolevaa ongelmaa.
http://www.turunsanomat.fi/kotimaa/?ts=1,3:1002:0:0,4:2:0:1:2007-03-29,104:2:448554,1:0:0:0:0:0:
Vastaukset 4
Vanhimmat
nyt minun mielestäni paljon vaahdottu. Siis ehkäisyn puutteesta. Ja kuten minäkin olen epäillyt, jopa aikuiset laiminlyövät sen! Tuota tietämättömyyttä, en kyllä usko. Kyllä minulle on ollut ihan murrosiästä asti selvillä se, että raskaaksi voi tulla ..... aikuiset ihmiset aborttiin mennessään yksinkertaisesti valehtelevat käyttäneensä ehkäisyä ja tietämättömyydestään. On se nyt jumalauta kumma jos nykymaailmassa on noin tietämättömiä ihmisiä, muka.
ei se niin hääppöstä se valistus oo peruskoulussakaan ollu..
tietää. ja kyllä sitä kakarat lukee kaiken seksistä ja siihen liittyvästä ja kuulevat kavereilta, että on se kumma jos noinkin päivänselvä asia on hakusessa! Vastuuntunnottomuudesta tässä on kyse.
Lainaus tekstistä:
"Silti abortin tehneillä useimmiten ehkäisykeinona oli ollut pelkkä kondomi tai ei mitään. Ja joka kolmannella abortin kokeneella oli takanaan aiempi keskeytys."
Siis tuo että joka kolmannella on ollut takana aiempi keskeytys. Luulisi että ekasta kerrasta jo olisi jotain oppinut! Tällä en halua moralisoida niiden kohdalla, joilla ehkäisy on IHAN oikeasti pettänyt. Onhan täälläkin jo muutaman kertonut miten kamalaan tilanteeseen joutui kun oli pillerit pettäneet ja sitten vielä joku muukin ehkäisykeino pettänyt.
Ja ne tapaukset on varmaan harvassa ihan oikeasti.
Luulen kanssa, että ehkäisyn puuttuminen on useimmissa tapauksessa syynä raskauteen kuin mitä tilastojen mukaan, monikin varmaan sanoo käyttäneensä kortsua, koska kokee sen "oikeutetummaksi" kuin jos sanoisi ettei mitään ehkäisyä ollut käytössä.
Onhan tapauksia joissa 4-5 ja vielä enempikin on tehty keskeytyksiä. Mielestäni näissä tapauksissa olisi pakkosterilointi aiheellista.