Kertokaa viisammat, suunniteilla on vesikierto lämmitys puulla koska tuo sähkön hinta näyttää vaan nousevan eihän tässä keneenkään p***e kestä maksaa!! Meillä on n.120 neliön omakotitalo suorasähkölämmitys vuosikulutus on n20000kwh vaikkakin nyt jää alle reilusti koska on lämmitetty niin paljon takkoja (leivinuuni,takka,puuhella,kakluuni).
tarkoitus olisi tehdä autotalliin keskus, talli on erillään talosta n.10m.
onko kellään kokemusta!
vai onko tuhoon tuomittu idis!
vesikiertolämmitys
15
2366
Vastaukset
- Sama juttu
Olet hyvässä tilanteessa siinä mielessä, että vesikiertoon on "helppo" vaihtaa energiamuotoa. Meillä on nyt suora sähkö ja vesikierto, 200 m2 kahdessa täydessä kerroksessa. Kellarissa on aikoinaan ollut uuni, mikä on purettu. Kuitenkin, hormi on valmiina ja tilaa löytyisi puukattilalle. Varaajaa ei tällä hetkellä ole ja se tulee tuottamaan ehkä vaikeudet. Kellariin saattaisi juuri ja juuri sopia 2 kuutioinen. Minusta ajatuksesi on hyvä. Jätätkö silti sähkövehkeet paikalleen kaiken varuilta vai ainoastaan kierukka uuteen kattilaan?
- sähkö
ajattelin jättää paikoileen kun eihän sitä koskaan tiedä mitä sattuu!
tuo kellari oli muuten hyvä idea!
eipä tullut itellä mieleen!
meillä on n.4neliön kellari!
- puu
Ei kuulosta hyvältä ajatukselta koska puilla voi nytkin pienentää sähkölaskua.
Autotallin tilat pienenee ja lämpöhäviöt kasvaa jos lämpö tuotetaan talon ulkopuolella.
Eli teillä on jo hyvä systeemi, sitä on vaikea saada paremmaksi.
Eriasia voisi olla jos rakennatte kolmannen järjestelmän (öljy, pelletti), mutta tuskin noin pienessä talossa kannattaa. - pana
Toteutus ei ole mitenkään ylivoimainen tehdä.
Kanaali tarvitsee kaivaa autotallista taloon.
Käytettäessä säästää huomattavasti kuluissa jos puut saa omasta metsästä "ilmaiseksi".
Takaisin maksu aikaa voi silti tulla aika pitkäksi.
Riippuen tietysti energian hinnoista.
Pattereilla toteutettu lienee helpoin tehdä ja runkolinjat pintavetoina.
Jos meinaat homman tehdä suosittelen LVI.suunnittelijan palkkaamista.- joe
valmiin talon jossa on jo lattiassa sähkölämpö, takka jossa poltaa puuta ja säkön kulutus vuodessa 20.000 kwh niin lämmitys tavan muuttaminen vesikeskus puu öljy kattila lämminvesi varaaja niin takasin maksuaika ilmaisilla puilla lienee 100 vuotta tai enemmän (kattila 2500 eur varaaja 1500 eur lämmönjako järjestelmä 3500 eur ja työtpäälle sälää 3000 eur = 10500 eur)
- Mikko
joe kirjoitti:
valmiin talon jossa on jo lattiassa sähkölämpö, takka jossa poltaa puuta ja säkön kulutus vuodessa 20.000 kwh niin lämmitys tavan muuttaminen vesikeskus puu öljy kattila lämminvesi varaaja niin takasin maksuaika ilmaisilla puilla lienee 100 vuotta tai enemmän (kattila 2500 eur varaaja 1500 eur lämmönjako järjestelmä 3500 eur ja työtpäälle sälää 3000 eur = 10500 eur)
Osta sen sijaan parikymmentä centtiä lisää villaa yläpohjan päälle. Saattaa jopa joskus maksaa ittensä takaisin eikä tule sähkövikoja
- sähkö
joe kirjoitti:
valmiin talon jossa on jo lattiassa sähkölämpö, takka jossa poltaa puuta ja säkön kulutus vuodessa 20.000 kwh niin lämmitys tavan muuttaminen vesikeskus puu öljy kattila lämminvesi varaaja niin takasin maksuaika ilmaisilla puilla lienee 100 vuotta tai enemmän (kattila 2500 eur varaaja 1500 eur lämmönjako järjestelmä 3500 eur ja työtpäälle sälää 3000 eur = 10500 eur)
Entä kun on nuo kaikki valmiina!
