Ostin tänään uutta lapin Kulta olutta, jonka reseptiä on muutettu ja olin todella vihainen. Minun mielestäni ennen Suomen paras olut on nyt täysin pilattu Heineken-tyyliseksi kitkeräksi litkuksi. En osta lapin kultaa, ennenkuin resepti vaihdetaan takaisin alkuperäiseen. Miksei voitu vaikka ottaa rinnalle toista vaihtoehtoa ja näin ollen myydä sekä uuden että vanhan reseptin mukaista tuotetta?
Lapin kullan karmea uudistaminen
15
3830
Vastaukset
- oluton
Oh jee lapin kultahan onkin kuuluisa siitä, että sen raaka´aineena saattaa olla jopa puolet esim riisiä tai maissia tai mitä tahansa mikä tuottaa tärkkelystä !!eikä makua!! ja jonka maailmanmarkkinahinta on edullisin.
- Juopalainen
Tuotteen on varsin osuvasti mainostettu sisältävän ”tunturipurojen raikkautta”. Muutapa siinä ei juuri olekaan. Muiden valmistajien resepteissä on myös maltaita ja humalaa.
Omasta jääkaapistani löytyy tällä hetkellä Laitilan Kukko Pilsiä ja tšekkiläistä Pilsner Urquellia. Harmittaa, kun niistä ei koskaan ole tarjouksia vaan hyvästä saa maksaa raskaimman jälkeen.
- olutsieppo66
kitkeräksi?
En ole maistanut koska pidän oluista, en kusesta (=lager) mutta eiko kitkeryys ole hyvä merkki? ehkä ovat alkaneet käyttää humalaa ensimmäisen kerran "oluessaan"... - moni oluita juonut
....niinkin, että sama olutmerkki voi maistua eri juontikerroilla erilaiselta. Tämä voi johtua esim. siitä, on syönyt olutta nauttiessaan tai sitä ennen eri kerroilla erilaisia ruokia. Voi johtua myös mielialasta juodessa (silloin alitajunta "muokkaa" makuaistimustamme).
"Ostin tänään uutta lapin Kulta olutta, jonka reseptiä on muutettu ja olin todella vihainen."
Onko sinulla _varmaa_ tietoa, että reseptiä on todella muutettu? Vai onko tietosi oman makuaistimuksesi tuottamaan mutua?- Ei sama kuin aloittaja
Siitä on juttua esim. Hartwallin nettisivuilla. Lapin Kullan myyntiosuus on romahtanut ja panimo yrittää nyt saada myyntiosuuksia takaisin esim. Karhulta muuttamalla makua enemmän "kuluttajien tottumuksia vastaavaksi."
- Ei sama kuin aloittaja
Hartwallin sivuilta lainattua:
"Lapin Kullan makua on kehitetty entistä täyteläisemmäksi lisäämällä siihen aikaisempaa enemmän kultamallasta. Tuloksena on maku, jota suomalaiset oluenystävät eniten arvostavat: raikas ja täyteläinen", panimomestari Peter Hartwall kertoo.
Uudistunut Lapin Kulta tulee myyntiin huhtikuun alusta alkaen. Ensimmäisenä sitä pääsee kokeileman päivittäistavarakauppoihin tulevissa vihreissä, kapeakaulaisessa long neck -pullossa. - kommentinpoikanen
Ei sama kuin aloittaja kirjoitti:
Hartwallin sivuilta lainattua:
"Lapin Kullan makua on kehitetty entistä täyteläisemmäksi lisäämällä siihen aikaisempaa enemmän kultamallasta. Tuloksena on maku, jota suomalaiset oluenystävät eniten arvostavat: raikas ja täyteläinen", panimomestari Peter Hartwall kertoo.
Uudistunut Lapin Kulta tulee myyntiin huhtikuun alusta alkaen. Ensimmäisenä sitä pääsee kokeileman päivittäistavarakauppoihin tulevissa vihreissä, kapeakaulaisessa long neck -pullossa."Uudistunut Lapin Kulta tulee myyntiin huhtikuun alusta alkaen. Ensimmäisenä sitä pääsee kokeileman päivittäistavarakauppoihin tulevissa vihreissä, kapeakaulaisessa long neck -pullossa."
Jos noin on, on aloittaja väärässä. Hän ei ole voinut maaliskuun puolella juoda sitä "uutta lappalaista". Ja olisihan hän varmaan maininnut tuosta toisenlaisesta pullostakin - varmaan olisi sitäkin haukkunut.
Joko hän oli saanut pilaantuneen erän juomaa tai sitten erilainen maku oli hänen omassa suussaan. - Ei sama kuin aloittaja
kommentinpoikanen kirjoitti:
"Uudistunut Lapin Kulta tulee myyntiin huhtikuun alusta alkaen. Ensimmäisenä sitä pääsee kokeileman päivittäistavarakauppoihin tulevissa vihreissä, kapeakaulaisessa long neck -pullossa."
Jos noin on, on aloittaja väärässä. Hän ei ole voinut maaliskuun puolella juoda sitä "uutta lappalaista". Ja olisihan hän varmaan maininnut tuosta toisenlaisesta pullostakin - varmaan olisi sitäkin haukkunut.
Joko hän oli saanut pilaantuneen erän juomaa tai sitten erilainen maku oli hänen omassa suussaan.Tuo tuli kieltämättä mieleen kanssa. Varsinkin kun tuosta sai sen mielikuvan, että makua ollaan muuttamassa pehmeämmäksi, ei katkerammaksi.
- Ei sama kuin aloittaja
kommentinpoikanen kirjoitti:
"Uudistunut Lapin Kulta tulee myyntiin huhtikuun alusta alkaen. Ensimmäisenä sitä pääsee kokeileman päivittäistavarakauppoihin tulevissa vihreissä, kapeakaulaisessa long neck -pullossa."
Jos noin on, on aloittaja väärässä. Hän ei ole voinut maaliskuun puolella juoda sitä "uutta lappalaista". Ja olisihan hän varmaan maininnut tuosta toisenlaisesta pullostakin - varmaan olisi sitäkin haukkunut.
Joko hän oli saanut pilaantuneen erän juomaa tai sitten erilainen maku oli hänen omassa suussaan.Luulisi muuten Hartwallin kaltaisen ison firman laittavan sivuilleen vähän parempaa suomea. Nyt tuossakin kappaleessa on "kokeileman" po. kait "kokeilemaan". Sitten sana "vihreissä" on monikossa ja loppulause yksikössä. Toivottavasti eivät pane olutta yhtä huolimattomasti
- Grön
Maun vaihtelu koskee vain pieniä olutmerkkejä, joita tehdään panosperiaatteella. Valta merkit tehdään jatkuvalla käynnillä, niissä eipitäisi olla vaihtelua, tai en tiedä kun en käytä niitä. Lahden Fosterissa on makueroja, samoin oli aikanaan Grönissä, välttämällä näitä epäonnistuneita eriä voi lisenssioluestakin nauttia hyvillä mielin.
- markkinoilla
Tätähän se mielikuvamarkkinointi on. Kutsutaan kaikki lehtimiehet kokoon, juotetaan niille testimielessä BBH:n koko repertuaari ja puhutaan uudistuneesta Lapin Kullasta. Kohta kaikki luulee saaneensa lehtijuttujen perusteella jotain uutta ja hienoa, vaikka tuskin paljoakaan muutosta on tullut. Täytynee alentua kuitenkin korkkaamaan uutuus, jos sellainen vastaan tulee. Tai sitten ei vain sisu siihen riittä.
- Jouluolutpukki
Maistoin eilen uutta versiota, ja muutokset vanhaan ovat kyllä hyvin maltillisia. Kieltämättä humalaa on tullut aavistus lisää (se jää jopa hieman kutittamaan kitalakea jälkimakuun), ja mallaspohja on ehkä hieman tukevampi. Rinnakkain maistamallahan tuo selviäisi, vaan eipä taida viitsiä ostaa toista pulloa... Siis: parempaan suuntaan menossa, mutta markkinamiesten lupaukset voi jättää omaan arvoonsa.
- jepperi
Jouluolutpukki kirjoitti:
Maistoin eilen uutta versiota, ja muutokset vanhaan ovat kyllä hyvin maltillisia. Kieltämättä humalaa on tullut aavistus lisää (se jää jopa hieman kutittamaan kitalakea jälkimakuun), ja mallaspohja on ehkä hieman tukevampi. Rinnakkain maistamallahan tuo selviäisi, vaan eipä taida viitsiä ostaa toista pulloa... Siis: parempaan suuntaan menossa, mutta markkinamiesten lupaukset voi jättää omaan arvoonsa.
Maistelin kanssa tuon päivitetyn lapin kullan maun. Se oli parempaa kuin vanha. Minun makuuni hakkasi karjalan ja koffin, joita huonompana olen normaalisti lapparia pitänyt.
Voin ostaa toistekin.
Ihmetellä täytyy, että miksi Lapin Kulta LEGENDA ajettiin joskus alas. Kilpailisi makunsa puolesta varmasti Karhun kanssa eikä tuohon lapparin peruskuviveteen olisi tarvinnut koskea. Tämä uusi lappari kun taitaa olla kompromissi noiden kahden oluen välillä.
- Legenda_takaisin
Täytyy todella itsekkin ihmetellä, miksi Legenda aikoinaan lopetettiin. Oli kyllä oluista omaan makuun kaikkein raikkain, virkistävin ja talkoo porukoille maistui, aina kun sitä tarjoili työn lomassa ja päälle saunoessa.
- sdfr
Lapin kulta kunnon kissankusipaska
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja18822432Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant839641Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.467612Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va886408SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1896103Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot485102HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1174755Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1074484Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo962204Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa
Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k861489