Mun GMC:ssä on alkupeäinen maalipinta, nyt se pitäisi kuitenkin maalata ja olen kuullut, että jenkki maalin päällä ei pysy tavan maalit! Siis mikä neuvoksi?
Jenkkiauton maali?!?!?!
jaba28
103084
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Oikein olet kuulut. Jenkit käyttävät termoplast maaleja. Niiden päälle maalaminen on vähä hankalampi juttu. Alkuviikostä itse kävin automaali kaupassa ja kysyin vähä samaa asiaa. Mulle sanottiin että kusessa olen. Tarvii hioa pellille koko koppa jos haluaa saada siitä hyvän. Siihen on olemassa eriste värejä kyllä, mutta jos alla sattuu olemaan ruostetta ei ole kovin suositeltavaa. Kuten olen oman farkun kohdalla huomannut. Siitä on toinen kuve osittain maalattu, ja nyt tulee kukkaa läpi. Eli ei muuta kone käteen ja alkaa hiomaan.
...siitä mitä maalia se alkuperäinen on. Thermoplastisen päällä ei mikään pysy mutta muiden kyllä, tosin saattaa vaatia eristevärin. Maalari osaa varmaan neuvoa?
onko tämä thermoplast maali joku uusi aine, vai onko esim. -78:ssa chevyssä mahd. sitä? Kuulin ekaa kertaa asiasta..
muttakun minä aion maalata sen itse joten haluaisin tietää itse miten toimia!
Mun camino oli just 78 ja oli maalattu sillä pas**lla.
niin saat maalata paalle milla maalilla haluat.Esimerkiksi DUPONT ASRYLIC SEALER:ILLA.Eika sita tarvitse metallille sannata,vain normaali santaus,ja tama sealer ensiksi,se kuivaa nopeasti,ohjeissa sanotaan etta voi maalata 15 minuutin kuluttua,jos maalaa valittomasti 15 minuutin jalkeen ei tarvitse sannata.Kayta 30-35 psi painetta maalipyssyssa,ja puoli marka kerros sealeria.Jos antaa kuivaa kauemmin kun 24 tuntia pitaa kevyesti sannata.Tama sealer eristaa vanhan maalin uudesta.
uunia kannattaa antaa kanssa aika varovaisesti jos ollenkaan
helppo testi hinkkaa jostain huomaamattomasta paikasta tinnerirätillä,termoplastinen alkaa melko varmasti sulamaan siihen hankaa ainakin minuutin verran.Hioessa maali tekee ikäviä pallukoita hiomalaikkaan"epäkesko" jos näin käy heitä hanskat naulaan ja unohda koko juttu.Ei oo todellakaan helppo juttu koti konstein menee vaan aikaa ja rahaa eikä siitä koskaan hyvä tuu.
termoplastinen tuppaa alkaa repimään vaikka vetäis minkä eristevärin.15 vuotta automaalarina olleena voin kertoa että se pellille hiominen on ainoa toimiva tapa mut kannattaa miettiä onks kovinkaan paljon järkeä.
Olen ihan ihmeissäni tästä käydystä keskustelusta, maalasin shevrolet silveradon -90 helmat uudelleen kun vanha maali oli porahdellut irti, sinkitty pelti nääs.
Paikallinen liki 30 vuotta maaleja myynyt automaalaamo möi DELTRONIN maalit ja lakan nimenomaan kyseiseen jenkkiautoon.
Ei ole ilmennyt mitään ongelmaa, ei ole kukkinut eikä kiehunut??????
Vain hyvää tuuria??????
....vastanneille, mutta just päätin että kannattavin vaihtoehto on hioa pellille ja uusi maali pintaan!!!