... niinku suurin osa tätä meidän kansaa, sen takia häntä moni ei siedä. Samasta syystä mustalaiset eivät siedä valkoihoisia ja mustat harakat valkoisia.
Hän on ruotsinkielinen myös käytökseltään ja on koko Suomen eduksi. Juntti ei siedä korkeasti kolutettua ja pikkumaisen Suomen rajojen ulkopuolelle päässyttä mainiota edustajaa.
Hän on ruotsinkielinen myös käytökseltään ja on koko Suomen eduksi. Juntti ei siedä korkeasti kolutettua ja pikkumaisen Suomen rajojen ulkopuolelle päässyttä mainiota edustajaa.
Vastaukset 18
Vanhimmat
öykkärihurri. Oikea rantarosvojen perillinen ja tavallisen Suomalaisen kyykyttäjä.
Näin on
Tässä vain pieni ero, hevosnaama Stubb (muuten ihan sopusuhtaisen näköinen) ei voi mitään muinaisille esi-isilleen, mutta juntti-suomalaiset on sitä nykyaikaa ... riittää katsoa Tallinnan tai Viipurin katuja ... Onneksi kumpikin edustaa Suomea eri paikoissa, jumalauta, jos vaihdettaisiin paikat keskenään - Stubb Viipuriin ja juntturakeskivertosuomalaisäijäkäveleväviinapullo EP:iin. :-)))
http://www.netti.fi/frog1/sauli/NiinistoStubbMassacre.jpg
Vaikka olenkin vain lentokonesuihkuturbiinimoottoriapumekaanikkoaliupseerioppilas, puhun ruotsia, enkä kannata pakkoruotsin opetusta, mutta olen kuitenkin sitä mieltä, että A Stubb on loistava älykkö ja edustaa silti Suomea. Kunnioitan myös hänen isäänsä loistavana lääkärinä. Pitää joskus antaa arvoa sille, jolle arvo kuuluu, eikä aina vain kadehtia ja moittia.
Vihtahousuko se siellä kirjoittelee.
Vanha eurooppalainen käsitys valkoisen rodun ylemmyydestä muihin rotuihin nähden näyttää vielä olevan hengissä. Rannikkoruotsalainen rasismi ei ota laantuakseen.
Jos muuta aihetta itsensä kehumiseen ja korottamiseen ei ole, aletaan jo puhua ulkonäöstä.
Äo vertailussa mongoolit lienevät valkoisia hieman korkeammalla. Useimpien mielestä mongoolit ovat kauniita ja sopusuhtaisia. Me oikeat suomalaiset voimme olla yhtenevistä piirteistä ylpeitä.
... että kysymys oli aivan eri asiasta. Älä takerru pikkumaisuuksiin.
VIESTISTÄNI JOKAINEN OTTAA OMANSA = RASISTI RASISMIA, JOS HÄN NÄIN HALUAA, MUTTA SITÄ SIINÄ EI OLE!
1. Aikaisemmissa keskusteluketjuissa moni suomenkielinen juntti haukkuu Stubbia ulkonälkönsä ja olemuksensa (joille ei todellakaan voi mitään) takia.
2. Jokainen meistä on eri näköinen, EIKÄ KUKAAN TÄSSÄ SANONUT MITÄÄN PAREMMUUDESTA!!! Jos joku näki tässä "paremmuuskilpailun", oma vika ja rasismi on ainoastaan hänen korvien välissä, SEN HÄN ITSE PALJASTI!!!
3. Älyllisesti heikommille yksilöille vielä kerran alkuperäisen viestini ydin:
- ulkonäköönsä ei voi vaikuttaa kovin perusteellisesti
- ruotsinkielisyys on koko Suomelle rikkautta, sille olemme kiitollisia, että olemme eurooppalaisia eikä venäläisiä (moni tykkäisi niinkin)
- Stubbin kokemukset, kielitaito ja olemus tekevät hänestä mainion Suomen edustajan, joka rikkoo maailmassa tuttuja stereotyyppejä suomalaisesta tuppisuujuntista ...
Tulihan se TAAS sieltä. Ruotsinkielen ansiosta me emme enää asu maakuopissa. Mitenkä kummassa maailman miljardit ihmiset ovat saaneet sivistyksensä, kun kukaan ruotsinkielinen ei ole heitä ollut opettamassa.
Ainoastaan suomessa ruotsinkielen taito on osa yleissivistystä.
Luin tekstisi uudelleen, mutta en vieläkään päässyt eroon tulkinnasta, että pidät mongooleja huonompina kuin itse olet. Ruotsalainen.
Sinulla Cal on joku ihan oma henkilökohtainen ongelma. Pieksäs sua joku ruotsinkielinen koulussa? :))
Väität minun sanoneeni jotain, mitä en koskaan sanonutkaan.
Suomeen on tullut sivistys etelästä ja lännestä ja eurooppalainen kulttuuri/sivistys tännen tuli Ruotsin vallan aikana. Viroon vastaavasti vihattujen saksalaisten mukanaan.
Tiedän, että keskustelu mongooleista sinua jäi vaivaamaan, mutta voidaaksemme jatkaa keskustelua, tutustupas ensin tämän "mongooli"-seikan historiaan.
