Vaaliuudistuksesta tulossa susi

Niin siinä näyttää käyvän kuten pelättävissä oli. Presidentti puuttui todelliseen äänestysmotivaatiota laskevaan ongelmaan, mutta jo ensimmäiset kannanotot johtavien puolueiden taholta kertovat uudistuksen vesittämishalusta.

On aivan selvää, että kaavailtu muutaman vaalipiirin yhdistäminen vaalialueeksi ei poista ongelmaa. Sillä, että kahdessa vaalipiirissä päästään 14 prosentin äänikynnyksen sijasta 10 prosentin tasolle ei ole kuin symbolinen merkitys.

Kaikki eteläisten vaalipiirien edut, joissa eduskuntaan voi päästä jo muutamalla sadalla äänellä säilyisivät ennallaan. Tähänkään uuteen eduskuntaan tuskin tapahtuisi muuta muutosta kuin että vihreiden Cronberg tulisi jonkun muun puolueen edustajan tilalle. Näennäisuudistusta pukkaa, sanoisin.

Mikäli johtavilta puolueilta ei löydy rohkeutta riskinottoon oman puolueen menestyksen uhallakin toteuttaa demokraattisesti oikeudenmukasempaa tasauspaikkajärjestelmää on miltei sama vaikka vaalijärjestelmä säilyisi ennallaan. Tasauspaikkajärjestelmässä sentään joka ainoa valtakunnassa annettu ääni vaikuttaisi painoarvollaan kutakuinkin tasapuolisesti, kuten nyt ei tapahdu.

Samalla kun ollaan näennäisesti huolissaan äänestysaktiivisuuden laskusta ei olla valmiita kuitenkaan tekemään mitään äänestäjien motivaation lisäämiseksi. Kaljatuopin alusilla on turha kikkailla silloin kun kansalaiset haluavat oikeudenmukaisuutta.

3

361

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • katainen

      Äänestetään kaikki pieniä puolueita jos ei korjausta tuu.

      • Ztingray

        ...Jyrkikö siellä? Tietääkö Sauli?

        Huumorin ruiskukka on se kaunein kukka.

        T: Joukko huolettomia kansalaisia


      • insider

        tunnut haluavan. Oikean reseptinkin olet löytänyt. Kunpa useimmat olisivat sen älynneet jo eduskuntavaaleissa!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2240
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      66
      853
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      825
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      796
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      528
      737
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      67
      661
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      650
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      590
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe