pannuhuone on autotallissa jonka katonlape on osoittaa noin itä-kaakon väliin.kannattaako tässä tapauksessa harkita ollenkaan käyttöveden lämmitystä pelkästään auringolla vain onko tässä tapauksessa järkevin vain esilämmittää vesi paneeleilla.
onko kenelläkään vastaavanlainen tilanne ja saako järjestelmällä järkevää hyötyä.
varaaja pari kuutiota.
kaikki vastaukset tervetulleita
onko kenelläkään vastaavanlainen tilanne ja saako järjestelmällä järkevää hyötyä.
varaaja pari kuutiota.
kaikki vastaukset tervetulleita
Vastaukset 12
Vanhimmat
ei kannata asentaa olenkaan, menee suurin hyöty hukkaan.
Sullahan on päätyseinä lähes etelään, mikset hyödynnä sitä?
Mulla on kuution varaaja ja kolme keräintä ne riittää siihen.
Kannattaa ja kannattaa, kannattaako yleensä mikään jos niin ajattelee. Kannataako maalämmitys, ilpit, öljy tai mitä niitä nyt onkaan? Kun kuitenkin pitää lämmitää niin lämmittää sillä mikä itsestä tuntuu "järkevältä".
Se aurinkolämmitys lämmittäessään EI maksa enää hehkulampun vertaa.
t: Tyytyväinen aurinkolämmittäjä.
kehtaa alakaa asentamaan.sen jälkeen pitäisi tehdä avohakkuu tontille.pitäisi kaataa pihan ja tien välistä viimeisetkin näköesteet
sinulla ompi nuo paneelit.
lämmitätkö pelkästään käyttövettä vai onko sinulla lattialämmitys myös samassa?
noin 195-200 astetta kompassin mukaan. Etelälounaan välissä.
Kallistus 60 astetta vaakatasosta ylös, on tehokkaampi matalamman auringon aikaan.
Aurinko kierukka lämmittää varaajaa 1000L jossa käyttövesikierukka, Oumanni, patteri lämmitys ja lattialämmitys sauna tiloissa.
Puilla ja öljy varalla kaksoispesä kattila ja Termovar (sama kuin Laddomat).
olisi paremminpäin mutta siinä taasen tuuleepi putkien veto ongelmaksi.
jos ketään ei kävisi kylässä ja silmät olis puuta niin voishan ne putket ilmaan laittaa
...että mitä lyhyemmät putket ovat varaajan ja keräimen välissä,sitä suurempi on hyötysuhde ja talteen saatava energia.
on etelään - 45 astetta. Jos ulkonäkö ei haittaa niin asenna ne paneelit siten, että toinen reuna on ylempänä ts. paneelit on käännetty enemmän etelän suuntaan.
Tämänkin viestiketjun kuluessa on tullut selväksi,kuinka vaarallista on yrittää mainostaa täällä. Mainostettava tuote revitään aina kappaleiksi ja tutkitaan pohjamutia myöten. Tämän keskustelun aloittajakin selvisi aluksi hienosti, kun vain toisteli kotisivujensa lauseita, joita tosin joutui korjaamaan keskustelun aikana. Lopputulos kuitenkin kaatoi koko sangon niskaan.
Yhteenveto: Myytävänä halvahko Puolassa valmistettu keräin ja muu tarpeellinen, varaaja pumppuyksiköt ym. niinikään Puolalaisia. Myyjä yrittää antaa kuvan Saksalaisista tuotteista, vaikkei näitä suoraan sellaisiksi väitä.
Keräimen lasi on vain 3,2 mm paksua. Muut maahantuojat Suomessa ovat katsoneet vasta 4mm olevan kyllin vahva. Tämä vahvuus on yleensä käytössä myös muualla Euroopassa.
Kytkentä ehkä jakotukkiin liitetty serpentiini. Valmistajan sivuilla on kuva valmisteilla olevasta keräimestä. Tässä kuvassa ei ole erehtymisen mahdollisuutta. Maahantuoja väittä, että serpentiiniä ei käytetä. Voi olla, että tehdas tekee keräimiä kahdella tapaa.
Tuli vahingossa väärään keskusteluun. Luin vasta äsken molemmat keskustelut kokonaan parin päivän poissaolon jälkeen. Mielipide siis kuuluu myöhempään ketjuun.