Kannattaa perehtyä ensin Suomen historiaan ja vasta sen jälkeen ruveta lausumaan niin uskomattomia väitteitä.
Suomi on euroopanlaajuisesti nuorimpia yhteiskuntia (ykshailee ollaanko ruotsin- tai suomenkielisia, kysymys on alueesta), sille emme voi mitään, se täytyy hyväksyä eikä räksättää perättömiä.
Onneksi meitä oli opettamassa Ruotsi eikä Saksa tai Venäjä ... näkisin asian lähinnä etuna ...
Vaikka köyhät Suomalaiset viljeliät voivat paljon paremmin kuin erurooppalaiset veljensä Suomen ollessa Ruotsin vallan, niin silti en voi lukemieni perusteella ihannoida tuota aikaa. Vaikka siis Suomalaiset pitivät kuningasta omanaan, eikä siis nationalismiin keskittyneitä kapinoita syntynyt, koska kansallisnationalismi syntyi vasta 1800- luvulla. Kuitenkin Ruotsi piti Suomea vain raaka- aine maana. Täältä pumpattiin luonnonvaroja Tukholman eliitille ja samalla miehiä lyötiin jatkuvasti rintamalle. Kuitenkin Suomi sai itse omin varoin hoitaa idästä tulleiden hyökkäykset. Suomi ei juuri kehittynyt muuhun eurooppaan nähden Ruotsin vallan alaisena. Vasta Venäjän alaisuudessa Suomi yleensäkin sai ne mahdollisuudet, että meistä pystyi syntymään itsenäinen valtio. Jos olisimme itsenäistyneet heti 1800- luvun alussa, niin Suomi oltaisiin todennäköisesti heti vallattu sotillaallisesti tai kaupallisesti, mutta Venäjä takasi Suomelle suojatun ja rauhalisen mallin kehittää valtiotaan ja järjestelmiä jotta itsenäistyminen oli mahdollista. Saipa Suomen "hallitus" ekaa kertaa omat rahatkin käyttöön verotusoikeuden saavuttua. Voinkin siis kysyä miten näet, että oli parempi kehittyä Ruotsin alaisuudessa, kuin esimerkiksi Venäjän.
Kuka haluaa olla moisen kanssa tekemisissä?
Ei kukaan järkevä.
Aika epäselvä tuo sun viestis ...
Stubb europarlamentin seksuaalivähemmistöryhmän vpj:ksi
Julkaistu 15.12.2004
Europarlamentaarikko Alexander Stubb (kok) valittiin tänään Strasbourgissa Euroopan parlamentin seksuaalivähemmistöjen oikeuksia puolustavan ryhmän varapuheenjohtajaksi. Puheenjohtajana jatkaa brittiedustaja Michael Cashman (PSE).
Ryhmä koostuu eri puolueryhmien edustajista. Ryhmän tavoitteena on puolustaa seksuaalista tasa-arvoa ja edistää suvaitsevaisuutta. Se toimii yhteistyössä ILGA-Europen (www.ilga-europe.org) kanssa.
Stubbin valintaa ehdottanut Kokoomuksen europarlamenttiryhmän puheenjohtaja Piia-Noora Kauppi oli iloinen siitä, että Kokoomus saa ensimmäistä kertaa oman edustajansa tämän tärkeän ryhmän johtajistoon.
Stubb kertoi ottavansa innolla vastaan uuden tehtävän, jossa saa mahdollisuuden edistää seksuaalista tasa-arvoa ja taistella syrjintää vastaan EU-tasolla.
Lisätietoja:
Alexander Stubb, p. 33-3-88.17.52.64, [email protected], www.alexstubb.com
... pomo, eikä kukaan voi väittää hänen olevan homoja!
multinikkaajalla näitä riittää
Meitä kohdannut onkaan! Vaikka kuinka fiksusti suunniteltiin niin vastapuoli kasvaa eron kiinni.
Tilastot kertoi toista mutta tahto jäi tilastoimatta. Älä välitä se on jäänyt huomaamatta
aikojen saatossa isommiltakin herroilta.. ja mikä niitä yhdistää no se, että perse kasvaa hormaa, mutta Suomi on. Ja tulee olemaan nimittäin itsenäisenä vielä, kuten välttävästi on nytkin.
-Oletko peräti Se Teppo joka aikoinaan täällä
kovasti kirjoittelit unionin puoltolauseita ja allekirjoittaneen kanssa kovasti kinasit.
Jos olet niin mitäs pistät nyt sanoiksesi minun silloiseen ennustukseen, että käsityöpaikat siirtyvät hiljattain Kiinaan kun siirrytään yhteisvaluuttaan. Onko jotain sanottavaa,, luultavasti ei. Hyvä, en minä pahalla oman maan kansalaista, mutta vähän se vituttamaan pistää kun tuommoiset juustopäät vei fyrkat.
Yleensä tämänkaltaiset tiedot tulevat kiertoteitse ja yllättäen, ehkä kuitenkin henkilön salaisesti toivomina!
Homous voi olla taakka sille, joka sitä joutuu salaamaan. Kertovat psykoloogit!
Moni homo on naimisissa ja lapsiakin on siinnyt, todistaa pojat melkoisiksi jonglööreiksi.