ilmaiseksi saatu!!! - Pico
sähkö kirjoitti:
Entä kun on nuo kaikki valmiina!
ilmaiseksi saatu!!!Jos kerran saat kaiken ilmaiseksi, niin miksi edes mietit asiaa?!?!? Teknisesti onnistuu kyllä, mutta yleensä nämä investoinnit eivät säästä sitä mitä maksavat.
Siirtoputkessa tulee tietenkin vähän lämpöhäviöiä vaikka olisi hyvin eristetty, mutta jos kerran polttoaine on ilmaista niin mitä väliä sillä silloin on... - Ano Muumi
Pico kirjoitti:
Jos kerran saat kaiken ilmaiseksi, niin miksi edes mietit asiaa?!?!? Teknisesti onnistuu kyllä, mutta yleensä nämä investoinnit eivät säästä sitä mitä maksavat.
Siirtoputkessa tulee tietenkin vähän lämpöhäviöiä vaikka olisi hyvin eristetty, mutta jos kerran polttoaine on ilmaista niin mitä väliä sillä silloin on...Tuskin sitä työtä kukaan tekee kuitenkaan ilmaiseksi... Jos kulutus on 20.000kWh ja taloussähköä tulee menemään jatkossakin ehkä 7000kWh, niin puhutaan siis noin 13.000kWh säästöstä, joka tarkoittaa rahassa noin tonnia.
Eli onko muutos työ ja sen jälkeen nähtävä halkolämmiyksen vaiva sen arvoista että sillä haluaa säästää alle kolme euroa per päivä? - sähkö
Ano Muumi kirjoitti:
Tuskin sitä työtä kukaan tekee kuitenkaan ilmaiseksi... Jos kulutus on 20.000kWh ja taloussähköä tulee menemään jatkossakin ehkä 7000kWh, niin puhutaan siis noin 13.000kWh säästöstä, joka tarkoittaa rahassa noin tonnia.
Eli onko muutos työ ja sen jälkeen nähtävä halkolämmiyksen vaiva sen arvoista että sillä haluaa säästää alle kolme euroa per päivä?Entäpä jos sähkön hinta nousee aivan p****...
niinkö vähän näyttää!!!
ens talvena vaikka kymmenkertainen. - Ano Muumi
sähkö kirjoitti:
Entäpä jos sähkön hinta nousee aivan p****...
niinkö vähän näyttää!!!
ens talvena vaikka kymmenkertainen.Jos sähkönhinta kymmenkertaistuu, niin Suomesta loppuu välittömästi metsä- ja metalliteollisuus, eli sittenhän sitä on aikaa muuttaa järjestelmää, kun ei ole töitä häiritsemässä. Tuollainen muutos olisi Suomelle katastrofaalinen.
- Ako
Kun sulla kerran on vesikiertoinen lämmitys, jaa se ja laita ohjelmoitavat termostaatit ohjaamaan sitä. Säästät heti 30-40% lämmityskuluissa, riippumatta millä lämmität. Lähinnä Suomesta saatavia jakavia säätöjärjestelmiä saa nimillä Thermolink ja Systemlink, Thermolink ei ole edes kallis. Kolmeen jakava peruspaketti pumppuineen ja termostaatteineen (!) maksaa 2000 e.
- joe
löytyykö noista thermolink/systemlik jutuista jotain webistä ?
- Ako
joe kirjoitti:
löytyykö noista thermolink/systemlik jutuista jotain webistä ?
Systemlinkin url on http://www.systemlink.ie , thermolinkin kotisivuja ei ole (vielä?) näkynyt. Postia voi kuitenkin lähettää osoitteeseen [email protected] , eiköhän sieltäkin materiaalia saa.
- Anonyymi
"Lämmityksen ja viilennyksen sukupolvenvaihdos": https://posi-systems.fi/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1022242
- 1291418
Ammuskelua taas
Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.231400Juniorivalmennus Jokereissa..
Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau291338- 681233
Introverttinä osastolla
Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s3371068- 89985
Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?
Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?56934- 122811
- 82796